کشتی فرنگی، باتجربه‌ترین تیم در کاروان ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption در ۵۹ کیلوگرم حمید سوریان مدافع عنوان قهرمانی است

تیم ملی کشتی فرنگی ایران باتجربه‌ترین رشته ورزشی در کل کاروان اعزامی ایران به برزیل است. هر شش ورزشکار این تیم، سابقه شرکت در المپیک را دارند.

این تیم موفق‌ترین رشته ورزشی ایران در المپیک لندن بود و سه مدال طلا کسب کرد. کارنامه‌ای درخشان و تاریخی.

سه نشان طلا برای ایران آن هم در رشته‌ای که از المپیک ۱۹۷۲ مونیخ به بعد حتی یک برنز المپیک هم نداشت.

هر سه طلایی لندن در ریودوژانیرو نیز روی تشک خواهند رفت. چهار سال به تجربیات‌شان اضافه شده. همان سرمربی المپیک پیشین نیز از کنار تشک هدایت‌شان خواهد کرد.

در ۵۹ کیلوگرم حمید سوریان مدافع عنوان قهرمانی است. او برای سومین بار در المپیک حاضر می‌شود.

اولین المپیکش بسیار تلخ و دومی بسیار شیرین بود. کسی که هفت طلای جهان و المپیک را در کارنامه دارد، سومین المپیک را چگونه به پایان می‌رساند؟

اگر در مسابقات جهانی استانبول و بوداپست شرکت می‌کرد و اگر حادثه‌ لاس وگاس مقابل روشن بایرامف رخ نمی‌داد، شاید حالا پیش از آغاز مسابقات ریو تعداد مدال‌هایش دو رقمی شده بود.

مردی که نقره و برنز ندارد و تمام مدال‌هایش طلاست، در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ در برابر بایرامف به خاطر تشخیص داوران مبنی بر تعمدی بودن ضربات سر، هم خود و هم تیم ملی را از کسب موفقیت جهانی بازداشت.

گرچه حمید بعداً بارها گفت ضربه‌ای که به رقیب آذری‌اش زد به هیچ وجه عمدی نبود. او سپس در دو مسابقه گزینشی قاره‌ای و جهانی روی تشک رفت و موفق به کسب سهمیه نشد.

استانبول ایستگاه آخر بود. جایی که صرف نظر از نام و نشان رقبا، نمایشی درخشان داشت و تحسین دنیای کشتی را برانگیخت.

رقابت روشن بایرامف از آذربایجان با سوریان قدمتی بیش از یک دهه دارد. بوره‌رو از کوبا هم قهرمان جهان است اما سابقه شکست مقابل سوریان را دارد.

چول از کره شمالی و هاک از کره جنوبی برای کسب مدال به ریو می‌آیند. همانطور که تسمرادوف ازبکستانی و استپان ماریانیان از روسیه نیز چنین ذهنیتی نسبت به المپیک دارند.

حق نشر عکس Getty
Image caption در ۶۶ کیلوگرم امید نوروزی به روی تشک می‌رود. هم قهرمانی جهان را داراست و هم طلای المپیک را

در ۶۶ کیلوگرم امید نوروزی به روی تشک می‌رود. هم قهرمانی جهان را داراست و هم طلای المپیک را. آیا با همان آمادگی چهار سال قبل مبارزه خواهد کرد؟

از منظر فیزیکی و آمادگی جسمانی شاید حتی آماده‌تر هم شده باشد. اما تغییر وزن‌ها و از طرفی دور بودن مقطعی امید از مسابقات مهمی نظیر رقابت‌های جهانی، کار او را به مراتب سخت‌تر از گذشته خواهد کرد.

فرانک استابلر از آلمان قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است که کشتی‌های خیره کننده‌ای در لاس وگاس گرفت اما امید قبلاً او را شکست داده.

مدعیان دیگری نیز حضور دارند. از نماینده روسیه گرفته تا ریو هان سو (کره جنوبی) که پیش از المپیک در تورنمنت لهستان به حسن زیدوند باخت.

تاماش لورینچ از مجارستان در بین حریفان ایرانی‌اش تاکنون فقط به امید نوروزی باخته. رسول چونایف از آذربایجان نیز از مدعیان شاخص وزن دوم کشتی فرنگی است.

در۷۵ کیلو سعید عبدولی برای جبران ماجراهای تلخ المپیک لندن گام به عرصه مسابقات می‌گذارد. آنجا مقابل استیو گینو از فرانسه، بحث داوری پردامنه‌ای وجود داشت.

دو سال بعد در بازی‌های آسیایی نیز برای عبدولی، قصه قضاوت جنجالی، به نحو دیگری بازگو شد.

سعید پس از مسابقات جهانی ۲۰۱۵ در هیچ تورنمنت برون مرزی شرکت نکرده. این موضوع را نمی‌توان از لحاظ فنی، مثبت ارزیابی کرد.

رویارویی عبدولی با حریفان قدر، می‌توانست در جهت رفع اشکالات تکنیکی او مفید باشد. اما باید به آنچه در ذهن محمد بنا گذشته اعتماد کرد؛ راه دیگری وجود ندارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption در۷۵ کیلو سعید عبدولی برای جبران ماجراهای تلخ المپیک لندن گام به عرصه مسابقات می‌گذارد

رومن ولاسف قهرمان المپیک و جهان است و یکی از بهترین فرنگی‌کاران جهان. ستاره‌ای از روسیه. کشوری که پس از قلع و قمع کاروانش، چشم امیدش را به تشک‌های سالن کاریوکا دوخته.

مارک مادسن از دانمارک تاکنون به رقبای ایرانی نباخته. دو بار عبدولی را شکست داده، یک بار در فینال جام زومباتلی و بار دوم در مسابقات جهانی لاس وگاس.

این کشتی‌گیر قلدر که در مسابقات MMA هم شرکت می‌کند، هادی علیزاده پورنیا را در جهانی ۲۰۱۱ و فرشاد علیزاده را هم در مسابقات جهانی هرنینگ مغلوب کرده.

اندی بیسک آمریکایی در خانه توانسته عبدولی را شکست دهد. غیر از او، کیم هیون وو از کره جنوبی نیز از شاخص‌ترین چهره‌های این وزن است که هم طلای جهانی دارد و هم نشان زرین المپیک را به سینه زده.

سلجوق جبی از ترکیه ۳ طلا، یک نقره و یک برنز از مسابقات جهانی دارد اما مثل عبدولی هنوز مدال المپیک نگرفته. البته او ۳۴ ساله است و برخلاف سعید، آخرین فرصتش خواهد بود که طلسم نشان المپیک را بشکند.

در ۸۵ کیلو حبیب اخلاقی برای دومین بار به المپیک می‌رود. لندن برایش تجربه خوبی نبود و همان رقابت نخست را به پابلو شوری از کوبا واگذار کرد.

حبیب با دو برنز جهانی جزو مدعیان این دسته است. ژان بلنیوک اوکراینی قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است.

سامان طهماسبی فرنگی‌کار ایرانی جمهوری آذربایجان، چاکوتادزده از روسیه و رستم آساکولف ازبکستانی نیز چشم به یکی از مدال‌های این وزن دوخته‌اند.

در ۹۸ کیلوگرم قاسم رضایی مدافع عنوان قهرمانی است. البته در المپیک لندن، وزن ۹۶ کیلو برگزار می‌شد. یک طلای المپیک، یک نقره جهانی و دو برنز جهانی در کارنامه فرنگی‌کار ۳۱ ساله ایرانی ثبت شده.

آرتور آلکسانیان ارمنستان قهرمان دو سال اخیر دنیاست. پیرارسال در نیمه نهایی و پارسال هم در فینال بر قاسم غلبه کرد.

با این حال قبلاً به قاسم رضایی و مرحوم بابک قربانی باخته. آلکسانیان در یک چهارم نهایی المپیک پیشین مغلوب قاسم شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption یک طلای المپیک، یک نقره جهانی و دو برنز جهانی در کارنامه قاسم رضایی ۳۱ ساله ایرانی ثبت شده

روسیه همیشه در این وزن مدعی بوده. چنک ایلدم از ترکیه و دیمیتری تیمچنکو اوکراینی هم چشم به یکی از مدال‎های وزن پنجم دوخته‌اند. مانند الیس گوری قهرمان سال ۲۰۱۱ جهان از بلغارستان.

در ۱۳۰ کیلوگرم بشیر باباجان‌زاده دومین المپیک خود را تجربه خواهد کرد. بشیر ۲۷ ساله در کارنامه‌اش یک نشان برنز جهانی دارد.

او در لندن که مسابقات در وزن ۱۲۰ کیلو برگزار می‌شد، به یوهان اورن سوئدی باخت در حالی که سال قبل او را در استانبول تسلیم کرده بود.

رضا کایالپ دارنده هفت مدال جهانی و المپیک از ترکیه و میخان لوپز کوبا دارنده ۷ طلای جهانی و المپیک و سه نقره، سرشناس‌ترین‌شان هستند.

لوپز در کنار سوریان، پرافتخارترین فرنگی‌کار حاضر در ریودوژانیرو محسوب می‌شود.