انتقال پر حاشیه دو بازیکن پرسپولیس به تیم سیزدهم لیگ ترکیه

حق نشر عکس caykur
Image caption مهدی طارمی با امضای قراردادی دو ساله به ریز اسپور ترکیه پیوست

مهدی طارمی آقای گل فصل پیش لیگ برتر ایران و رامین رضائیان مدافع پرسپولیس به باشگاه ریز اسپور ترکیه پیوستند در حالی که پیش از این باشگاه پرسپولیس گفته بود این دو بازیکن قرارداد خود را با این تیم تمدید خواهند کرد.

پیش از این گفته شده بود که مهدی طارمی و رامین رضاییان برای ماندن در باشگاه پرسپولیس با مسئولان این تیم به توافق رسیده‌اند و این دو بازیکن قرار بود در اردوی سرخ‌پوشان که قرار است در اوکراین برگزار شود حضور پیدا کنند.

بر اساس اعلام وب سایت رسمی باشگاه ریز اسپور مهدی طارمی آقای گل فصل گذشته لیگ برتر ایران با امضای قراردادی دو ساله و رامین رضاییان مدافع کناری باشگاه پرسپولیس با قراردادی یک ساله به این تیم پیوستند.

مهدی طارمی بازیکنی که هواداران پرسپولیس هفته گذشته به ماندن اش امیدوار شده بودند در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفته که در پایان فصل پیش به باشگاه اعلام کرده بود که قصد ندارد در ایران بازی کند.

او گفته است: "هیچ قول و قراری با باشگاه نداشتم که بخواهم به آن پشت پا بزنم. مدیرعامل باشگاه هم می تواند در این باره شهادت بدهد. من ابتدا برای دیدن شرایط باشگاه ریز اسپور به ترکیه آمدم ولی با دیدن شرایط باشگاه و صحبت با سرمربی و مدیر باشگاه تصمیم به عقد قرارداد دو ساله گرفتم."

آیکوت فرح مدیر رسانه‌ای باشگاه ریز اسپور ترکیه در گفت و گوی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرده که این تیم مهدی طارمی و رامین رضاییان را دنبال می‌ کرده است.

آقای فرح گفته است: هدف ما این فصل رسیدن به لیگ اروپا است و ما قصد داریم تیم جوان و با استعدادی را از پایه بسازیم. تا اینجای فصل ما ۶-۷ بازیکن جدید را به خدمت گرفته ایم و ما این دو بازیکن را دو سال است که دنبال می‌ کنیم و خوشحالیم که توانستیم این دو بازیکن را هم به خدمت بگیریم."

باشگاه ریز اسپور فصل گذشته در لیگ هجده تیمی سوپر لیگ ترکیه سیزدهم شد و بشیکتاش و فنرباغچه یکی از دو قدرت اصلی فوتبال ترکیه به ترتیب اول و دوم شدند. به عقیده مدیر رسانه‌ای باشگاه ریز اسپور بازی مقابل تیم‌هایی مثل گالاتاسرای، بشیکتاش و فنرباغچه اعتماد به نفس بازیکنان را بالا می برد و باعث می‌شود بازیکنان خود را نشان دهند:

"زمانی که شما با تیم‌های بزرگی مثل فنرباغچه، بشیکتاش یا گالاتاسرای بازی می‌کنید، بازیکنان با انرژی و علاقه بیشتری نسبت به بازی معمولی بازی می‌کنند. در نتیجه من فکر می‌کنم بازیکنانی مثل این دو بازیکن ایرانی عملکرد بسیار خوبی مقابل این تیم‌ها خواهند داشت و همین موضوع باعث می‌شود تا تیم‌های بزرگ اروپا آنها ببینند."

به گفته مدیر رسانه‌ای باشگاه ریز اسپور حضور مهدی طارمی و رامین رضاییان ممکن است به بازی دو تیم ملی ایران و ترکیه منجر شود. آقای فرح گفت: "دو کشور ایران و ترکیه نقاط اشتراک فرهنگی و تاریخی فراوانی با هم دارند و هدف ما تا پایان امسال این است که حضور این دو بازیکن در ریز اسپور به برگزاری بازی دوستانه بین تیم‌های ملی دو کشور منجر شود."

هواداران ناراضی، بازیکنان خونسرد

حق نشر عکس caykur
Image caption رامین رضاییان هم با قراردادی یک ساله به ریز اسپور پیوست

مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس پس از پایان فصل گذشته لیگ برتر ایران اعلام کرده بود که قصد دارد خارج از ایران فوتبال خود را دنبال کند و پیشنهادهایی از باشگاه‌هایی اروپایی دارد.

دو هفته پیش گفته شد که مهدی طارمی به یکی از تیم‌های باشگاه‌های یونان خواهد رفت ولی این انتقال انجام نشد و خبرهایی در مورد ماندن این مهاجم در پرسپولیس منتشر شد.

رامین رضاییان اما موقعیتی متفاوت با آقای گل فصل پیش دارد. این بازیکن که قرار بود با آغاز فصل آماده‌سازی سر تمرینات پرسپولیس حاضر شود با غیبت‌های متعدد باعت نارحتی برانکو ایوانکوویچ و مسوولان باشگاه پرسپولیس شد.

این بازیکن پیش از رفتن به ترکیه برای عقد قرارداد با تیم ریز اسپور قرارداد خود را به صورت یک طرفه با باشگاه پرسپولیس فسخ کرده بود.

اما سوال اصلی در مورد جدایی رامین رضاییان از پرسپولیس این است که آیا او با باشگاه پرسپولیس قرارداد داشته؟ رامین رضاییان در گفت و گویی پس از پیوستنش به باشگاه ریز اسپور گفته پرسپولیس به او نیازی نداشته و این دلیل اصلی پیوستن او به این باشگاه بوده است:

"من ۴ هفته قبل از پایان مسابقات شنیدم باشگاه و برانکو با بازیکنی که هم‌پست من بوده صحبت کرده اند. اسم بازیکن را هیچ موقع نمی‌برم. با او صحبت کرده بودند که ما تو را برای فصل آینده می‌خواهیم. بعد آن بازیکن گفته بود: "پس رامین رضاییان چه می‌شود؟" به او جواب داده بودند که "به احتمال زیاد ما رامین را برای سال بعد نمی‌خواهیم."

علی اکبر طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس گفته صحبت‌های مدافع تیم ملی ایران "دروغ" است و این باشگاه به او نیاز داشته است. آقای طاهری گفته است: "این مساله که ما او را نمی‌خواستیم، دروغ است. ما با شروع نقل و انتقالات اقدامات لازم را انجام دادیم و اینکه او گفته ما او را نمی خواستیم و من از او خوشم نمی آمده دروغ است. پیگیری های لازم را در این باره انجام خواهیم داد و تا آخر این ماجرا را دنبال خواهیم کرد."

اما موضوع پیوستن دو ستاره فصل پیش پرسپولیس باعث شد تا امروز برخی از هواداران پرسپولیس به نشانه اعتراض جلوی فدراسیون فوتبال ایران جمع شوند.

این طرفداران معتقدند که اختلاف کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران و برانکو ایوانکوویچ باعث پیوستن رامین رضاییان و مهدی طارمی به باشگاه ریز اسپور شده است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که برانکو و عده ای دیگری از مربیان باشگاه‌های لیگ برتر حاضر نشدند تا بازیکنان ملی‌پوش خود را در اختیار تیم ملی قرار دهند. چون می‌گفتند که باید تیم‌شان را برای فصل آینده آماده کنند.

با این حال آقای کی‌روش معتقد بود که تمرینات باشگاه‌ها برای آماده‌سازی ملی‌پوشان و همچنین زمین‌های فوتبال در ایران به منظور حضور در رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ کافی نیست و تیم ملی ایران باید در خارج از ایران اردوی تمرینی داشته باشد.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption مهدی طارمی با شانزده گل فصل پیش آقای گل لیگ برتر ایران شد

اختلاف ادامه دار دو مربی در نهایت به لغو دو اردوی تیم ملی در اتریش و ارمنستان منجر شد ولی دعوای این دو مربی با یادداشت‌هایی در صفحه‌ای منتسب به آقای کی‌روش ادامه پیدا کرد.

مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال ایران در واکنش به اعتراض هوداران پرسپولیس که معتقدند انتقال این دو بازیکن نتیجه اختلاف دعوای کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ بوده، گفته است:"کی‌روش مربی بزرگی است، همان‌طور که برانکو هم کاربلد است. باید بین این دو مربی تعامل حفظ شود تا منافع ملی آسیب نبیند."

آقای تاج همچنین تاکید کرده که قرارداد مدافع ملی پوش پرسپولیس با تیم ریز اسپور قانونی نیست: "با توجه به اینکه باشگاه پرسپولیس ۷۰ درصد از پول رامین رضاییان را پرداخت کرده، این بازیکن حق فسخ یک‌طرفه قراردادش را نداشته است."

سرپرست باشگاه پرسپولیس هم در جمع هواداران این باشگاه گفته این تیم دو بازیکن دیگر را به جای مهدی طارمی و رامین رضاییان جذب خواهد کرد.

باشگاه پرسپولیس به خاطر فسخ یک طرفه قرارداد رامین رضاییان از او به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرده و به نظر می‌آید این بازیکن برای بازی در تیم ریز اسپور شرایط آسانی نخواهد داشت.

فصل آینده لیگ برتر ایران قرار است از ۴ مرداد آغاز خواهد شد و دو تیم پرطرفدار پرسپولیس و استقلال با جذب بازیکنان جدید قصد دارند حضور متفاوتی در رقابت‌های این فصل داشته باشند.