شروع لیگ پرحاشیه فوتبال ایران

حق نشر عکس TASNIM

شانزدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران از روز دوشنبه چهارم مرداد از سر گرفته می شود در حالی که در زمان نقل وانتقالات فوتبال ایران موضوعات حاشیه ایی در صدر اخبار آن قرار داشت.

جابجایی بازیکنان با قرادادهای میلیاردی درحالیکه فوتبال ایران از لحاظ سخت افزاری کاملا در مضیقه است، یکی از مشکلات اساسی است. در این شرایط تیمهایی مثل استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و سپاهان با جذب بازیکنان گرانقیمت خارجی و ایرانی در همین ابتدا اسب خود را برای قهرمانی زین کرده اند، نگاهی می اندازیم به شرایط این تیمها ودیگر تیمهایی که بدون سروصدا و با کمترین هزینه در لیک شانزدهم به دنبال اعتبار هستند.

استقلال تهران:

علی رضا منصوریان سرانجام به آرزویش رسید وامسال به عنوان سرمربی برروی نیمکت داغ مربیگری استقلال می نشیند. استقلال در سه سال گذشته نتوانسته هیچ جامی کسب کند و تماشاگران خونگرم استقلال از علی منصوریان تنها قهرمانی می خواهند.

استقلال با جذب بازیکنانی همچون بختیار رحمانی، کاوه رضایی، آرش افشین در فاز تهاجمی تا حدود زیادی تقویت شده است. حضور امید ابراهیمی در کنارفرشید باقری موجب شده تا این تیم درمیانه میدان نیز بسیار با کیفیت باشد. پس از جدایی مجتبی جباری سرانجام بازیکنی با خصوصیات مشابه او به ترکیب استقلال اضافه شده است.

رحمانی امسال مطمىًنا نقش پررنگی در ترکیب تیمی استقلال ایفا می کند. مهمترین مشکل استقلال در خط دفاعی است. هرار مگویان تنها بازیکن مورد اعتماد علی منصوریان در مرکز خط دفاعی است. استقلال با حضور خسروحیدری و وریا غفوری درسمت راست نگرانی ندارد اما در جناح چپ امید نورافکن و میثم مجیدی هنوز نتوانسته اند مانند سمت راست موفق عمل کنند. مهمترین موضوع در استقلال مشکلات حاشیه ایی است.

اگرمنصوریان بتواند این مشکلات را مدیریت کند استقلال از لحاظ فنی تیم با کیفیتی است اما به نظر می رسد که منصوریان هنوز فاقد تجربه کافی دراین مورد است. حضور هرروزه او در مطبوعات و ایجاد تنش با رقیب همیشگی و سنتی نشان می دهد منصوریان هنوز دراین موارد پخته نشده است.

پرسپولیس:

برانکو درسومین سال حضور خود در پرسپولیس چاره ای جز قهرمانی ندارد. پرسپولیس در زمان نقل وانتقالات به خوبی می دانست نقاط ضعفش درچه مناطقی است. جذب علیرضا بیرانوند دروازه بان سال گذشته نفت مهمترین خرید قرمزپوشان پایتخت است. بازگشت سید جلال حسینی به مرکز خط دفاعی یکی دیگر از خریدهای خوب برانکو است.

اضافه شدن وحید امیری به خط هافبک خلاق وتکنیکی، پرسپولیس را از لحاظ تاکتیکی نسبت به سال گذشته متنوع تر می کند. مهمترین موضوع در نقل وانتقالات پرسپولیس بازگشت مهدی طارمی گلزن اول این تیم است. طارمی تمامی امیدهای برانکو وپرسپولیس برای قهرمانی درلیک پیش رو است.

تراکتورسازی تبریز:

امیرقلعه نویی نیز مانند منصوریان و برانکو امسال تنها به دنبال قهرمانی است. پس از ناکامی های چند سال گذشته قلعه نویی یکباردیگر به دنبال اثبات خود در فوتبال ایران است. بازیکنانی که امسال به تراکتور اضافه شده اند نشان می دهد این تیم به کمتر از قهرمانی راضی نیست.

محسن بنگر، ادینیو و جاسم کرار بازیکنان باتجربه ایی هستند که امیر قلعه نویی با جذب آنان سعی دارد نقاط ضعف سال گذشته این تیم را برطرف کند. با تمامی اوصاف بدون تردید سروش رفیعی امید اول تراکتورسازی درمیانه میدان است.

مهمترین نگرانی قلعه نویی نوع بازی گرفتن از کرار و رفیعی در خط هافبک است. با بازگشت ادینیو بازیکن محبوب تماشاگران تراکتورسازی تا حدود زیادی مشکلات گلزنی این تیم نیز برطرف می شود.

سپاهان:

عبدالله ویسی پس از قهرمانی حماسی با استقلال خوزستان در سال گذشته دست به قماربزرگی زد. ویسی با قبول مربی گری سپاهان که این روزها کاملا بی ثبات به نظر می رسد، روزهای دشواری را پیش رو دارد.

ویسی به خوبی می داند که محرم نویدکیا یکی از مهره های تمام نشدنی تیم سپاهان است وامسال با هرترفندی که می دانست موفق شد نویدکیا را یکباردیگر درترکیب تیمی سپاهان حفظ کند. ویسی با جذب موسی کولیبالی که در استقلال خوزستان یکی از مهره های اصلی او بود تا حدود زیادی خط دفاعی سپاهان را ترمیم کرد.

مهرداد محمدی بازیکن سرعتی و چپ پا راه آهن یکی دیگر از خریدهای سپاهان است که مطمىًنا سمت چپ سپاهان را به نقطه قوت این تیم بدل می کند. درشرایط فعلی کسب سهمیه آسیایی می تواند کارنامه موفقی برای ویسی در لیگ امسال باشد.

دیگر تیم‌ها:

صرف نظر از تیمهای ذکر شده ماشین سازی تبریز و گسترش فولاد تبریز نیز با هزینه های هنگفت به دنبال شگفتی در لیک امسال هستند. ماشین سازی پس از سالیان طولانی یکبار دیگر به بالاترین سطح از فوتبال ایران بازگشته است و رسول خطیبی سرمربی جوان این تیم با جذب بازیکنان بزرگی همچون آندرانیک تیموریان رقیب سرسختی برای دیگرتیمهای لیگ ایران است.

ذوب آهن اصفهان ، پدیده خراسان، سایپا ،استقلال و فولاد خوزستان از تیمهایی هستند که بدون هیاهو در فصل نقل وانتقالات و با ترمیم نقاط ضعف خود مسیری درست واصولی را پیش گرفته اند.

صبا با مرفاوی ، نفت آبادان با نادر دست نشان و اف سی مشهد(سیاه جامگان) به همراه فرهاد کاظمی و پیکان با مجید جلالی تنها به دنبال بقا در لیک امسال هستند. نفت پس از کشمکش های فراوان سرانجام در تهران و لیگ برتر باقی ماند و با علی دایی به دنبال ادامه شگفتی درفوتبال ایران است.