ژائو هاوه‌لانژ رییس سابق فیفا در صد سالگی در گذشت

حق نشر عکس Reuters

ژائو هاوه‌لانژ رییس سابق فدراسیون جهانی فوتبال در صد سالگی در گذشت. او پیش از سپ بلاتر و بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۸ رییس فیفا بود.

آقای هاوه‌لانژ در سال ۲۰۱۳ پس از شروع تحقیق درباره اتهام فساد مالی از ریاست افتخاری فیفا استعفا داد و سال بعد به علت عفونت ریه در بیمارستان بستری شد.

او همچنین به دلیل بیماری در سال ۲۰۱۱ از عضویت در کمیته بین‌المللی المپیک استعفا داد، سمتی که از سال ۱۹۶۳ به مدت ۴۸ سال عهده‌دار آن بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption ژائو هاوه‌لانژ و پله

آقای هاوه‌لانژ که وکیل بود در المپیک ۱۹۳۶ برلین عضو تیم شنای برزیل و در المپیک ۱۹۵۳ هلسینکی عضو تیم واترپولوی برزیل بود.

او سپس سمت‌های مدیریتی ورزشی مختلفی را عهده‌دار شد، رییس کاروان اعزامی برزیل به المپیک ۱۹۵۶ ملبورن بود و بعد رییس فدراسیون شنای این کشور شد.

بعد به عضویت کمیته ملی المپیک برزیل در آمد و در سال ۱۹۵۸ به فدراسیون بین‌المللی دوچرخه‌سواری ملحق شد.

آقای هاوه‌لانژ همچنین نایب رییس سازمان تربیت بدنی برزیل شد و از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۳ به ریاست این سازمان رسید.

اما مطرح شدن او بعنوان یک چهره بین المللی در سال ۱۹۷۴ اتفاق افتاد، زمانی که او بعنوان جایگزین سر استنلی راس در راس فدراسیون جهانی فیفا قرار گرفت، چون در آن زمان کشورهای عضو فیفا از سلطه کشورهای اروپایی بر این سازمان ناراضی بودند.

شخصیت تاثیر گذار، توانایی او به عنوان فردی سیاستمدار و مهارت او در حفظ قدرت سبب شد ۲۴ سال در این سمت بماند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژائو هاوه‌لانژ و پاپ ژان پل دوم

وقتی او به ریاست فیفا رسید مرکز اصلی فیفا در زوریخ فقط ۱۲ کارمند داشت. اما در دو دهه آینده فعالیت‌های سازمانی و تجاری فیفا چنان گسترش یافت که تعداد این کارمندان ده برابر شد.

در زمان ریاست آقای هاوه‌لانژ در فیفا، فوتبال رونق و گسترش یافت، تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی از ۱۶ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافت و پول بخصوص حق پخش تلو.یزیونی به سمت فوتبال سرازیر شد.

افزایش تعداد تورنمنت‌های بین المللی فوتبال مثل جام جهانی زیر ۱۷ سال و زیر ۲۰ سال و جام جهانی فوتبال زنان در زمان ریاست او اتفاق افتاد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سپ بلاتر، ژائو هاوه‌لانژ و آلن روتنبرگ رییس کمیته برگزاری جام جهانی آمریکا

اما موفقیت‌های او در فیفا با اتهام فساد مالی و تخلفات دیگر مخدوش شد.

در سال ۲۰۱۰ بی‌بی‌سی در مستندی ریکاردو تیشیرا داماد آقای هاوه‌لانژ را که رییس فدراسیون فوتبال برزیل بود به دریافت رشوه از یک شرکت سوییسی متهم کرد. بر اساس این گزارش آقای تیشرا در ازای این رشوه به شرکت سوییسی حق انحصاری بازاریابی برای جام جهانی را داده بود.

آقای هاوه‌لانژ پنج سال پیش با استعفا از کمیته بین‌المللی المپیک در عمل باعث توقف اتهام دریافت رشوه از شرکت سوییسی شد، اتهامی که آقای هاوه‌لانژ آن را تکذیب می‌کرد.