کیمیا علیزاده؛ وقتی با مدال المپیک به خانه برگردد

حق نشر عکس AFP
Image caption فریاد شادمانی کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده، اولین زن و جوان‌ترین ورزشکار ایرانی است که می‌تواند با یک مدال و دو رکورد تاریخی از المپیک ریو به خانه بازگردد.

شادی کاربران در اینترنت از مدال برنز او، اگر بیشتر از برد دو مدال طلای قبلی تیم ایران نباشد، دست‌کم به همان اندازه است.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران او را "دخترم" خطاب کرده است. در تلویزیون ایران این موفقیت به "همه مردم" ایران تبریک گفته شده و در شبکه‌های اجتماعی فیلم‌های جدید و قدیمی موجود از او بارها به اشتراک گذاشته شده است.

وقتی سوت پایان مسابقه زده شد، برای او که خسته و با چشمانی خیس روی زمین زانو می‌زد، مدال برنز معنایی بیش از ارزش آن در جدول رقابت‌‎ها داشت.

الهام یزدی‌ها، خبرنگار و تحلیلگر ورزشی او را "نابغه" می‌داند؛ کسی که در ۱۶ سالگی وارد ورزش قهرمانی بزرگسالان شده، رتبه جهانی گرفته و در ۱۸ سالگی مدال المپیک بر گردن دارد.

+ بیشتر بخوانید: علیزاده اولین زن مدال‌آور تاریخ المپیک ایران

حق نشر عکس Instagram
Image caption تبریک پدر کیمیا به او و مدالی که به مردم تقدیم کرده است

درباره کیمیا علیزاده

  • متولد تیرماه ۱۳۷۷ در کرج
  • اولین مدال طلای دختران ایران در بازی‌های المپیک نوجوانان در چین، ۱۳۹۳
  • مدال طلا بازی‌های قهرمانی نوجوانان جهان، چین ۱۳۹۳
  • اولین مدال تکواندوی زنان ایران (برنز) در بازی‌های قهرمانی بزرگسالان، روسیه ۱۳۹۴
  • مدال طلای گرندپری روسیه ۱۳۹۴
  • مدال نقره تورنمنت هلند ۱۳۹۴
  • اولین مدال زنان ایران در المپیک، ریودوژانیرو ۱۳۹۵

کیمیا علیزاده در اینستاگرام خود خطاب به هوادارانش نوشته است: "نشد که مدالم طلایی بشه. لیاقت استاد [مهرو] کامرانی طلا بود نه برنز.... ولی من تمام تلاشم را کردم و هیچ چیزی کم نگذاشتم و خوشحالم که توانستم لحظه‌ای دل شما را شاد کنم."

خانم علیزاده بر خلاف بسیاری از ورزشکاران زن دیگر اقبال این را داشت که بتواند مربی همراه را خودش انتخاب کند و با هم به ریو بروند.

تا لحظه نوشتن این گزارش، حدود ۲۲ هزار نفر پایین این متن به او تبریک و آفرین گفته‌اند.

بعضی نوشته‌اند کیمیا برنز را زر کرد؛ اشاره‌ای به ارزش معنوی این مدال و این‌که با سن ۱۸ سال این امید وجود دارد که بتواند با کیمیاگری و نبوغش در المپیک‌های بعدی طلا بگیرد.

اولین مدال هادی ساعی، تکواندوکار ایرانی هم در المپیک سیدنی، مدال برنز بود و بعد دو مدال طلای دیگر کنار آن آویخت. حسین غفاری، سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو تاجیکستان، پیش‌بینی می‌کند که کیمیا علیزاده هم بتواند در آینده موفقیت‌های بیشتری به دست آورد.

حق نشر عکس AFP

در فیسبوک، توییتر و اینستاگرام

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران: دخترم کیمیا، همه مردم بویژه بانوان ایران‌زمین را شاد کردی؛ شادی همیشگی را برایت آرزومندم.

ترانه علیدوستی، بازیگر سینما: تازه دوره‌های بعد معلوم میشه برای همتایانت چه کردی؛ بهشون اعتماد به نفس دادی و فهموندی این عرصه صحنه اونها هم هست.

لیلا حاتمی، بازیگر: تاریخ به تو افتخار می‌کند.

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهوری: بی‌تردید این افتخارآفرینی که با غیرت و سختکوشی و شجاعت و اعتمادبه‌نفس مثال‌زدنی شما نصیب کشورمان شد، در تاریخ این دیار و در خاطره مردمان آن به‌ویژه دختران و زنانمان مانا بوده و افق‌های روشنی را فراروی ورزش زنان در دولت تدبیر و امید خواهد گشود...

اخبار ورزش زنان ایران که به ندرت در میان اخبار مردانه دنیای ورزش به تیترهای اول راه می‌باید، با موفقیت او تکانی خورد. عکس کیمیا در صفحات اول بیشتر خبرگزاری‌های ایران از تسنیم و فارس گرفته تا ایسنا منتشر شد.

در شبکه‌های اجتماعی و کامنت‌های این خبرگزاری‌ها بسیاری از این فرصت استفاده کردند تا به جمله‌ای که از آیت‌الله عبدالله جوادی آملی درباره ورزشکاران زن نقل شده، انتقاد کنند: "فضیلت زن در این نیست، که زن و دختر ما برود پایش را دراز کند و یک کسی را بزند و برای ما مدال بیاورد."

در نقطه مقابل، شماری این سخن رهبر ایران نقل کردند که می‌گوید: "همه باید قلبا، قدردان زنان ورزشکاری باشند که با حجاب و متانت و وقار در میدان‌های بین‌المللی ورزشی حاضر می‌شوند."

در میان اظهارات مقام‌های ایرانی این حجاب ورزشکاران زن است که بیشتر برجسته می‌شود. محمد پولادگر، رییس فدراسیون تکواندو دقایقی بعد از پیروزی در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود، گفت این ارزشمند است که یک زن ایرانی با "پاسداری از عفاف و رعایت حجابش" توانسته مدال بگیرد.

حق نشر عکس Getty

اما پوشش اسلامی برای زنان ورزشکار بیشتر مزید نعمت بوده است یا موجب محنت؟

نقطه مشترک بعضی از تبریک‌ها، محدودیت زنان است و آرزو برای برداشتن این محدودیت‌ها.

وزارت ورزش و جوانان ایران در پیام تبریکی گفت: "آرزو می‌کنیم و امیدواریم دختران و زنان ایرانی، با تلاش و کوشش بیشتر، موانعی را که سر راهشان قرار دارد کنار زده و قله‌های بلندتری را فتح کنند."

موانع سر راه زنان بی‌شمار است. از پوششی که باعث می‌شود آنها نتوانند در تمام مسابقات جهانی مانند شنا، ژیمناستیک و کشتی شرکت کنند تا بودجه‌ای که بر اساس گزارش‌ها یک دهم بودجه ورزش کل کشور است.

هستند زنانی که با وجود علاقه و استعداد در رشته‌های دیگر، ورزش‌هایی مانند تکواندو، کاراته، تیراندازی و شمشیربازی را انتخاب می‌کنند تا شانسی برای حضور در رقابت‌های بین‌المللی داشته باشند.

حق نشر عکس AFP

شادمانی بسیاری از این است که اولین مدال زنان در المپیک بتواند از مشکلات ورزشکاران ایران بکاهد.

الهام یزدی‌‎ها، خبرنگار و تحلیلگر ورزشی می‌گوید که با توجه به تجربیات گذشته هنوز برای قضاوت زود است: نقطه ضعف سیستم ورزشی ایران است که منتظر نابغه‌ای مانند کیمیا می‌ماند تا شرایط را برای او فراهم کند.

"ورزش زنان زمانی اهمیت می‌یابد که تنها چند ماه به مسابقات بین‌المللی زمان باقی مانده است."

ورزشکاران زن ایران بارها در مسابقات مختلف مدال آورده‌اند اما در بازگشت به خانه "دلسردی" و "ناامیدی" در انتظار بیشتر آنها بوده تا جایی که بسیاری ورزش را برای همیشه کنار گذاشتند.

مقام‌های ورزشی ایران گفته‌اند به کیمیا علیزاده ۱۰ هزار دلار جایزه می‌دهند، همتراز آنچه به دارندگان مدال طلا وعده داده بودند.

شاید این بار، به اعتقاد خانم یزدی‌ها، اتفاقی که افتاد "تلنگری بر ورزش ایران باشد" تا نشان بدهد که زنان "زنگ تفریح" رقابت‌ها و "جدول‌پرکن" مسابقات نیستند.

سهم زنان جهان از المپیک ریو به ۴۵ درصد رسیده است. در حالی که از کاروان ورزشی ایران تنها ۱۶ درصد زن بودند. با این حال در هیچ المپیکی زنان ایران چنین سهم بالایی نداشتند. تحولی که نتیجه آن تاریخچه ورزش زنان ایران را تغییر داد.

مطالب مرتبط