المپیک ریو؛ هيئتی برای بررسی صلاحیت ورزشکاران روس تشکیل شد

حق نشر عکس PA

کمیته بین‌المللی المپیک هیئتی سه نفره برای تشخیص صلاحیت حضور ورزشکاران روس در المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو تشکیل داده است.

این هئیت را اوغور اردنر٬ رئیس فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان و رئیس کمیسیون علمی و پزشکی کمیته بین‌المللی المپیک٬ کلودیا بوکل٬ قهرمان سابق جهان در شمشیربازی و عضو کمیته بین‌المللی و خوان آنتونیو سامارانش جونیور٬ پسر رئیس سابق کمیته بین المللی و عضو فعلی این کمیته تشکیل می‌دهند.

به گفته کمیته بین‌المللی المپیک، رأی این هيئت نظر نهایی در خصوص حضور ورزشکاران روس خواهد بود.

هفته گذشته پس از اعلام نتایج تحقیق‌ کمیته مستقلی که دوپینگ ورزشکاران روس را به سفارش آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) بررسی کرد، بسیاری خواهان محرومیت همه ورزشکاران روس از مسابقات المپیک ریو بودند اما کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم‌گیری نهایی را در این باره به عهده فدراسیون‌های جهانی هر ورزش گذاشت.

این تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک با انتقادهای شدیدی رو‌به‌رو شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تیم دو و میدانی روسیه از حضور در المپیک ریو محروم شده است

برخی از فدراسیون‌های ورزشی مانند دو و میدانی کلیه ورزشکاران روسیه را از حضور در المپیک ریو محروم کردند، تعدادی هم به محرومیت تعدادی از ورزشکاران روسیه از این رقابت‌ها اکتفا کردند و گروهی دیگر به طور کامل اجازه شرکت به ورزشکاران روس اجازه شرکت در المپیک ریو را داده‌اند.

تمام اعضای رشته‌های دو و میدانی و وزنه‌برداری تیم روسیه از حضور در رقابت‌ها منع شده‌اند و در مورد حضور ورزشکاران تعدادی از رشته‌ها مانند ژیمناستیک٬ بوکس و تکواندو تصمیم‌گیری نشده است.

در برخی از رشته‌ها هم مانند دوچرخه‌سواری و شنا٬ شیرجه و واترپلو فقط به بخشی از تیم اجازه حضور داده شده است.

المپیک ۲۰۱۶ ریو از جمعه این هفته آغاز می‌شود.

مطالب مرتبط