چهار نکته که ممکن است درباره المپیک ندانید

برای شرکت در بازی‌های المپیک باید چند ساله باشید و اسب‌ها چگونه به المپیک می‌روند؟ در زیر به سوال‌هایی که یک عمر دنبال جوابشان گشته‌اید پاسخ می‌دهیم.

اسب‌ها چطور خودشان را به مسابقات می‌رسانند؟

مثل اکثر ورزشکاران دیگر، اسب‌ها هم با هواپیما به محل مسابقات می‌روند. اسب‌های تیم المپیک بریتانیا برای رفتن از این کشور به ریو دو ژانیور بلیت درجه یک داشتند و دو نفری در کابین‌های سه نفری مسافرت کردند.

اسب‌ها را روی زمین سوار کابین‌ها می‌کنند و سپس با جرثقیل داخل هواپیما می‌گذارند. آن‌ها در تمام مدت پرواز روی پاهای خود می‌ایستند که شاید به نظر ناراحت برسد ولی اسب‌ها می‌توانند ایستاده چرت بزنند. در جریان پرواز هم با علوفه خشک و آب از حیوان‌ها پذیرایی می‌شود.

Image caption اسب‌ها هم باید برای رفتن به المپیک پرواز کنند

البته سفر هوایی برای اسب‌ها عاری از خطر نیست و دام‌پزشکان و مهترها در طول پرواز از آن‌ها مراقبت می‌کنند تا دچار کم‌آبی و عفونت نشوند.

آیا والیبالیست‌های زن باید لباس کمتری در مقایسه با مردان بپوشند؟

نه، ولی قوانین مربوط به پوشش والیبالیست‌ها همین اواخر عوض شد. خانم‌ها تا المپیک ۲۰۱۲ مجبور بودند مایوی دوتکه یا یک‌تکه بپوشند.

کمیسیون ورزش استرالیا به این مساله اعتراض کرد و گفت که فدراسیون جهانی والیبال "این نوع پوشش را عمدا و برای قرار دادن بدن ورزشکاران در کانون توجه انتخاب کرده و نه به دلایل فنی، اجرایی یا کیفی مرتبط با ورزش".

حق نشر عکس Getty
Image caption قوانین مربوط به پوشش زنان والیبالیست پیش از المپیک ۲۰۱۲ لندن تغییر داده شد

قوانین پیش از المپیک ۲۰۱۲ تغییر کرد و از آن به بعد به خانم‌ها اجازه داده شد تا شورت، پیراهن آستین‌بلند و بادی سوت بپوشند. آقایان هم باید از شورت و پیراهن رکابی چسبان استفاده کنند.

آیا شرکت در المپیک محدودیت سنی دارد؟

جوانترین ورزشکار حاضر در المپیک ۲۰۱۶ گوریکا سینگ، شناگر ۱۳ ساله اهل نپال، بود و مسن‌ترین هم جولی بروهام، اسب‌سوار ۶۲ ساله نیوزیلندی.

بنا بر منشور کمیته جهانی المپیک، برای شرکت در بازی‌ها محدودیت سنی وجود ندارد. اما فدراسیون‌های ورزشی می‌توانند محدودیت سنی تعریف کنند که باید به تصویب کمیته جهانی المپیک برسد.

در ژیمناستیک، شرکت‌کنندگان در رشته‌های آکروباتیک باید حداقل ۱۵ سال داشته باشند. فدراسیون جهانی ژیمناستیک می‌گوید این محدودیت سنی برای محافظت از ورزشکاران در نظر گرفته شده.

جوانترین مدال‌آور تاریخ بازی‌های المپیک دیمیتریوس لوندراس، ژیمناست یونانی، بوده است که در بازی‌های ۱۸۹۶ آتن شرکت کرد. او موفق شد با سن ۱۰ سال و ۲۱۸ روز در رقابت‌های تیمی به مدال برنز برسد.

برای همین برای کسانی که رؤیای المپیک در سر دارند هنوز دیر، یا در بعضی موارد زود، نیست تا لباس ورزشی به تن کنند و قدم در راه سکوی مدال بگذارند.

حق نشر عکس EPA
Image caption جوانترین ورزشکار حاضر در المپیک ۲۰۱۶ گوریکا سینگ، شناگر ۱۳ ساله اهل نپال بود
آیا مدال‌های المپیک واقعا از طلا ساخته شده‌اند؟

کمیته جهانی المپیک می‌گوید که هر مدال طلا باید ۶ گرم طلای ۲۴ عیار داشته باشد و مدال‌های امسال ۱/۳۴٪ طلا و ۹۲/۵٪ نقره داشتند که بیشترش بازیافت شده.

در مجموع ۳۰٪ مدال‌های نقره و برنز هم از مواد بازیافتی ساخته شده، از جمله نقره و مس بازیافتی.

وزن این مدال‌ها که توسط ضراب‌خانه ملی برزیل ساخته شده‌اند ۵۰۰ گرم بود. المپیک ۱۹۱۲ استکهلم آخرین باری بود که از طلای خالص برای ساخت مدال‌ها استفاده شد.

حق نشر عکس AP
Image caption در مجموع ۳۰٪ مدال‌های نقره و برنز هم از مواد بازیافتی ساخته شده، از جمله نقره و مس بازیافتی.