جام ملت های اروپا؛ مسئول خشونت‌های مارسی کیست؟

حق نشر عکس Getty
Image caption فیلم های این حادثه نشان می دهد گروهی از طرفداران تیم روسیه به سوی طرفداران انگلستان یورش بردند

اولین روزهای جام ملت های اروپا به خاطر صحنه های زشت خشونت چه در سطح شهر مارسی و چه در داخل استادیوم خدشه دار شد. مسئول این آشوب ها کیست و آیا می توان به آن پایان داد؟

چه کسانی پشت این خشونت ها هستند؟

هواداران تیم های انگلستان، روسیه و فرانسه در شدیدترین آشوب ها دخالت داشته اند هر چند آنها در مقایسه با هزاران فوتبالدوست آرامی که به فرانسه سفر کرده اند رقم بسیار اندکی هستند.

به خاطر سردرگمی و گزارشهای ضد و نقیض در مورد این حوادث به سختی می توان مسئول قطعی این حوادث را تشخیص داد.

شواهد موجود حاکی از آن است که درگیریهای اولیه زمانی شروع شد که طرفداران تیم انگلستان به تهاجم بی دلیل گروهی از جوانان محلی که بشدت مست بودند، پاسخ دادند. پلیس فرانسه دخالت کرد و گاز اشک آور شلیک کرد.

مسئولین آشوب در پایان مسابقه انگلستان و روسیه در روز یکشنبه گروهی از هواداران روسیه معرفی شده اند که تصاویر نشان می دهد به سوی هواداران تیم انگلستان یورش بردند.

به گفته دادستانی فرانسه ۱۵۰ نفر ازهواداران تیم روسیه "که برای حملات بسیار سریع و خشونت آمیز کاملا آمادگی داشتند" در این آشوب شرکت داشند.

ادعاهایی مطرح شده حاکی از آنکه طرفداران آشوبگر و خشن (هولیگان ها) تیم های فرانسه و روسیه با هدف حمله به طرفداران تیم انگلستان در این مناسبت ورزشی شرکت کرده اند.

برخی از هواداران بریتانیایی مدعی اند که "رفتار خشن" پلیس فرانسه تنش را افزایش داد. اما رفتار هواداران انگلستان نیز مورد انتقاد قرار گرفته است.

حق نشر عکس Getty
Image caption در پایان مسابقه روسیه و انگلستان روز شنبه در استادیوم مارسی درگیری روی داد

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا این خشونت ها را "بسیار زشت" توصیف کرده و گفت برخی از هواداران تیم انگلستان با شرکت در این درگیری ها که گاه به مشت و لگد و پرتاب کردن بطری انجامید، باعث شرمساری کشور شده اند.

کسانی که تاکنون بازداشت شده اند بریتانیایی، روس، فرانسوی و یک شهروند اتریشی هستند. درجریان درگیریهای محدودتری که در شهر نیس روی داد چندین تن از هواداران تیم ایرلند شمالی نیز به حمله اوباش فرانسوی که به گفته پلیس بدون دلیل صورت گرفته بود، پاسخ دادند.

حوادث چگونه شکل گرفت؟

در مجموع ۳۵ نفر در این آشوب ها مجروح شده که جراحت چهار نفر آنها جدی است و ۲۰ نفر نیز بازداشت شده اند.

پنجشنبه ۹ ژوئن: حتی قبل از شروع اولین مسابقه فضای متشنجی ایجاد شده بود. ساعات اول بامداد روز جمعه تجمع گروهی از هواداران مست تیم انگلستان بیرون میخانه ای در مرکز شهر مارسی به درگیری با جوانان اهل محل و دخالت پلیس انجامید. یک هوادار تیم انگلستان و یک جوان اهل محل بازداشت شدند.

جمعه ۱۰ ژوئن: روز قبل از مسابقه روسیه و انگلستان بین طرفداران این دو تیم و طرفداران تیم فرانسه درگیریهایی روی داد که پلیس برای کنترل جمعیت مجبور شد از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کند. یک شهروند بریتانیایی بشدت زخمی شد.

شنبه ۱۱ ژوئن: در دقایق پایانی مسابقه انگلستان و روسیه که با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان رسد، تعدادی از طرفداران تیم روسیه در محوطه استادیوم ولودروم مارسی مشعل روشن کردند. تصاویری که توسط شبکه های تلویزیونی ضبط شده نشان می دهد گروهی از طرفداران تیم روسیه به سوی طرفداران تیم انگلستان یورش بردند و آنها نیز با پریدن از روی نرده ها از معرکه گریختند. همزمان در شهر نیس، در جریان درگیری با طرفداران تیم فرانسه بیرون یک میخانه شش نفر از هواداران تیم ایرلند شمالی زخمی شدند.

یکشنبه ۱۲ ژوئن: یوفا هشدار داد اگر این درگیری های خشونت آمیز ادامه یابند تیم های روسیه و انگلستان را از این رقابت ها اخراج خواهد کرد. تیم روسیه را به خاطر حوادثی که داخل استادیوم روی داده بود جریمه کرد ولی در عین حال اعتراف کرد تدابیر امنیتی در استادیوم مارسی ضعف هایی داشته است.

حق نشر عکس PA
Image caption برخی از طرفداران روسیه توانستند مخفیانه تعدادی مشعل به داخل استادیوم ببرند و در دقایق پایانی مسابقه آنها را افروختند

دوشنبه ۱۳ ژوئن: دادستانی فرانسه اعلام کرد مسئول حوادث خشونت آمیزی که در استادیوم مارسی روی داد حدود ۱۵۰ هولیگان "آموزش دیده" روس بوده اند. پلیس بررسی فیلم های ویدئویی برای تشخیص هویت عاملان اصلی تمامی حوادث خشونت آمیز را شروع کرد. دولت فرانسه از مقامات شهرهای میزبان مسابقات خواست برای جلوگیری از تکرار خشونت فروش مشروبات الکلی در حوالی استادیوم ها و محل تجمع طرفداران تیم ها را ممنوع کنند.

آشوب ها تا چه حد هماهنگ شده بودند؟

به گفته بریس روبن، دادستان شهر مارسی هولیگان های "آموزش دیده" روسی حمله در استادیوم مارسی را طراحی کرده اند و خشونت را دامن زده اند.

شاهدان درمحل برگزاری مسابقه گفتند مردانی را دیده اند که با سپرهای پلاستیکی و دستکش های مخصوص ورزش های رزمی "آماده" به استادیوم آمده بودند. برخی از روزنامه های بریتانیایی گزارش دادند که هولیگان های روسی مدتها پیش از شروع این مسابقات هواداران انگلیسی را تهدید کرده بودند.

ایوان کالاشنیکف، خبرنگار ورزشی روس می گوید: "بسیاری از فوتبالدوستان روس تصور می کنند که آشوبگری در مسابقات فوتبال در انگلستان و اروپا هنوز رواج زیادی دارد و موضوع مهمی است."

"هدف هولیگان های روس از این کارها خودنمایی است. مقامات دولتی باید با آنها صحبت کنند و به آنها بفهمانند که در اروپا چیزی به عنوان رقابت بین هولیگان های فوتبال وجود ندارد. با وجودیکه دولت روسیه سفر عده ای از هولیگان را ممنوع کرده بود درمیان افرادی که حمله استادیوم مارسی را انجام دادند رهبران شناخته شده ای از هولیگان های روس شرکت داشتند."

حق نشر عکس Getty
Image caption روی هاجسون سرمربی تیم انگلستان از طرفداران تیم خواسته از دردسر دوری کنند

رفتار خشونت آمیز و آشوبگری طرفداران تیم انگلستان تاکنون در حد گستاخی و تعرض به هنگام مستی محدود بوده و به نظر نمی رسد کار شبکه سازمانیافته هولیگان ها باشد.

پلیس بریتانیا برای جلوگیری از سفر هولیگان ها به جام ملت های اروپا حدود ۱۴۰۰ حکم ممنوعیت سفر در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی صادر کرده و ماموران پلیس مسئول شناسایی هولیگان ها به فرانسه اعزام شده اند.

هولیگان های روس چه کسانی هستند؟

بسیاری از کارهایی را که هولیگان های روس انجام می دهند از دوران رواج هولیگانیسم دهه های هفتاد و هشتاد میلادی در انگلستان آموخته اند. ولی به گفته آندری مالوسولف، روزنامه نگار روس و از موسسان نهادی به نام اتحادیه طرفداران فوتبال روسیه، آنها نسل جدید و متفاوتی از هولیگان ها هستند.

"امروزه خیلی از این افراد بوکسور یا در ورزش های رزمی مختلط کار می کنند. هولیگان های روس شیوه زندگی نسبتا سالمی دارند و از نوشیدن الکل که بخشی از فرهنگ این گروه ها بود پرهیز می کنند."

"آنها تاکتیک های طراحی شده و هماهنگی به کار می برند، لوگوی گروهی را که به آن تعلق دارند می پوشند و فیلم درگیریهای خود را روی شبکه اینترنت منتشر می کنند. دسته های بزرگ هولیگان های روس حتی وبسایت خاص خود را دارند."

گزارشهای رسیده از فرانسه حاکی است که آنها "نمایندگان" دسته های هولیگان ها شهرهای کوچک و ناشناخته روسیه را به فرانسه فرستاده اند. به گفته طرفداران فوتبال روسیه اعضای دسته های هولیگان بزرگ که به تیم های مهم مسکو مثل اسپارتاک و زسکا مسکو وابسته اند حق سفر و خروج از کشور را نداشتند.

علیه افراد مسئول این حوادث چه اقداماتی صورت گرفته است؟

به خاطر بی نظمی هایی که در مسابقه با انگلستان اتفاق افتاد یوفا اتحادیه فوتبال روسیه را ۱۵۰ هزار یورو جریمه کرده و تیم ملی این کشور به طور تعلیقی از مسابقات محروم کرده است. یوفا در این حکم هشدار داد که در صورت تکرار اعمال خشونت آمیز طرفداران این تیم در محوطه استادیوم ها روسیه از جام ملت های اروپا اخراج خواهد شد. در عین حال وعده داده که پس از حوادث روز شنبه در مارسی تدایبر امنیتی و تفکیک طرفداران تیم های رقیب را افزایش خواهد داد.

به تیم انگلستان نیز هشدار داده شد که در صورت تکرار رفتار خشونت آمیز طرفدارانش از رقابت های امسال اخراج خواهد شد. تحت تاثیر این هشدار روی هاجسون، سرمربی و وین رونی، کاپیتان تیم انگلستان از طرفداران این تیم خواستند از آشوب و دردسر پرهیز کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تخمین زده می شود که در طول جام ملت های اروپا حدود نیم میلیون از طرفداران تیم های انگلستان، ولز و ایرلند شمالی به فرانسه سفر کنند

شش طرفدار تیم انگلستان به خاطر شرکت در برخوردهای خشونت آمیز بازداشت شده و به مدت دو سال از ورود به خاک فرانسه محروم شده اند. یکی دیگر از آنها پس از بازگشت به کشور به مدت پنج سال از حضور در استادیوم های فوتبال محروم شده است.

دو شهروند روس از فرانسه اخراج شده اند. قرار است با سایر طرفدارانی که در آشوب های اخیر شرکت داشتند طی روزهای آینده برخورد شود.

چه کارهای دیگری برای جلوگیری از آشوب انجام شده و آیا نتیجه خواهد داد؟

پلیس فرانسه

پلیس فرانسه علاوه بر بازداشت ها در واکنش به برخی از شدیدترین بی نظمی ها در روزهای اخیر از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرده است. اما برخی از فوتبال دوستان شکایت دارند که رفتار پلیس فرانسه خشن بوده و از برنامه های کلی پلیس فرانسه برای پیشگیری و مهار این حوادث نیز انتقاد شده است.

دولتهای بریتانیا و فرانسه

دولت فرانسه از شهرهای میزبان مسابقات خواسته است فروش مشروبات الکلی در نزدیکی محل مسابقات را ممنوع کنند. در شهر لانس ۲۴ ساعت قبل از شروع مسابقه بعدی تیم انگلستان فروش الکل ممنوع خواهد بود.

دولت بریتانیا اعلام کرد قبل از مسابقه انگلستان با ولز ماموران پلیس آموزش دیده برای مقابله با بی نظمی های مربوط به فوتبال را به فرانسه اعزام خواهد کرد. تعدادی از ماموران پلیس حمل و نقل بریتانیا نیز در روز این مسابقه در خطوط قطار منطقه مستقر خواهند شد.

نخست وزیر بریتانیا پیشنهاد داده ماموران پلیس ویژه شناسایی هولیگان ها را به فرانسه اعزام کند تا در مسابقه های بعدی میان تماشاچیان باشند. ماموران پلیس بریتانیا به تحقیقات مربوط به حوادث مارسی به پلیس فرانسه کمک خواهند کرد و نیروهای مرزبانی در بنادر بریتانیا نیز تقویت شده اند.

واکنش دولت روسیه چه بوده است؟

آشوب های گسترده روزهای اخیر هولیگان های روسی را در مرکز توجه افکار عمومی جهان قرار داده و در مورد جام جهانی ۲۰۱۸ که قرار است در روسیه برگزار شود، سئوالاتی برانگیخته است.

وزیر ورزش و ویتالی موتکو رییس اتحادیه فوتبال روسیه گفتند این کشور تصمیم یوفا برای مجازات نقدی و محرومیت تعلیقی تیم روسیه را می پذیرد. اتحادیه فوتبال روسیه در مورد زد و خوردها اظهار تاسف کرده و وزیر ورزش افراد درگیر در این حوادث را شرم آور توصیف کرد.

اما برخی دیگر از مقامات روسیه این افراد را به عنوان "مردان واقعی" ستوده و بسیاری از طرفداران تیم روسیه ظاهرا از این رفتار متاسف نیستند و حتی به آن افتخار می کنند.

ایگور لبدف یک عضو پارلمان و از مقامات اتحادیه فوتبال روسیه در شبکه توئیتر نوشت:"به نظر من درگیر شدن طرفداران فوتبال ما ایرادی ندارد. کاملا برعکس، کار آنها خیلی خوب بود. ادامه دهید."

دیدگاه های فوتبال دوستانی که به فرانسه رفته اند چیست؟

فوتبالدوستان از ملیت های گوناگون می گویند در مورد حوادثی که اتفاق افتاده ناراحت و در عین حال نگران ایمنی خود هستند. آلبرتو اهل ایتالیا گفت حوادث شهر مارسی وحشتناک بود و افزود: "از آمدن به نیس می ترسیدم چون نزدیک مارسی است."

حق نشر عکس Reuters

عده ای از ضعف های امنیتی شکایت دارند. آرتور اهل لهستان گفت: "امنیت خیلی خیلی ضعیف است."

او افزود: "هفته آینده برای مسابقه اوکراین و لهستان قرار است به مارسی برویم و راستش را بخواهید کمی می ترسم. نحوه سازماندهی این مسابقات ما را نگران کرده چون روز شنبه در استادیوم مارسی بین طرفداران روسیه و انگلستان هیچ حفاظی وجود نداشت."

طرفداران تیم های فوتبال در روزهای آینده کجا خواهند رفت؟

به گفته پلیس تخمین زده می شود که در طول جام ملت های اروپا رقمی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار نفر از طرفداران فوتبال از بریتانیا به فرانسه سفر کنند. ولی همه علاقمندان و تماشاچیان بلیت ندارند. در بریتانیا حدود ۲۵۰ هزار بلیت فروخته شده و در صورتیکه تعداد متقاضیان حدود ۱.۶ میلیون نفر بوده است.

احتمال داده می شود که شهر نیس به نقطه دیگری برای برخوردهای خشونت آمیز بدل شود چون طرفداران تیم های انگلستان و روسیه دوباره به یکدیگر نزدیک خواهند شد.

روز چهارشنبه روسیه در شهر لیل مقابل تیم اسلواکی بازی می کند و فردای آن روز انگلستان و ولز در شهر لانس مسابقه خواهند داد که فاصله اش با لیل حدود ۴۵ کیلومتر است. به طرفداران تیم انگلستان توصیه شده در لیل اقامت کنند چون لانس شهر کوچکی است.

حق نشر عکس EPA

گرگ دایک رییس اتحادیه فوتبال انگلستان در مورد امنیت در شهر لیل "بشدت اظهار نگرانی کرده است."

ایرلند شمالی نیز روز پنجشنبه در شهر لیون با اوکراین مسابقه می دهد.

آیا فوتبال دوستان باید در مورد رفتن به استادیوم نگران باشند؟

وزارت خارجه بریتانیا برای کسانی که برای دیدن مسابقات به فرانسه سفر می کنند توصیه های ایمنی منتشر کرده که در آن به طرفداران توصیه می شود در نوشیدن مشروبات الکلی افراط نکنند چون در غیر اینصورت به آنها اجازه داده نخواهد شد وارد استادیوم و یا محوطه رو باز تماشای مسابقات بشوند.

نه دولت و نه پلیس بریتانیا هیچیک نگفته اند که رفتن به استادیوم یا فضاهای های دیگر برای تماشای مسابقات ناامن است ولی به فوتبال دوستان بریتانیایی هشدار داده شده که پلیس فرانسه بد مستی و اوباشگری را تحمل نخواهد کرد.

مارک رابرتز از مقامات ارشد پلیس بریتانیا در زمینه انتظامات فوتبال گفت: "پلیس فرانسه براساس قوانین خود با افرادی که دردسر درست کنند برخورد خواهد کرد و این افراد هنگام بازگشت به بریتانیا ممکن است ممنوع الخروج شوند."

پلیس بریتانیا قصد دارد به عنوان مشاور فرهنگی عمل کرده و جلوی برخورد شدید پلیس فرانسه با کسانی را که فقط بدمستی می کنند و دردسر جدی ایجاد نمی کنند بگیرد.

مطالب مرتبط