تصمیم‌گیری در مورد محرومیت تمام ورزشکاران روسیه به تعویق افتاد

حق نشر عکس Thibkstock

کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم‌گیری در مورد محرومیت ورزشکاران روسیه از المپیک ریو را به تعویق انداخت.

این کمیته امروز اعلام کرد که برای تحریم حضور "تمام" ورزشکاران روس در المپیک ۲۰۱۶ ریو "راه‌های حقوقی" را بررسی خواهد کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption لباس ورزشکاران روس برای المپیک ریو

کمیته بین‌المللی المپیک همچنین اعلام کرد که از تمام ورزشکاران روس را که در المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی روسیه حضور داشتند دوباره آزمایش دوپینگ به عمل خواهد آورد.

این گزارش که دیروز منتشر شد حاکی از این بود که ورزشکاران روسیه از اواخر سال ٢٠١١ تا اوت سال ٢٠١٥ در "تقریبا تمامی" رشته‌های ورزشی در المپیک‌های تابستانی و زمستانی زیر نظر نهادهای دولتی روسیه دوپینگ کرده‌ا‌ند.

بر اساس این گزارش دستکاری در نتایج آزمایش ادرار ورزشکاران روس، با "هدایت، کنترل و نظارت" وزارت ورزش از اواخر سال ۲۰۱۱ آغاز شد، در المپیک ۲۰۱۲ لندن و المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی روسیه هم اتفاق افتاد و تا تابستان سال گذشته ادامه پیدا کرد.

پس از انتشار گزارش کمیته المپیک چندین کشور دنیا از جمله آمریکا و کانادا خواستار محرومیت تمام ورزشکاران روس از بازیهای المپیک و پارالمپیک شدند.

این گزارش به سفارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ تهیه شده بود و پس از انتشار آن سر کریگ ریدی رییس این آژانس هم خواستار محرومیت حضور ورزشکاران روس در مسابقات المپیک و پارالمپیک شد.

توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک یافته‌های این گزارش را "حمله‌ای تکان‌دهنده و بی‌سابقه به سلامت ورزش و بازی‌های المپیک" توصیف کرد و قول داد "شدیدترین تنبیهات ممکن" را مد نظر قرار بدهد.