پینگ‌پنگ در المپیک؛ برادران عالمیان به دنبال تاریخ‌سازی

حق نشر عکس
Image caption نیما و نوشاد عالمیان نمایندگان ایران در پینگ‌پنگ مردان المپیک

برادران عالمیان و ندا شهسواری سهمیه حضور در المپیک ریو را به دست آوردند تا تیم ملی پینگ‌پنگ ایران برای نخستین‌بار در این رشته با ۳ ورزشکار در المپیک شرکت کند.

گرچه نخستین حضور پینگ‌پنگ ایران در المپیک به بیش از دو دهه پیش بر‌می‌گردد اما بیست سال طول کشید تا پینگ‌پنگ ایران صاحب اولین پیروزی‌اش در المپیک شود.

اولین پینگ‌پنگ‌باز ایران که به المپیک رسید ابراهیم علیدخت بود که توانست به المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا راه پیدا کند؛ هرچند که حضور او در المپیک با سه باخت مقابل حریفانی از بلژیک، برزیل و کشورهای مشترک‌المنافع به پایان رسید و نتوانست از مرحله گروهی صعود کند.

پینگ‌پنگ ایران در المپیک آتالانتا نماینده‌ای نداشت اما مجید احتشام‌زاده با ۴۳ سال سن توانست سهمیه حضور در المپیک سیدنی را به دست آورد تا تبدیل به پیرترین ورزشکار تاریخ ایران در رقابت‌های المپیک شود. او نیز با دو شکست از حریفان هلندی و یونانی از مرحله گروهی صعود نکرد و استرالیا را ترک کرد.

چهار سال بعد محمدرضا اخلاق‌پسند نماینده ایران در المپیک ٢٠٠٤ آتن بود که با شکست از حریف برزیلی حذف شد. در المپیک ٢٠٠٨ پکن نیز افشین نوروزی با شکست از حریف ایتالیایی از دور ر‌قا‌بت‌ها حذف شد.

در المپیک ٢٠١٢ لندن ایران برای نخستین بار دو نماینده در پینگ‌پنگ داشت: نوشاد عالمیان و ندا شهسواری.

حق نشر عکس MEHR

نوشاد عالمیان متولد سال ۱۳۷۰ در شهر بابل است. رحمت عالمیان، پدر او یکی ورزشکاران حرفه ای رشته تنیس روی میز است و در نتیجه او از چهار سالگی پینگ‌پنگ را شروع کرد. او خیلی زود به طور جدی به این ورزش پرداخت و زمانی که هشت سال داشت روزانه تا شش ساعت تمرین می‌کرد.

اولین قهرمانی ملی عالمیان نیز خیلی زود از راه رسید و او در چهارده سالگی قهرمان ایران شد. پس از این موفقیت عالمیان از بابل راهی تهران شد تا شرایط تمرینی بهتری پیدا کند. او کمی بعد به تیم ملی دعوت شد و در اولین تجربه بین‌المللی‌اش در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان در کشور اسپانیا پنجم شد.

نوشاد عالمیان در با مقام قهرمانی در مسابقات انتخابی منطقه آسیای میانه به المپیک ۲۰۱۲ لندن رسید. نوشاد ۲۰ ساله در اولین مسابقه‌اش در لندن مقابل ژاستین هان، بازیکن چینی‌الاصل استرالیا ایستاد و چهار بر صفر برنده شد. این نخستین پیروزی پینگ‌پنگ ایران در المپیک بود. او در دیدار دوم تانگ پنگ رقیب هنگ کنگی را که نفر ۳۱ دنیا بود چهار بر سه برد تا در جمع ۳۲ نفر برتر دنیا قرار گیرد. نوشاد در سومین مسابقه‌اش با تیمو بول بازی کرد و با نتیجه چهار بر صفر به حریف آلمانی باخت.

نوشاد پس از المپیک لندن هم نفر اول پینگ‌پنگ ایران باقی ماند اما در راه المپیک ریودوژانیرو، حریفی جدی پیش رو داشت که حتی می‌توانست دست او را از رسیدن به المپیک کوتاه کند: نیما عالمیان.

نیما که یکسال از نوشاد کوچک‌تر است، دیگر محصول درخشان خانواده عالمیان در پینگ‌پنگ ایران است. او حدود ۱۲ سال پیش پینگ‌پنگ را زیر نظر پدرش شروع کرد و تا کنون توانسته در بیشتر رده‌ها قهرمان کشور شود؛ ورزشکاری که حالا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان از برادرش هم پیش افتاده.

نوشاد عالمیان در این رابطه به روزنامه شرق گفت: "اگر به نیما توجه و رسیدگی کنند راحت می‌تواند جزو ۵۰ -۴۰ نفر اول دنیا شود. نیما یک‌سال از من کوچک‌تر است اما شرایط بدنی و سبک بازی خیلی‌خوبی دارد. نوع بازی‌اش طوری است که می‌تواند خودش را زود بالا بکشد. ضمن اینکه می‌تواند خودش را به‌عنوان یک پدیده در المپیک معرفی کند."

برای حضور در المپیک ریو دو برادر به فینال مسابقات انتخابی در هنگ‌ کنگ رسیدند در حالی که تنها برنده می‌توانست راهی برزیل شود.

حق نشر عکس MEHR

نیما گیم اول را ۷-۱۱ برد اما نوشاد در دو گیم بعدی بهتر کار کرد و برادرش را ۸-۱۱ و ۷-۱۱ شکست داد. گیم چهارم را نیما ۸-۱۱ برد تا کار به گیم پنجم برسد و در گیم پایانی این نیما بود که برادر بزرگترش را ۹-۱۱ شکست داد تا برای اولین بار سهمیه المپیک بگیرد.

اما نوشاد هم در مرحله دوم رقابت‌های انتخابی هنگ کنگ توانست با پیروزی ۱-۴ مقابل جیانگ تیانی از کشور میزبان راهی المپیک شود. به این ترتیب او که برای اولین بار توانسته بود پینگ‌پنگ ایران را در المپیک صاحب پیروزی کند، تبدیل به تنها ورزشکار ایرانی این رشته نیز شد که دو بار به المپیک راه پیدا کرده است.

آخرین مصاف این دو برادر اواخر تیرماه و در جام صلح و دوستی بود. مسابقاتی ۸ نفره و تک حذفی که با شرکت ورزشکاران کره جنوبی برگزار شد. در این تورنمنت نیز برادران عالمیان به فینال رسیدند و در پایان این نیما بود که برادرش را ۳-۴ برد و قهرمان شد.