برزیل از مسابقات کوپا آمریکا حذف شد

حق نشر عکس Getty
Image caption دونگا: گل پرو خطای هند بود

تیم ملی فوتبال برزیل در مسابقات جام قهرمانی قاره آمریکا، کوپا آمریکا با شکست یک بر صفر مقابل پرو در مرحله گروهی حذف شد.

برزیل که در تاریخ مسابقات کوپا آمریکا با پنج قهرمانی (از ۱۹۷۵) پر افتخارترین است، با یک تساوی مقابل اکوادور، یک بازی پرگل مقابل هائیتی و شکست مقابل پرو نتوانست جایی در میان دو تیم برتر گروهش داشته باشد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

این نخستین بار در سی سال گذشته بوده که برزیل موفق نشده به مرحله حذفی راه پیدا کند.

پرافتخارترین تیم جهان در دقیقه ۷۵ با گل رائول روئیدیاز در ورزشگاه فاکسبارو در ماساچوست مقابل پرو شکست خورد.

دونگا، کاپیتان سابق و مربی فعلی برزیل گفته است که خطای هند روئیدیاز، بازیکن پرو هنگام زدن گل "محرز" بوده است.

پس از این گل آندرس کونا، داور اوروگوئه‌ای بازی با اعتراض شدید بازیکنان برزیل روبه‌رو شد. اما او پس از مشورت با داور چهارم تغییری در تصمیم خود نداد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دونگا که به عنوان بازیکن با تیم ملی برزیل قهرمان جهان شده در دومین دوره مربی‌گری‌ تیم کشورش موفقیت چندانی نداشته است

دونگا که از سال ۲۰۱۴ و پس ازحذف فاجعه‌بار برزیل از جام جهانی سرمربی تیم ملی کشورش شد، قرار است در بازی‌های المپیک امسال در ریودو ژانیرو نیز هدایت تیم برزیل را برعهده داشته باشد.

با این حال شایعاتی مبنی برکناری او پس از حذف تیمش در کوپا آمریکا مطرح است، هر چند او می‌گوید نگرانی‌ای از این بابت ندارد و از تنها چیزی که می‌ترسد، "مرگ است".

دونگا که در سال ۱۹۹۴ به عنوان کاپیتان تیم ملی برزیل جام جهانی را بالای سر برد، در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ برای نخستین بار سرمربی برزیل شد و توانست این تیم را به قهرمانی کوپا آمریکا در سال ۲۰۰۷ برساند.

برزیل در حالی این مسابقات را آغاز کرد که چند ستاره خود مانند نیمار، کاکا و رافینیا را در اختیار نداشت.

این دوره ویژه که به مناسبت یکصدمین سالگرد آغاز این مسابقات (که پیش از سال ۱۹۷۵ قهرمانی آمریکای جنوبی نام داشت)، برای اولین بار در آمریکا برگزار می‌شود، "کوپای آمریکای قرن" نام دارد.

در این دوره علاوه بر ۱۰ تیم آمریکای جنوبی، ۶ تیم هم از منطقه کونکاکاف شرکت دارند و مسابقات در ۱۰ شهر ایالات متحده برگزار می‌شود.

دوره پیشین کوپا آمریکا سال گذشته در شیلی برگزار شد که با قهرمانی میزبان پایان یافت.

حق نشر عکس Getty