کمیته ملی المپیک به ۲۷۱ ورزشکار روس اجازه رقابت داد

حق نشر عکس EPA
Image caption کمیته جهانی مبارزه با دوپینگ خواستار محرومیت کامل کاروان ورزشی روسیه شده بود

در آستانه آغاز رسمی مسابقات المپیک در شهر ریودوژانیرو برزیل، کمیته ملی المپیک با حضور ۲۷۱ ورزشکار روسی در این رقابت‌ها موافقت کرد.

بدین ترتیب بیش از دو سوم ورزشکارانی که در فهرست اولیه روسیه برای رقابت در المپیک معرفی شده بودند، اجازه خواهند یافت تا در رشته‌های مختلف این رقابت‌ها شرکت کنند.

این تصمیم بر خلاف درخواست کمیته جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) است که خواسته بود با هدف مقابله با دوپینگ سازمان یافته دولتی در میان ورزشکاران روسیه، همگی ورزشکاران این کشور از حضور در المپیک ریو محروم شوند.

اما هیات سه نفره‌‎ای که از سوی کمیته المپیک به عنوان تصمیم‌گیران نهایی در مورد سرنوشت ورزشکاران روس تشکیل شده بود، ۱۸ تیرانداز (اسلحه)، ۱۱ مشت‌زن، ۱۱ جودوکار، ۸ تنیس باز، ۶ قایق‌ران، پنج اسب سوار، سه تیرانداز (تیر و کمان) و یک تنیس باز را در کنار ده‌ها ورزشکار دیگری که پیش‌تر اجازه حضور در المپیک گرفته بودند، از محرومیت مستثنی کرد.

کمیته جهانی المپیک به فدراسیون‌های جهانی اختیار داده که مستقلا در مورد سرنوشت ورزشکاران روس تصمیم‌گیری کنند.

بر همین اساس، فدراسیون جهانی وزنه‌برداری هر ۸ وزنه‌بردار روسیه را از حضور در المپیک محروم کرد.

همچنین، چهارم اوت درخواست تجدید نظر ۱۷ ورزشکار دیگر روسیه هم رد شد.

در همین حال، رئیس کمیته المپیک روسیه وعده داده که "روسیه پاک‌ترین کاروان این دوره از المپیک" خواهد شد.

الکساندر ژوکف، رئیس کمیته المپیک روسیه گفته: "کاروان روسیه احتمالا با سختگیری بی‌سابقه در ارتباط با آزمایش‌های دوپینگ روبرو خواهد شد و به همین علت احتمالا این کاروان پاک‌ترین تیم المپیک خواهد شد."

به گفته آقای ژوکف، علاوه بر تست‌های مختلفی که ورزشکاران روس باید پیش از مسابقات انجام می‌دادند از آنها در خلال مسابقات و در دهکده المپیک هم تست‌های متعددی به عمل خواهد آمد.

بیشتر بخوانید:

+ صفحه ویژه المپیک ریو

+ آلبوم عکس: یک روز مانده به المپیک ریو

مطالب مرتبط