دختر ایرانی در جمع چینی‌های پنج قاره

حق نشر عکس Getty

ندا شهسواری با کسب سهمیه المپیک لندن، نخستین زن در تاریخ پینگ پنگ ایران بود که به بازی‌های المپیک راه یافت. این رکورد برای المپیک ریودوژانیرو هم تداوم یافت.

این ورزشکار کرمانشاهی، ماه می امسال در رده‌بندی جهانی به رتبه ۲۷۸ صعود کرده. برای کسانی که با وضعیت جهانی این رشته آشنایی ندارند شاید رتبه بالایی به نظر نرسد اما ندا در سالی که به المپیک لندن راه یافت، حتی جزو پانصد نفر برتر جهان نبود.

در جمع ۱۰۰ نفر اول جهان، فقط تعداد معدودی بازیکن غیر آسیایی حضور دارند. تازه اغلب آنها نیز چینی هستند ولی برای کشورهای اروپایی بازی می‌کنند. اما المپیک فقط برای چین برگزار نمی‌شود و مانند هر رشته دیگری، کشورها با محدودیت اعزام نفرات مواجه‌اند.

۸۶ سهمیه پینگ پنگ زنان در ریو، بین قاره‌ها تقسیم شده. در آسیا غیر از کشورهای شرقی فقط ندا شهسواری از ایران سهمیه گرفته، دو نفر از هندوستان و مارایانا ساهاکیان لبنانی.

مروری بر ۱۰ سهمیه اروپا نشان می‌دهد شش نفرشان چینی هستند. یعنی نمایندگان پرتغال، آلمان، لهستان، اتریش، هلند و سوئد.

آمریکای شمالی چطور؟ هر دو سهمیه این منطقه نیز گرچه به آمریکا و کانادا رسیده اما بازیکنان‌شان چینی تبار هستند. قهرمان پان آمریکن که سهمیه مستقیم داشت جنیفر وو نام دارد که در ۱۸ سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرده.

برزیل میزبان المپیک هم "لین گوئی" از چین را به خدمت گرفته. استرالیا و حتی کنگو در آفریقا نیز بازیکن چینی دارند. در چنین وضعیتی که چینی‌ها پینگ پنگ جهان را قبضه کرده‌اند، ارزش کار بازیکنانی نظیر ندا شهسواری بهتر نمایان می‌شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

او ۲۹ ساله است و هنگام برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۶، دقیقاً بیست سال از آغاز فعالیتش در این رشته ورزشی خواهد گذشت.

از نوجوانی عضو تیم ملی بزرگسالان بوده و اگر چند سال دیگر در صحنه بماند، همان رکوردی که مجید احتشام‌زاده در پینگ پنگ مردان به جا گذاشت را برای زنان ثبت خواهد کرد. احتشام‌زاده ۲۶ سال در سطح اول پینگ پنگ ایران بازی کرد.

ندا در مسابقات گزینشی المپیک پیشین، سهمیه آسیای میانه را با پیروزی مقابل یلنا شاگارووا گرفت. در حالی که قبلاً در گرگان از حریف قزاقستانی‌اش شکست خورده بود.

سیما لیموچی سرمربی تیم ملی که خود قهرمان سابق این رشته است، در آن رقابت‌ها ندا را همراهی می‌کرد و پس از کسب سهمیه المپیک ریو نیز اولین نفری بود که شاگردش را در آغوش گرفت.

ندا در مسابقات جهانی ۲۰۱۲ دورتموند همراه با تیم ملی، شش پیروزی مقابل ایرلند جنوبی، ارمنستان، مغولستان، مکزیک، پرو و ماکائو رقم زد تا در رده ۵۷ دنیا بایستند.

در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ فرانسه، حریفانی از مولداوی و کنگو را برد. در مسابقات دو نفره به همراهی محجوبه عمرانی در نبردی جذاب با نتیجه۲-۳ آمریکا را شکست دادند.

همان سال، این ستاره پینگ‌پنگ‌ بانوان ایران به دلیل مخالفت شورای برون‌مرزی وزارت ورزش، فرصت حضور در کاپ آسیا را از دست داد. در حالی که شورای مزبور، مخالفتی با اعزام نمایندگان مرد به این مسابقات نداشت.

ندا به خبرگزاری مهر گفت: "در تعطیلات نوروزی فقط تمرین کردم و قید تمام تفریحات را زدم تا برای کاپ آسیا آماده شوم. از این ناراحتم که چمدانم را بسته بودم اما لحظه آخر گفتند سفرم لغو شده"

دلیل مخالفت با اعزام شهسواری چه بود؟ دبیر فدراسیون به خبرگزاری ایسنا گفت: "شورای برون مرزی اجازه سفر انفرادی به بانوان ورزشکار را نمی‌دهد. باید یک مربی زن هم می‌فرستادیم اما به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم."

همزمان با اعلام این تصمیم، تیم فوتبال استقلال تهران با کاروانی ۸۰ نفره در عربستان بود تا به مصاف الهلال برود. اما فدراسیون پینگ پنگ نمی‌توانست سیما لیموچی مربی تیم ملی را همراه شهسواری به کاپ آسیا بفرستد. در حالی که هر دو مجموعه، با بودجه دولت اداره می‌شوند.

سال ۲۰۱۶ و در قهرمانی جهان به میزبانی مالزی، دختران ایران که در دسته سوم حضور داشتند برای نخستین بار موفق شدند به دسته دوم جهانی صعود کنند. آنها سال ۲۰۱۸ در سوئد، حضور در پیکارهای این دسته را تجربه خواهند کرد.

ایران در گروه K بر پاکستان، سریلانکا، اتیوپی، فیلیپین و ونزوئلا غلبه کرد. سپس برای کسب عنوان ۴۹ تا ۶۰ و از مرحله یک چهارم نهایی به مصاف استونی رفت و ۳-۱ برنده شد.

دختران ایران در نیمه نهایی با همین نتیجه ونزوئلا را شکست دادند تا حضورشان در دسته دوم را قطعی کنند. ندا شهسواری با کسب دو پیروزی، سهم اصلی را در این موفقیت داشت.

ایران در فینال هم موفق شد ازبکستان را از پیش رو بردارد تا رتبه ۴۹ دنیا را به خود اختصاص دهد.

بازی ندا شهسواری در فینال آسیای میانه مقابل الگا کیم از ازبکستان چنان مهیج بود که سایت فدراسیون جهانی هم در گزارشی به شرح این بازی پر افت و خیز پرداخت.

بانوی ملی‌پوش کرمانشاهی پس از بازی گفت : "باور نکردنی بود. گیم آخر ۶-۱۰ عقب افتادم. فکر کردم همه چیز تمام شده ولی به بازی برگشتم. این دومین المپیک من خواهد بود؛ این بار با آمادگی بیشتری شرکت خواهم کرد."

ندا در مسابقات گزینشی که به میزبانی هنگ کنگ برگزار شد، ابتدا توانست گلچهره خوسینووا از قزاقستان را۱-۴ شکست دهد. سپس ریما گوفرانووا (ازبکستان) را با همین نتیجه شکست داد و در فینال هم الگا کیم را ۲-۴ از پیش رو برداشت. کیم در رده‌بندی جهانی، چند پله بالاتر از شهسواری بود اما برتری در رقابت رو در رو، از آن نماینده ایران شد.

نقش لیموچی در این موفقیت پررنگ است. سرمربی تیم ملی قبل از اعزام به مسابقات به خبرگزاری مهر گفته بود: "در اردوی اصفهان و تهران، همراه با سه بازیکن کره‌ای تمرین کردیم. امید زیادی داریم که در هنگ کنگ به سهمیه المپیک برسیم."

شائبه اعزام ندا شهسواری بدون مربی به المپیک، واکنش لیموچی را در پی داشت. او به خبرگزاری ایسنا گفت: "اگر تصمیم بر آن بود که نباشم از قبل به من می‌گفتند. این حق شهسواری است که در المپیک مربی داشته باشد و حق خود مربی هم هست."