هفته چهارم ليگ برتر فوتبال ايران؛ تراکتورسازی پیروز داربی تبریز

حق نشر عکس ISNA

مهمترین بازی هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران بین دو تیم قدیمی و پرطرفدار ماشین سازی و تراکتورسازی شهر تبریز برگذار شد که تراکتورسازی به لطف تجربه کادر فنی و بازیکنانش پیروز این میدان حساس بود. نفت آبادان با شکست سپاهان نشان داد پیروزی هفته کذشته آنان مقابل استقلال شانسی نبود.

پرسپولیس همچنان روی نوار پیروزی حرکت می‌کند اما استقلال تهران باز هم نتوانست طعم پیروزی را بچشد و تعطیلات پیش رو بهترین فرصت برای این تیم است تا به ناکامی‌های خود پایان دهد.

ماشین سازی ٠ - تراکتورسازی ٢

در حالیکه به دلیل ناآماده بودن ورزشگاه یادگار، برگزاری داربی تبریز در هاله‌ایی از ابهام بود سرانجام دوتیم توافق کردند تا در ورزشگاه خانگی تراکتورسازی این بازی حساس را برگذار کنند.

غیبت پیام صادقیان به دلیل مصدومیت بدترین خبرممکن برای رسول خطیبی سرمربی ماشین‌سازی بود. وضع در همان ابتدا بدتر هم شد. اشتباه محرز مدافعان ماشین سازی و خطا روی محمد نوری به پناتی منجر شد و محمد ایران‌پوریان شاگردان قلعه نویی را پیش انداخت.

در دقیقه ٤٢ خطای ناشیانه حامد پاک‌دل که در در دو بازی کذشته نیز با کارت قرمز داور روبرو شده بود ماشین سازی را ده نفره کرد تا دردسرهای خطیبی دو چندان شود.

ماشین سازی که نمی‌خواست بازنده میدان باشد همچنان به دنبال گل تساوی بود اما بازیکنان با تجربه تراکتورسازی با حفظ توپ و کنترل جریان بازی و درخشش ایران‌پوریان در دقیقه ٩٢ یکباردیکر به گل رسیدند. حضور بازیکنان تکنیکی همچون جاسم کرار، محمد نوری و سروش رفیعی به تراکتورسازی این اجازه را می‌دهد که بخوبی جریان بازی را در میانه میدان کنترل کنند.

حق نشر عکس FARS

پیکان ١ - استقلال ١

در روزی که استقلال شدیدا به سه امتیاز بازی نیازداشت تا از بحران ابتدای فصل خارج شود پیکان تا دقیقه٨٢ تیم پیروز میدان بود. در دقیقه ٤٠ امیرحسین صادقی با پاس بلند و تعویض جریان بازی، مرتضی آقاخان را در سمت چپ صاحب توپ کرد. در این صحنه کم‌کاری یعقوب کریمی مدافع چپ استقلال و حرکت خوب آقاخان در سمت چپ او را با رحمتی تک به تک کرد تا پیکان با یک گل پیشی بگیرد.

یکی از مهمترین اصول فوتبال اصل غافلگیری است. در حالی که بیشتر تیم‌های حرفه‌ایی دنیا سعی دارند پیش از بازی سیستم تیم خود را مخفی نگه دارند اما سیستم و نوع بازی استقلال در چند روز گذشته در تمامی روزنامه‌ها و سایت‌های ورزشی تجزیه و تحلیل شده بود.

همین موضوع موجب شد تا مجید جلالی با انتخاب سیستم ١-٤-١-٤ در مقابل سیستم ٢-٤-٤ لوزی منصوریان بخوبی بازیکنانش را برای این بازی آماده کند.

در حالی که پیکان با بازی بسته و نفرات زیاد، تمام عرض و عمق دفاع خود را پوشش داده بود عدم حرکت مناسب مدافعان کناری استقلال و بازی نچندان مناسب خسرو حیدری و جابر انصاری موجب شده بود تا استقلال در حمله بسیار ضعیف باشد.

استقلال هنوز بخوبی نتوانسته در سیستم جدید از توانایی‌های فنی بازیکنانش حداکثر استفاده را کند.

استقلال توان تغذیه دو مهاجم خود را نداشت از این رو اضافه شدن برزای و فرشید اسماعیلی تا حدی به خط میانی تنبل و کند استقلال طراوت بخشید.

برزای با سرعت و اسماعیلی با دوندگی و بازی‌سازی خود فرشته نجات استقلال شدند و سرانجام برزای دردقیقه ٨٢ از ضربه ایستگاهی امید ابراهیمی بازی را مساوی کرد.

حق نشر عکس FARS

پرسپولیس ١ - صبا ٠

پرسپولیس یکبار دیگر با حداقل اختلاف به پیروزی رسید تا نشان دهد در مقایسه با فصل گذشته راه رسیدن به سه امتیاز بازی را یاد گرفته است.

صبا که می‌دانست پرسپولیس با دو مهاجم بازی می‌کند با انتخاب سیستم ٢-٥-٣ سعی داشت با برتری عددی -سه مدافع در مرکز خط دفاعی در مقابل دو مهاجم پرسپولیس- مانع از باز شدن دروازه‌اش شود.

در سمت راست قاسم دهنوی در نقش مدافع هافبک با امید عالیشاه همواره درگیر می‌شد اما قدرت جوانی و سرعت خوب عالیشاه موجب می‌شد تا هاشم بیگ زاده مدافع مرکزی مایل به راست در بیشتر مواقع برای پوشش دهنوی به آن سمت متمال شود.

در این شرایط مسعود حق‌جو و حمیدرضا دیوسالار دو مدافع مرکزی صبا دائم زیر فشار امیری وطارمی قرار می‌گرفتند و عملا در مرکز خط دفاعی، صبا برتری عددی خود را از دست می‌داد.

با حضور دائمی فرشاد احمدزاده و حسین ماهینی از راست و حرکات منحصر به فرد محسن مسلمان، در نیمه اول پرسپولیس تیم برتر میدان بود اما عکس‌العملهای دیدنی حامد لک و بی‌دقتی مهدی طارمی موجب شد پرسپولیس در نیمه اول به بیش از یک گل نرسد.

در دقیقه ٤٠ پاس عالی ماهینی را طارمی دری ک رفت وب رگشت به گل پیروزی پرسپولیس تبدیل کرد. در این صحنه ضعف خط دفاعی صبا در بازیخوانی کاملا مشخص بود.

زمانی که تیم مقابل قصد دارد با پاس‌های بلند در پشت خط دفاعی صاحب توپ شود، حرکت به سمت مرکز زمین برای آفسایدگیری یا عقب‌نشینی یکی از بازیکنان به قصد پوشش فضای پشت خط دفاعی، بهترین راه حل است؛ اما مدافعان صبا تنها نظاره گر بودند تا طارمی براحتی دروازه لک را بازکند.

در نیمه دوم برانکو مانند بازی گذشته به بازیکنانش دستور داد جریان بازی راکنترل کنند. صبا نیز توان حمله کردن به دروازه پرسپولیس را نداشت و تنها در دقایق پایانی با بازی مستقیم سعی در تغییر نتیجه داشت که در نهایت هم موفق نبود.

حق نشر عکس FARS

سایر نتایج:

نفت آبادان ١ - سپاهان ٠

سایپا ١ - پدیده ١

استقلال خوزستان ٢ - نفت تهران ٢

ذوب آهن ١ - گسترش فولاد ١

خارج از مستطیل سبز:

در حالی که بیشتر بازیکنان فوتبال ایران رویای حضور در لیگ‌های اروپایی را دارند و بیشتر فوتبال‌دوستان و حتی کارشناسان و مطبوعات از توانایی بازیکنان ایرانی در فوتبال اروپا خبرمی‌دهند اما در سال گذشته اتفاقاتی رخ داد که نشان از ضعف شدید بازیکنان ایرانی برای این سطح از فوتبال است.

احسان حاج صفی، مهدی طارمی و رامین رضاییان نمونه بارز چنین بازیکنانی هستند. حاج صفی پس از حضور در لیگ دسته دوم آلمان و سقوط فرانکفورت نتوانست به بازی ادامه دهد و از فوتبال اروپا جدا شد و دوباره به سپاهان برگشت.

طارمی و رضاییان نیز پیش از شروع بازیها و زودتر از آنچه انتظار می‌رفت به ایران بازگشتند. علیرضا جهانبخش و سردار آزمون به دلیل اینکه در نوجوانی به فوتبال اروپا منتقل شدند، توانستند شرایط پرفشار فوتبال اروپا را تحمل کنند و در حال حاضر نیز از مهره‌های تاثیرگذار تیم‌های خود هستند.

مهمترین عامل موفقیت در فوتبال حرفه‌ایی صرف‌نظر از موضوعات فنی داشتن اعتماد به نفس و قدرت ارتباط با دیگران است. بیشتر بازیکنان ایرانی به دلیل عدم آشنایی با زبان بین‌المللی نمی‌توانند در محیط جدید با هم تیمی‌ها یا کادر فنی ارتباط برقرار کنند و همین مشکل موجب می‌شود تا در ابتدا با سرخوردگی شدیدی مواجه شوند.

بازیکنان در بدو ورود به باشگاه جدید و برخورد با بازیکنانی کاملا حرفه‌ایی که تنها به فوتبال فکر می‌کنند، احساس تنهایی کرده و اعتماد به نفس خود را از دست داده و نمی‌توانند تمامی توانایی‌های خود را نشان دهند.

در آکادمی فوتبال بارسلونا، بازیکنان مجبور هستند در کنار تحصیل، زبان انگلیسی خود را نیز تقویت کنند تا در صورت حضور در دیگر باشگاه‌های اروپایی براحتی بتوانند با بازیکنان و کادر فنی ارتباط برقرار کنند.

بازیکنانی که بخوبی آموزش دیده‌اند در کمترین زمان ممکن خود را با شرایط جدید تطبیق می دهند اما معمولا برای اثبات تمامی توانایی‌ها حداقل به شش ماه زمان نیاز است تا مهره‌ایی کارآمد در باشگاه جدید تبدیل شوند.

اما در فوتبال نچندان حرفه‌ایی ایران به این موضوعات کمتر پرداخته می‌شود و به همین دلیل بازیکنان ایرانی توان تحمل چنین شرایطی را نداشته و براحتی این موقعیت‌ها را از دست می‌دهند.

حضور بازیکنان در فوتبال اروپا در نهایت موجب پیشرفت فوتبال ایران نیز می شود اما تا زمانی که بازیکنان با تفکر فوتبال حرفه‌ایی آشنا نباشند نباید به حضور بازیکنان ایرانی در اروپا خوشبین باشیم.

سخن هفته:

برانکو: نمی‌توانستم ماهینی را قربانی رضاییان کنم