یک‌چهارم نهایی یورو؛ آلمان مقتدر، فرانسه مدعی، بلژیک منسجم

حق نشر عکس Getty
Image caption آلمان با پیروزی مقابل اسلواکی به مرحله یک‌چهارم نهایی یورو رسید

هرچه بازی‌های دیروز یک‌هشتم نهایی یورو ۲۰۱۶ خسته‌کننده و کم گل (۴ گل در سه بازی) بود، بازی‌های امروز با ۱۰ گل، جذاب و دیدنی انجام شد.

آلمان، قهرمان جهان، با پیروزی ۰-۳ مقابل اسلواکی هم به مرحله یک‌چهارم نهایی یورو رسید و هم یکی از مقتدرانه‌ترین نمایش‌های این دوره از مسابقات را به نام خودش ثبت کرد. هرچند که شاید بتوان بازی بعدی قهرمان سه دوره جام ملت‌های اروپا (شنبه آینده در بوردو) را فینال زود هنگام مسابقات دانست. آلمان در مرحله بعد باید با برنده بازی ایتالیا و اسپانیا بازی کند.

گل اول آلمان را ژروم بواتنگ، مدافع این تیم در دقیقه ۸ زد. گل دوم را ماریو گومز در دقیقه ۴۳ زد تا با ۵ گل در یورو با رکورد یورگن کلینزمن به عنوان بهترین گلزن آلمان در مسابقات یورو مساوی کند. گل سوم این تیم را هم یولیان دکسلر در دقیقه ۶۳ زد. بازیکنی که در این مسابقه با ۲۲ سال و ۲۸۰ روز تبدیل به جوانترین بازیکن پس از سسک فابرگاس در یورو ۲۰۰۸ شد که در یک مسابقه یورو هم گل زد و هم پاس گل داد.

پس از سه بازی متوسط در مرحله گروهی، عملکرد آلمان در این بازی بیش از پیش مهر یوآخیم لو را بر پیشانی داشت. مربی ۵۶ ساله‌ای که به دنبال اجرای خشک و بی انعطاف تاکتیک‌ها نیست و حرکات خط حمله تیمش موجب باز شدن خط دفاعی اسلواکی شد.

آلمان این بازی را با آرایش ۱-۳-۲-۴ شروع کرد. آلمان در حمله دکسلر را در چپ، مسعود اوزیل را در میانه، توماس مولر را در راست و گومز را در نوک خط حمله داشت. این در حالی است که اوزیل و دکسلر مرتب جایشان را باهم عوض می‌کردند و مولر تا نیمه زمین اسلواکی حرکت می‌کرد.

حق نشر عکس bbc
Image caption پس از سه بازی متوسط در مرحله گروهی، عملکرد آلمان در این بازی بیش از پیش مهر یوآخیم لو را بر پیشانی داشت

ضمن این که دوندگی بسیار زیاد دکسلر فضای کافی را در اختیار اوزیل و تونی کروس قرار داد. کروس نیز یکی از بهترین بازیکنان آلمان در این بازی بود. هافبکی که ۹۶ پاس (سه برابر دکسلر) داد که ۷۹ پاس آن در زمین حریف بود.

گرچه مسعود اوزیل یک پنالتی هم در این بازی از دست داد اما این پر‌گل‌ترین بازی آلمان در یوور طی دو دهه اخیر بود. آخرین باری که آلمان حریفی را در یورو با بیش از ۲ گل برد در یورو ۹۶ بود که در ورزشگاه اولدترافورد ۰-۳ روسیه را شکست داد.

پیروزی فرانسه با نمایشی در حد مدعی قهرمانی

فرانسه میزبان یورو ۲۰۱۶ با این که مقابل جمهوری ایرلند عقب افتاد اما توانست به بازی برگردد و با گل‌های آنتونی گریزمن در دقایق ۵۷ و ۶۱ حریفش را ۱-۲ ببرد و راهی مرحله یک‌چهارم نهایی بازی‌ها شود.

جمهوری ایرلند گرچه شروعی عالی داشت و در دقیقه ۲ بازی از روی نقطه پنالتی توسط رابی برادی پیش افتاد، اما فرانسه در ادامه بهتر کار کرد و حریفش را که از دقیقه ۶۶ ده نفره‌ شد، برد. این نخستین‌ حضور جمهوری ایرلند در مرحله حذفی یورو بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption فرانسه میزبان یورو ۲۰۱۶ با این که مقابل جمهوری ایرلند عقب افتاد اما توانست به بازی برگردد

فرانسه در نیمه اول عملکرد چندان درخشانی نداشت و حتی تماشاگرانش این تیم را هو کردند. اما "آبی‌ها" در نیمه دوم تبدیل به تیمی دیگر شدند و نشان دادند که حالا می‌توان این تیم را جزو بخت‌های قهرمانی به شمار آورد. تیمی که معمولا در نیمه دوم بهتر کار می‌کند و ۱۱ گل از ۱۲ گل اخیر این تیم در جام ملت‌های اروپا در نیمه دوم زده شده است.

پل پوگبا که در بازی‌های قبلی پر اشتباه بود در این مسابقه عالی کار کرد. او ۹۱ بار صاحب توپ شد و ۶۶ پاس داد تا بهترین عملکرد را در میان بازیکنان حاضر در زمین داشته باشد. در خط دفاعی نیز دو مدافع وسط فرانسه، عادل رامی و لورن کوشیلنی، بی دردسر و راحت کار کردند و در خط حمله نیز گریزمن نشان داد که اهل از دست دادن موقعیت‌ها نیست.

بهترین بازیکن این بازی آنتونی گریزمن، مهاجم اتلتیکو مادرید، بود که با گلزنی در این بازی تبدیل به اولین بازیکنن فرانسوی پس از زین‌الدین زیدان در یورو ۲۰۰۴ شد که توانسته در یک دوره یورو ۳ گل بزند.

حق نشر عکس AFP
Image caption شادمانی هواداران فرانسه

گریزمن پس از بازی گفت: "اول بازی مشکل داشتیم و هنوز هم راه زیادی تا پایان مانده و باید بهتر شویم. ولی حالا از بازیمان لذت می‌بریم و سعی می‌کنیم بهترین نمایش را داشته باشیم. ضمن این که لیون محل اقامت من است و خانواده‌ام روی سکوها بودند و این بازی را می‌دیدند و این موجب شد که مسابقه برایم بهتر هم شود."

مردان دیدیه دشان در مرحله یک‌چهارم نهایی یکشنبه آینده در استا دو‌فرانس با برنده انگلستان و ایسلند بازی کنند.

بلژیک، تیمی به بزرگی ستاره‌هایش

بلژیک، یکی از پرستاره‌ترین تیم‌های جهان سرانجام توانست نمایشی به اندازه نام و اعتبار بازیکنان بزرگش ارائه کند. این تیم ۰-۴ مجارستان را شکست داد تا هم پرگل‌ترین برد تاریخ فوتبالش در تورنمنت‌های مهم را به دست آورد و هم حریف ولز در مرحله یک‌چهارم نهایی یورو ۲۰۱۶ شود.

بلژیک در این بازی ۲۵ شوت داخل چارچوب داشت که ۷ شوت آن را کوین دبروین زد، از جمله ضربه کاشته استثایی‌اش که به تیر دروازه خورد. ادن آزار دیگر ستاره بلژیک در این مسابقه بود که یک گل تماشایی هم زد تا گری لینه‌کر در توییتر بنویسد: "گلی فوق‌العاده توسط آزار. وقتی او خوب است، بدجوری خوب است."

مجارستان هم گرچه در این بازی ۴ گل خورد اما اگر "پیرمرد درون دروازه‌اش" را نداشت شکست سنگین‌تری را هم تجربه می‌کرد. گابور کرالی دروازه‌بان ۴۰ ساله مجارستان، ۱۰ موقعیت جدی گلزنی را از بلژیک گرفت، بیشتر از هر دروازه‌بانی در یورو۲۰۱۶ تا این جای مسابقات.

حق نشر عکس Getty
Image caption بلژیک، یکی از پرستاره‌ترین تیم‌های جهان