تکواندو در المپیک؛ در آرزوی بهبود رکورد آتن

حق نشر عکس Getty
Image caption مهدی خدابخشی (چپ) به عنوان قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان، بخت اصلی برای کسب مدال طلا به حساب می‌آید

در المپیک سیدنی، هادی ساعی با کسب مدال برنز تکواندو، اولین مدال آور ایران در این رشته ورزشی لقب گرفت. او در دو المپیک بعدی به میزبانی آتن و پکن هم روی سکوی قهرمانی ایستاد.

ساعی با وجود ایفای نقشی تاریخی در رشد و اعتلای تکواندوی ایران، این روزها نامش بیشتر در عرصه سوارکاری شنیده می‌شود. او باشگاهی در این رشته ورزشی دارد و خود نیز در مسابقاتش شرکت می‌کند.

تکواندوی ایران در المپیک آتن یک نشان برنز هم با یوسف کرمی به دست آورد. آتن بهترین دوره برای تکواندوی ایران در تاریخ بازی‌های المپیک بوده. نتیجه‌ای که به باور کارشناسان، در ریودوژانیرو بهبود خواهد یافت.

محمد باقری معتمد در المپیک لندن، نام خود را به عنوان سومین ایرانی ثبت کرد که موفق به کسب مدال از رقابت‌های تکواندو در المپیک شده. ساعی، کرمی و معتمد، مدال آوران رسمی ایران از ورزش تکواندو در بازی‌های المپیک هستند.

با توجه به خاستگاه این رشته ورزشی که کشور کره جنوبی است، تکواندو در المپیک ۱۹۸۸ سئول برای اولین بار در برنامه مسابقات قرار گرفت، اما رقابت‌هایش رسمیت نداشت و به صورت آزمایشی برگزار می‌شد.

با این وجود پرچمدار کاروان ایران، سیدحسن زاهدی از همین رشته ورزشی بود. در آن مسابقات فیصل دانش از استان هرمزگان در رده سوم قرار گرفت.

در المپیک بارسلون هم به خاطر محبوبیت این ورزش در اسپانیا، مسابقات تکواندو به صورت غیر رسمی به انجام رسید.

فریبرز عسکری با شکست مقابل نماینده کشور میزبان در رده دوم قرار گرفت. رضا مهماندوست در نیمه نهایی ۷۰ کیلوگرم مغلوب شد.

تا اینکه سیدنی در سال ۲۰۰۰، میزبان نخستین دوره رسمی از مسابقات تکواندو در تاریخ المپیک شد و ایران نیز از همان نخستین دوره، مدال آور بود.

حق نشر عکس Getty
Image caption فرزان عاشورزاده که از او با لقب سونامی یاد می‌کنند قهرمان سال ۲۰۱۵ دنیاست

استیون لوپز آمریکایی که در آن مسابقات طلا گرفت، حالا در ۳۷ سالگی برای پنجمین بار متوالی در مسابقات المپیک حاضر خواهد شد.

با اعلام برنامه مسابقات تکواندو در بازی‌های المپیک ریو، چهار نماینده ایران از چهارشنبه ۲۷ مرداد به مصاف حریفان می‌روند. مسابقات این رشته به مدت چهار روز برگزار می‌شود و ایران در هر روز یک نماینده خواهد داشت.

فرزان عاشورزاده که از او با لقب سونامی یاد می‌کنند، در خصوص رقبایش گفته از ۱۵ حریفی که سهمیه گرفته‌اند شناخت دارم و آنها را آنالیز کرده‌ام. هر ۱۵ نفر رقبای سختی هستند. اما در المپیک نمی‌توان روی بهترین‌ها و بدترین ها حساب کرد. ممکن است بهترین تکواندوکاران نیز نتیجه نگیرند. المپیک میدان متفاوتی است.

یکی از ۱۵ رقیبی که فرزان عاشورزاده می‌گوید آنالیز کرده، رون آتیاس از اسرائیل است که در مسابقات گزینشی اروپا موفق به کسب سهمیه شده.

فرزان، قهرمان سال ۲۰۱۵ دنیاست. او در مسابقات جهانی روسیه، مقابل توکتوماتف از قرقیزستان، پرالتا از اکوادور، کلومپونگ (تایلند) و کارلوس ناوارو (مکزیک) پیروز شد.

او در نیمه نهایی مقابل، روسلان پاسیف از کشور میزبان در راند طلایی برنده شد. در دیدار نهایی هم محمد کتبی از بلژیک را شکست داد و روی سکوی نخست جهان ایستاد.

در این وزن کیم تائه هون ۲۲ ساله از کره جنوبی، دو طلای جهانی از وزن ۵۴ کیلوگرم را در اختیار دارد و از مهم‌ترین رقبای فرزان قلمداد می‌شود. روی براگانچیا از پرتغال هم نشان طلای اروپا را کسب کرده.

در روز دوم بازی‌ها و در ۵۷ کیلوگرم زنان کیمیا علیزاده رو در روی رقبایش قرار می‌گیرد که در گزارشی جداگانه به وضعیت رقابت‌های این وزن و بخت کیمیا برای مدال آوری، اشاره شده است.

در سومین روز بازی‌ها مهدی خدابخشی در وزن ۸۰ کیلوگرم به روی شیاپ چانگ خواهد رفت. او به عنوان قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان، بخت اصلی برای کسب مدال طلا به حساب می‌آید.

خدابخشی برای کسب مدال زرین جهانی موفق شد استیون لوپز آمریکایی را در یک‌چهارم نهایی مغلوب کند. لوپز دارنده دو طلا و یک برنز المپیک است. شش بار هم قهرمان دنیا شده.

خدابخشی که عنوان نخست بازی‌های آسیایی را هم در اختیار دارد، در نیمه‌نهایی و فینال مسابقات جهانی ۲۰۱۵، حریفان آلمانی و انگلیسی را از پیش رو برداشت تا به مدال زرین دنیا دست پیدا کند.

آلبرت گائون از روسیه و میلاد بیگی نماینده ایرانی تیم ملی جمهوری آذربایجان از دیگر حریفان مطرح خدابخشی در مسیر کسب نشان طلا به حساب می‌آیند.

حق نشر عکس Getty
Image caption سجاد مردانی (چپ) در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ نایب قهرمان شده و تجمع آسیایی‌ها در وزن او چشمگیر است

خدابخشی در این باره به روزنامه ایران گفت: "بهتر از میلاد هم در این وزن حضور دارند. من هر ۱۵ نفر را حریف می‌دانم. تلاش می‌کنم دستم را نخوانند و به همین دلیل دو ،سه تغییر در شیوه مبارزه‌ام ایجاد کرده‌ام که امیدوارم بتوانم روسفید شوم."

مبارزات تکواندوی المپیک با پیکار نمایندگان سنگین وزن (۸۰+ کیلوگرم) در روز ۳۰ مرداد به پایان می‌رسد و سجاد مردانی به مبارزه خواهد پرداخت. سجاد در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ نایب قهرمان شده.

تجمع آسیایی‌ها در این وزن چشمگیر است؛ پنج آسیایی که همگی جزو مدعیان مدال هستند. از جمله دیمیتری سوخین (ازبکستان) که نشان طلای جهان را به گردن آویخته، همچنین چا دونگ مین (کره جنوبی).

آنتونی اوبامه ستاره ورزش گابن و امید اول این کشور در ریودوژانیرو است. کاروان ورزش گابن فقط شش عضو دارد.

آنتونی اوبامه در المپیک قبلی روی سکوی دوم ایستاد که اولین و آخرین مدال ورزش گابن در تاریخ المپیک‌هاست. اوبامه که ۲۷ ساله است در سال ۲۰۱۳ با پیروزی بر سجاد مردانی، قهرمان دنیا شد. و در دوره بعدی به مدال برنز رسید.

سجاد مردانی درباره این بازی‌ها می‌گوید هیچ حریفی را دست کم نمی‌گیرم و هیچ رقیبی را هم برای خودم بزرگ نمی‌کنم. در میدان المپیک هر کسی کمترین اشتباه را می‌کند موفق است.

او به خبرگزاری ایسنا گفت: "حریفان را خوب آنالیز کرده‌ام و مبارزات‌شان را تماشا می‌کنم. با بیشترشان چندین بار مبارزه کرده‌ام."

جالب اینکه اگر خدابخشی و عاشورزاده مجبورند وزن خود را کم کنند تا سر وزن قانونی برسند، در خصوص مردانی قضیه برعکس است. او می‌گوید: "مشکلم این است باید وزنم را تا المپیک بالا ببرم."