ورزشکاران روس در چهار سال گذشته در المپیک‌ها 'زیر نظر دولت روسیه دوپینگ کرده‌اند'

حق نشر عکس AP

نتایج تحقیقی که به سفارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) انجام شده نشان می‌دهد که ورزشکاران روس از سال ۲۰۱۱، در "تقریبا تمام" رشته‌های ورزشی در المپیک‌های تابستانی و زمستانی، زیر نظر دولت روسیه دوپینگ کرده‌اند.

دکتر ریچارد مک‌لارن، رییس کمیسیونی که این تحقیق را انجام داده می‌گوید به یافته‌های این بررسی "اعتمادی خلل‌ناپذیر" دارد.

گزارش این کمیسیون حاکی از آن است که دستکاری در نتایج آزمایش ادرار ورزشکاران روس، با "هدایت، کنترل و نظارت" وزارت ورزش از اواخر سال ۲۰۱۱ آغاز شده، در المپیک ۲۰۱۲ لندن و المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی روسیه هم وجود داشته و تا تابستان سال گذشته ادامه داشته است.

این کمیسیون پس از تشکیل شد که گریگوری رادچنکوف، رییس سابق آزمایشگاه ملی ضد دوپینگ روسیه مدعی شد در دوپینگ حداقل پانزده ورزشکار روس که در المپیک سوچی صاحب مدال شدند، نقش داشته است.

او همچنین گفته بود که دولت روسیه به شیوه‌ای دقیق و هماهنگ از امتیاز میزبانی برای منحرف کردن برنامه مبارزه با دوپینگ استفاده کرده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption پروفسور ریچارد مک لارن، رییس کمیته تحقیق، کانادایی است. او استاد حقوق و وکیل امور ورزشی است

آقای رادچنکو که اکنون مخفیانه در آمریکا زندگی می‌کند، مدعی شده بود که بجز مسابقات المپیک، در دوپینگ ورزشکاران روس در مسابقات دو و میدانی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۳ در مسکو و مسابقات شنای قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ در غازان دست داشته است.

انتشار این گزارش واکنش خشم‌آلود الکساندر ژوکوف، رییس کمیته المپیک روسیه را به دنبال داشت که آن را بخشی از نقشه "از پیش برنامه‌ریزی و طراحی شده" برای دور نگهداشتن ورزشکاران روس از المپیک ریو خواند.

او همچنین از اینکه نتایج این گزارش پیش از زمان اعلام رسمی آن (امروز، دوشنبه ۱۸ ژوئیه، ۲۸ تیر) به بیرون درز کرده بود اظهار نگرانی کرد.

رسانه‌های روسیه که انتظار گزارشی منفی را داشتند آن را "نقشه‌ای هماهنگ علیه روسیه"، "بدترین هفته در تاریخ ورزش روسیه" و "سیاه‌ترین" روز در تاریخ المپیک روسیه لقب دادند و از تاثیر منفی آن که تا مدتها "غیر قابل جبران" خواهد بود اظهار نگرانی کردند.

انتشار این گزارش باعث افزایش فشارها برای محروم کردن کامل ورزشکاران روس از المپیک ۲۰۱۶ ریو خواهد شد.

پیش از انتشار این گزارش، آژانس‌های مبارزه با دوپینگ چندین کشور دنیا از جمله آمریکا و کانادا خواستار محروم کردن تمام ورزشکاران روس از المپیک ریو شده بودند.