نشان طلای المپیک، حسرت ۱۶ ساله کشتی آزاد ایران

حق نشر عکس TASNIM

هدف روشنی پیش روی کشتی آزاد ایران در المپیک ۲۰۱۶ وجود دارد. هواداران پرشمار این ورزش طلا می‌خواهند؛ طلسمی بجا مانده از المپیک ۲۰۰۰ سیدنی.

هفت مدال، دستاورد کشتی آزاد ایران در سه المپیک قبلی بوده که رنگ هیچکدامش زرین نیست. آماری نه چندان مطلوب که دلایل فنی و حاشیه‌ای دارد.

طی این مدت مسعود جوکار، علیرضا رضایی و صادق گودرزی نقره گرفته‌اند. علیرضا حیدری، مراد محمدی، احسان لشگری و کمیل قاسمی هم روی سکوی سوم ایستاده‌اند.

از المپیک مکزیکوسیتی که عبدالله موحد حرف اول را زد، آزادکاران ایرانی رنگ طلای المپیک را ندیدند تا رسول خادم در آتلانتا و علیرضا دبیر در سیدنی.

ظرفیت کشتی آزاد ایران بیش از آن است که طی مدتی بیش از چهار دهه فقط دو طلای المپیک بگیرد. وقتش رسیده که نشان طلای دیگری به صندوقچه جواهرات کشتی آزاد ایران اضافه شود.

صرف نظر از انتظار هواداران و لبریز شدن کاسه صبرشان، اصولاً آیا چشم‌انداز روشنی پیش روی آزادکاران ایرانی برای کسب مدال طلا در برزیل دیده می‌شود؟ کشتی ورزشی است بی رکورد، اما پاسخ این سوال نمی‌تواند منفی باشد.

البته روسیه به خاطر تلفات گسترده در کاروانش، چشم امید خود را به کشتی دوخته تا با مدال‌های خوشرنگ، جای خالی ورزشکاران حذف شده را پر کند.

حق نشر عکس Getty

در ۵۷ کیلوگرم حسن رحیمی فقط یک مدال المپیک در کارنامه‌اش کم دارد. هر کارشناس کشتی داخلی و خارجی تصور می‌کند او این مدال را خواهد گرفت. ضمناً تعداد آنها که رنگ مدالش را طلایی می‌بینند، کم نیست.

با وجود اینکه تعداد نفرات شرکت کننده در المپیک زیاد نیست، اما بین همین افراد نیز تعداد رقبای رحیمی پرشمارند.

ویکتور لبدف، نماینده روسیه به خاطر قانون کمیته بین‌المللی المپیک در قبال کاروان روسیه، از ترکیب تیمش خط خورد.

هر ورزشکار روسی که سابقه دوپینگ داشته باشد، حتی اگر محرومیتش را سپری کرده باشد، حق شرکت در بازیهای ریو را نخواهد داشت.

اتحادیه جهانی کشتی، سهمیه این وزن را از روسیه پس گرفت و به اسدالله لاچینائو از بلاروس داد.

ولادیمیر خینچیگاشویلی از گرجستان قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است. کسی که در فینال مقابل رحیمی، تا لحظه آخر بازنده بود.

حاجی علی‌یف آذری دارنده دو نشان طلای جهانی در وزن غیر المپیکی ۶۱ کیلوگرم، اردنبات از مغولستان، هاک جین از کره شمالی و خصوصاً بونه رودریگز کوبایی از دیگر مدعیان وزن اول هستند.

در ۶۵ کیلوگرم میثم نصیری تنها کشتی‌گیر تیم ملی است که سابقه حضور در مسابقات جهانی را ندارد، اما نشان طلای ۲۰۱۶ آسیا را به گردن آویخته.

آمادگی بیشتر میثم و مصدومیت سیداحمد محمدی باعث شد او به آوردگاه ریو اعزام شود. میثم مزد ممارست سالیان اخیرش را گرفت.

او برای تصاحب مدال، چهره‌ سرشناسی چون فرانک مارکز قهرمان ۲۰۱۵ جهان از ایتالیا را پیش رو دارد. کشتی‌گیری که اصالت کوبایی دارد.

اختیار نوروزاف (ازبکستان)، سسلان رامونف از روسیه و طغرل عسگروف از آذربایجان فقط تعدادی از مدعیان کسب مدال در وزن دوم هستند.

در ۷۴ کیلوگرم نام حسن یزدانی به عنوان یکی از پدیده‌های جهان کشتی مطرح است. جسور، خوش تکنیک و هجومی. مشخصه‌هایی که بارها هواداران این ورزش را به وجد آورده.

وزنی که او پارسال توانست نقره جهان را به سینه بزند، جزو وزن‌های المپیکی نبود. به همین خاطر به وزن جدید صعود کرد. جایی که جردن باروز، قهرمان جهان و المپیک از لحاظ کارنامه، بخت شماره یک محسوب می‌شود.

انور گدویف از روسیه سابقه غلبه بر صادق گودرزی و علیرضا قاسمی را دارد. او برای تصاحب دوبنده تیم ملی و حضور در المپیک، مقابل دنیس سارگوش برنده سه نشان طلای جهانی به برتری رسید.

گدویف ۲۹ ساله فقط یک برنز جهانی دارد که پارسال گرفته، اما سه بار در اروپا روی سکوی برتر ایستاده. اونوربات از مغولستان نیز از جمله مدعیان آسیایی این وزن است.

لوپز کوبایی، جبرئیل حسن‌اوف از جمهوری آذربایجان و نماینده گرجستان نیز می‌توانند در این وزن خطرساز باشند.

در وزن ۸۵ کیلوگرم علیرضا کریمی گفته است که برای طلا مبارزه خواهد کرد. کشتی‌گیری خوش استیل و خوش تکنیک که برای تحقق خواسته‌اش، باید شکست پارسال مقابل حریف روسی را جبران کند.

عبدالرشید سعدالله‌یف قهرمان جهان است و بخت شماره یک این وزن. او در ۲۰ سالگی دو نشان طلای جهانی در رده بزرگسالان دارد.

سلیم یاشار از ترکیه، امنیاشویلی از گرجستان که جای مارساگیشویلی تکنیکی را گرفته، سالاس کوبایی، اسپینال پرتوریکویی به عنوان فینالیست دوره قبلی و جیدن کاکس آمریکایی سایر مدعیان وزن چهارم هستند.

حق نشر عکس Getty

در ۹۷ کیلوگرم رضا یزدانی به عنوان گزینه اول برای پوشیدن پیراهن تیم ملی معرفی شد. کسی که در دو المپیک قبلی هم حضور داشته.

فدراسیون کشتی ایران هنگام معرفی ترکیب المپیک، اعلام کرد که اگر یزدانی نتواند تا زمان اعزام به شرایط مناسب برسد، امیر محمدی به عنوان نفر جایگزین اعزام خواهد شد.

کایل اسنایدر آمریکایی قهرمان جهان است. کشتی‌گیری تکنیکی که در چپو کردن مچ پای حریفانش تبحر دارد.

آنزور بولتوکایف از روسیه در شرایطی توانست به دوبنده تیم ملی روسیه برسد که سطح کیفی رقابت‌های داخلی کشورش به خاطر تعدد مدعیان طراز اول، کمتر از مسابقات جهانی نیست.

ختاگ گازیموف از آذربایجان هفت مدال جهانی و المپیک دارد. اودیکادزه از گرجستان و پاولو اولینیک اوکراینی هم در زمره مدعیان به شمار می‌روند.

حق نشر عکس Getty

در ۱۲۵ کیلوگرم و پس از انجام سه رقابت انتخابی پرحاشیه، کمیل قاسمی توانست از سد پرویز هادی بگذرد و در ترکیب تیم ملی قرار بگیرد. این دومین المپیک کمیل است. او در لندن روی سکوی سوم ایستاد.

طاها آق گول از ترکیه قهرمان جهان است و مدعی اصلی این وزن. او در المپیک قبلی هم حضور داشت و در ۲۱ سالگی به بلال ماخوف باخت. ماخوف هم به عنوان مدعی عنوان قهرمانی در ریو حضور خواهد داشت.

جمال‌الدین ماگومدوف از آذربایجان، لوان بریانیدزه از ارمنستان، ترول دلاگنف آمریکایی و نماینده گرجستان نیز چشم به سکوی افتخار این وزن دوخته‌اند.