دلشاد نظراف: "به وعده داده‌ام وفا کردم"

شام روز جمعه ۲۶ اوت دلشاد نظراف ، برنده مدال طلای بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ژانیروی برزیل به تاجیکستان برگشته و در فرودگاه شهر دوشنبه مورد استقبال بی‌سابقه مردم قرار گرفته. این ورزشکار ۳۴ ساله تاجیک درست یک هفته پیش، در روزهای پایانی بازیهای المپیک در پرتاب چکُش یا به قول تاجیکها “گُرز‌اندازی” قهرمان شد. او اولین ورزشکار تاجیک است که پس از استقلال تاجیکستان از شوروی پیشین در سال ۱۹۹۱ به کسب مدال طلای بازیهای المپیک موفق شده است.

Image caption خبر بازگشت دلشاد نظراف به تاجیکستان هزاران نفر را به استقبال این قهرمان بازیهای المپیک ریو دو ژانیرو به فرودگاه شهر دوشنبه و خیابانهای منتهی به فرودگاه آورد. در میان آنهایی که به استقبال دلشاد نظراف به فرودگاه آمده بودند، مقامات بلندپای کشور و خانواده و دوستانش هم بودند.
Image caption دلشاد نظراف مدال طلای بازیهای المپیک ریو دو ژانیرودر دست، در میدان نزد فرودگاه خطاب به مردم گفت."من به شما وعده داده بودم که با مدال برمی‌گردم و به وعده داده‌ام وفا کردم. این پیروز‌ی نه تنها من، بلکه غلبه همه مردم تاجیکستان است. بی پشتیبانی شما و بی حمایت رئیس جمهور نمی‌توانستم به این پیروز‌ی دست یابم."
Image caption در فضای مجازی هم خبر پیروز‌ی دلشاد نظراف در بازیهای المپیک، شور و هیجانی را برانگیخت و خبر اول رسانه‌های تاجیکستان در یک هفته اخیر شد. برخی از شاعران در وصفش شعر گفتند و آوازخوانها ترانه ساختند. حتّی برخی کاربران فیسبوک پیشنهاد کردند که به دلشاد نظراف عنوان “قهرمان تاجیکستان”- را بدهند.
حق نشر عکس TAJIKISTAN PPRESIDENTIAL
حق نشر عکس TAJIKISTAN PRESIDENTIAL
Image caption دلشاد نظراف از فرودگاه به دیدار رئیس جمهور تاجیکستان رفت. امامعلی رحمان او را با پیروز‌ی‌اش در بازیهای المپیک تبریک کرد و کارنامه ورزشی او را مایه افتخار مردم تاجیکستان خواند. رئیس جمهور به دلشاد نظراف ۳۰۰ هزار سامانی جایزه داد که معادل بیش از ۳۱ هزار دلار است. همچنین آقای رحمان به این ورزشکار تاجیک مدال «شرف»، درجه اول را اعطا کرد.
حق نشر عکس TAJIKISTAN PRESIDENTIAL
Image caption دلشاد نظراف یکی از هفت ورزشکار تاجیکستان در بازیهای المپیک ریو دو ژانیروبود. شش ورزشکار در رشته‌های بوکس، جودو، شنا و دو و میدانی ناکام شدند. دلشاد با پرتاب چکُش به مسافت هفتاد و هشت متر و ۶۸ سانتمتر گویی سبقت را از رقیبانش برد و مدال طلای المپیک را از آن خود کرد. با این مدال طلای دلشاد نظراف، تاجیکستان در ردبندی ۲۰۷ کشور شرکت‌کننده در بازیهای المپیک در جایگاه ۵۴ قرار گرفت.
حق نشر عکس TAJIKISTAN PRESIDENTIAL
حق نشر عکس TAJIKISTAN PRESIDENTIAL