پیروزی بلژیک و شب تلخ رونالدو

حق نشر عکس EPA
Image caption رونالدو در شبی که می‌توانست تبدیل به یکی از خاطره‌انگیزترین شب‌های دوران حرفه‌ایش شود، یک پنالتی را از دست داد

روملو لوکاکو دو بار برای بلژیک گل زد تا این تیم سه بر صفر جمهوری ایرلند را شکست دهد و به اولین برد خود در یورو ۲۰۱۶ برسد.

جمهوری ایرلند نیز که با مساوی در بازی اول مقابل سوئد امیدوار به صعود شده بود حالا کار خیلی سختی برای رسیدن به یک‌هشتم نهایی دارد.

نسل طلایی فوتبال بلژیک که موجب شد این تیم حتی به صدر رده‌بندی فیفا نیز برسد، این تیم را به یکی از بخت‌‌های قهرمانی در فرانسه تبدیل کرده بود اما نمایش ضعیف و باخت ۰-۲ بلژیک مقابل ایتالیا در بازی اول علامت سئوال بزرگی مقابل توانایی‌های این تیم قرار داد.

بلژیک راحت و روان بازی نمی‌کرد و منسجم نبود، یا به بیان دیگر همان طور که تیبو کورتوا، دروازه‌بان این تیم گفت: "از نظر تکنیکی، تاکتیکی و سازماندهی نمی‌توانست کاری که می‌خواست را انجام دهد."

اما مقابل جمهوری ایرلند قضیه متفاوت بود. آن‌ها در این مسابقه تیم برتر میدان بودند و ادن آزار و کوین دبروین، نیز در این بازی به مراتب موثرتر از مسابقه با ایتالیا بازی کردند و هرکدام نیز یک پاس گل دادند.

بلژیک حالا تا حد زیادی خیالش را از صعود به عنوان تیم دوم گروه راحت کرد و از سوی دیگر این تیم حالا اعتماد به نفس لازم برای رقابت با تیم‌های قوی‌تر (که در مراحل بعد برایش حیاتی است) را پیدا کرد.

بهترین بازیکن این مسابقه روملو لوکاکو بود که دو گل برای بلژیک زد. او در بازی با ایتالیا یکی از ضعیف‌ترین بازیکنان تیمش بود و ۱۱ مسابقه بدون زدن گل برای باشگاه و تیم ملی موجب شده بود تا حتی جایگاه او در ترکیب ثابت بلژیک نیز به خطر بیافتد.

مهاجم اورتون در نیمه اول بازی با جمهوری ایرلند هم وضعیتی مشابه داشت. او نه دریبل زد، نه موقعیتی ایجاد کرد و نه حتی توانست یک شوت داخل چارچوب به درازه حریف بزند. به نظر می‌رسید که مارک ویلموتس، بین دو نیمه دیوید اوریگی را جانشین او کند، اما لوکاکو در زمین ماند و تبدیل به بهترین بازیکن زمین شد.

لوکاکو همچنین تبدیل به اولین بازیکن بلژیک پس از مارک ویلموتس در جام جهانی ۱۹۹۸ شد که برای بلژیک در یک تورنمنت مهم دو گل زده است. این نتیجه همچنین مشابه بهترین نتیجه بلژیک در یک تورنمنت مهم (پیروزی ۰-۳ مقابل السالوادور در جام جهانی ۱۹۷۰) بود.

شب رویایی رونالدو کابوس‌وار تمام شد

کریستیانو رونالدو در شبی که می‌توانست تبدیل به یکی از خاطره‌انگیزترین شب‌های دوران حرفه‌ایش شود، یک پنالتی را از دست داد تا شبی تلخ را در پاریس تجربه کند و پرتغال با تساوی بدون گل مقابل اتریش متوقف شود.

کاپیتان پرتغال گرچه با ۱۲۸ بازی ملی رکورد لوئیس فیگو را شکست اما یکی از نا‌امید‌ کننده‌ترین بازی‌هایش برای تیم ملی پرتغال از اولین بازیش برای این تیم در سال ۲۰۰۳ مقابل قزاقستان را داشت.

او در این مسابقه ۲۰ شوت داخل چارچوب داشت (بیشتر از ۹ تیم حاضر در یورو ۲۰۱۶) و یک گل آفساید هم زد، اما اوج ناکامی او زمانی بود که توپ را از روی نقطه پنالتی به تیر درازه اتریش کوبید.

این اولین ‌باری بود که او در یک تورنمنت مهم پنالتی خراب کرد. رونالدو پیش از این دو پنالتی مقابل تیم ملی انگلستان (۲۰۰۶ و ۲۰۰۴) را گل کرده بود و یکی هم مقابل تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۰۶.

فرناندو سانتوز، سرمربی پرتغال پس از بازی گفت: "این که بگوییم نتیجه منصفانه بود یا نه، بحثی بی مورد است.

تنها فرق این با مسابقه مقابل ایسلند این بود که آن‌جا یک گل زدیم و یک گل هم خوردیم اما این جا نه گل زدیم و نه خوردیم.

شانس‌های زیادی داشتیم اما نتوانستیم گل بزنیم. در بازی بعدی مجارستان از تساوی با ما راضی خواهد بود، چون با مساوی هم صعود می‌کند.

آن‌ها جلوی ما بسیار با انگیزه خواهند بود اما ما هم باید این سد را بشکنیم."

Image caption مجارستان که از حمایت هزاران تماشاگر برخوردار است با ۴ امتیاز صدرنشین گروه ششم است

ناکامی مجارستان مقابل دفاع مستحکم ایسلند

کم‌جمعیت‌ترین کشوری که تا کنون به جام ملت‌های اروپا راه پیدا کرده در آستانه رسیدن به یک پیروزی تاریخی و راهیابی به مرحله یک‌هشتم نهایی بود، اگر بیکیر سوارسن در آخرین دقایق بازی دروازه خودی را باز نمی‌کرد.

ایسلند که پس از تساوی در بازی نخست مقابل پرتغال حالا خیلی بیش از ۳۲۰ هزار نفر جمعیت این کشور تمرکز پیدا کرده، اکنون در رتبه دوم گروه است و افراد زیادی نیستند که عقیده‌ای مشابه کریستیانو رونالدو داشته باشند که گفته بود این تیم ذهنیتی بسته دارد و فقط برای دفاع کردن بازی می‌کند.

البته خوب دفاع کردن برجسته‌ترین نقطه قوت این تیم است. ایسلند در ۱۰ مسابقه انتخابی یورو فقط ۶ گل خورد و بیشترین استفاده را از موقعیت‌هایش کرد. در این مسابقه نیز مجارستان در برابر دفاع منظم و سازمان‌یافته ایسلند کاری از پیش نبرد.

مجارستان که پس از حدود سه دهه توانسته برای اولین بار به یک تورنمنت مهم راه پیدا کند، در هر ۵ دیدار قبلی ایسلند را برده بود. این تیم که در بازی اول اتریش را شکست داده بود، می‌خواست با پیروزی بر ایسلند برای اولین بار پس از جام جهانی ۱۹۶۶ صاحب دو برد پیاپی در یک تورنمنت مهم شود.

هرچند که مجارستان همین حالا هم با ۴ امتیاز صدرنشین گروه است و شانس بالایی دارد تا دست‌کم به عنوان بهترین تیم سوم راهی مرحله بعد شود.

مطالب مرتبط