پوتین: محرومیت ورزشکاران روس 'ناعادلانه' است

حق نشر عکس AFP
Image caption اقای پوتین از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته میانجی‌گری کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در واکنش به محرومیت ورزشکاران کشورش از مسابقات بین‌المللی گفته این تصمیم "ناعادلانه و غیرمنصفانه" است.

شورای اتحادیه بین المللی فدراسیون‌های دو و میدانی در پی برگزاری جلسه برای بررسی محرومیت ورزشکاران روسیه به دلیل استفاده از مواد نیروزا، اعلام کرده محرومیت ورزشکاران این کشور لغو نخواهد شد.

سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ هم امروز (جمعه ۱۷ ژوئن - ۲۸ خرداد) اعلام کرد فعالیت‌های ماموران این سازمان در روسیه با اختلال روبرو شده است و ماموران این سازمان از سوی نیرورهای امنیتی روسیه تهدید شده‌‌اند.

ورزشکاران روسیه از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی، از جمله مسابقات المپیک پیش رو در ریودوژانیرو محروم شده‌اند.

با وجود این، آقای پوتین خواستار میانجی‌گری نهادهای دیگری چون کمیته بین‌المللی المپیک شده است.

رئیس جمهوری روسیه گفته: "چرا باید کسانی که خطایی مرتکب نشده‌اند به آتش مجازات خطاکاران بسوزند."

کمیته ملی المپیک هم اعلام کرده فردا (شنبه) در جلسه ای تلفنی با اعضای خود در این باره مشورت خواهد کرد.

حق نشر عکس AP

جلسه رسمی کمیته ملی المپیک قرار است روز سه شنبه هفته آینده در شهر لوزان سوئیس برگزار شود.

روسیه، در ماه نوامبر سال گذشته اعلام کرد که آماده همکاری کامل با سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ است.

اما در پی عدم رضایت ماموران از اقدام‌های مسئولان روسی برای مبارزه با استفاده از مواد نیرو زا، ورزشکارهای این کشور همچنان مورد تحریم خواهند ماند.

وزارت ورزش روسیه در بیانیه‌ای علام کرد از این تصمیم شورای اتحادیه بین المللی فدراسیون‌های دو و میدانی "بسیار مایوس شده است."

وزارت ورزش روسیه ادامه داد: "آرزوهای ورزشکاران پاک به خاطر عملکرد شرم‌آور برخی از ورزشکاران و مسئولان در حال نابود شدن است. آن‌ها چندین سال را وقف آماده شدن برای مسابقه دادن در بازی‌های المپیک کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد که کوشش‌های آن‌ها به هدر خواهد رفت. "

البته، با وجود اظهارات امروز شورای اتحادیه بین المللی فدراسیون‌های دو و میدانی، هنوز ممکن است که ورزشکاران روسی فرصت حضور در بازی‌های المپیک برزیل را به دست آورند.

کمیته بین‌المللی المپیک روز سه‌شنبه در شهر لوزان جلسه‌ای را برگزار خواهد کرد که در آن این مسئله موردبررسی و تحلیل قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط