ده نکته درباره آخرین گرند اسلم فصل تنیس جهان

حق نشر عکس Getty

رقابت‌های اوپن آمریکا از امشب (۲۹ اوت به وقت آمریکا) در نیویورک آغاز می‌شود. مسابقاتی که آخرین گرند‌اسلم فصل تنیس جهان است و مانند اوپن استرالیا، اوپن فرانسه و ویمبلدون جایی برای مبارزه بهترین‌های تنیس جهان. این مطلب نگاهی دارد به ده نکته جالب این مسابقات.

ورزشگاه آرتور اَش

حق نشر عکس Getty

آرتور اَش، ورزشگاه اصلی اوپن آمریکا، با گنجایش ۲۳۷۷۱ نفر بزرگ‌ترین ورزشگاه تنیس در جهان است. این ورزشگاه به نام یکی از محبوب‌ترین تنیس‌بازهای جهان است که در سال ۱۹۹۳ به بیماری ایدز مبتلا شد و درگذشت.

اش سه بار قهرمان گرند‌اسلم‌ها شد. او در سال ۱۹۶۸ قهرمان اوپن آمریکا شد و در همان سال هم در صدر جدول رده‌بندی جهانی قرار گرفت. به احترام دستاورد‌های ورزشی این ورزشکار محبوب سال ۱۹۹۷ که ورزشگاه اصلی اوپن آمریکا افتتاح شد آرتور اَش نامگذاری شد.

جیمی کانرز: بزن به چاک، بی‌عرضه

حق نشر عکس Getty

تنیس‌باز مغرور آمریکایی پنج بار قهرمان اوپن آمریکا شد اما خاطره‌انگیز‌ترین حضور او در نیویورک به سال ۱۹۹۱ باز‌می‌گردد که در ۳۹ سالگی به نیمه‌نهایی رسید. کانرز در آستانه چهل سالگی بود و پس از جراحی مچ دست در پائیز ۱۹۹۰ کسی فکر نمی‌کرد بتواند باز هم تنیس بازی کند؛ اما آخرین تیری که کانرز در ترکش داشت، جذاب‌ترینشان بود.

او در دور اول به پاتریک مک‌انرو خورد. اوج درام زمانی بود که او در ست سوم ۰-۳ عقب بود و در گیمی که سرویس می‌زد هم ۰-۴۰ عقب افتاد؛ در حالی که دو سِت قبل را هم به حریف باخته بود. اما کانرز عملا از "در جهنم" برگشت و وقتی دستانش را به نشانه پیروزی بالا برد ساعت یک و نیم شب نیویورک بود. کانرز دو بازی دیگر را برد تا در روز تولد ۳۹ سالگی‌اش در یک‌چهارم نهایی مقابل آرون کریکشتین بایستد.

در این مسابقه تعدادی از جذاب‌ترین ضربات تاریخ تنیس رد و بدل شد، از جمله چهار "لاب" پیاپی کانرز که جلوی ضرباتی را گرفت که صد در صد باید تبدیل به امتیاز می‌شد. کانرز در پایان مسابقه را در ۵ ست و با نتیجه ۳-۶, ۷-۶, ۱-۶, ۶-۳, ۷-۶ برد. اما بیش از هر چیز فریاد‌هایی که سر داور مسابقه کشید به یاد هواداران تنیس ماند: "از روی صندلی بلند شو. تنت رو تکون بده از روی اون صندلی. بی‌عرضه! من توی ۳۹ سالگی اومدم که بازی کنم و تو این جوری می‌کنی؟ می‌دونستی خیلی داغونی؟ پاشو بزن به چاک."

کانرز در نیمه‌نهایی و در سه ست پیاپی به جیم کوریر باخت، اما در هیچ تورنمنتی این قدر در مرکز توجه قرار نگرفت.

محبوب‌ترین 'برج تنیس'

حق نشر عکس Getty

خوان مارتین دل‌پوترو یکی از محبوب‌ترین قهرمانان اوپن آمریکا است. این تنیس‌باز بلند قامت آرژانتینی که به "برج تاندیل" (شهر محل تولدش) معروف است گرچه در نیمه‌نهایی مسابقات سال ۲۰۰۹ رافائل نادال را ۶-۲, ۶-۲, ۶-۲برد، اما در فینال کمتر کسی بختی برای او قائل بود.

حریف: راجر فدرر که در پنج دوره قبلی اوپن آمریکا قهرمان شده بود. دل‌پوترو ۲۰ ساله گرچه ۱-۲ عقب افتاده بود و به نظر می‌رسید که توانی برای ادامه کار ندارد، اما به بازی برگشت، پرافتخارترین تنیس‌باز تاریخ را برد و تنها قهرمانی‌اش در یک گرند‌اسلم را جشن گرفت.

سورچرانی در نیویورک

حق نشر عکس thinkstock

گرچه معروف‌ترین خوراکی جهان تنیس، توت فرنگی و خامه ویمبلدون است اما اوپن آمریکا هم خوردنی‌های خاص خودش را دارد. بعید است کسی به تماشای اوپن آمریکا برود و هات داگ، سوسیس‌های تند و سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌های آن را امتحان نکند و البته فراموش نکنید که تمام آن‌ها نیز در سایز آمریکایی هستند.

مصدومیت عجیب

حق نشر عکس Getty

آسیب‌دیدگی یکی از همراهان همیشگی تورنمنت‌های تنیس است. تنیس‌بازها معمولا با بدنی خسته به نیویورک می‌آیند و پارسال که ۱۴ بازیکن از رقابت‌های انفرادی به دلیل مصدومیت کنار کشیدند، اوپن آمریکا رکورددار گرند‌اسلم‌ها شد.

اما این آمار تنها مورد عجیب مسابقات سال پیش نبود. یوجین بوشار، تنیس‌باز کانادایی در رختکن لیز خورد و مجبور شد از مسابقات کنار بکشد. او بعدا از مسئولان اتحادیه تنیس آمریکا به دلیل استفاده از "ماده‌ای عجیب و خطرناک" (که به نظر می‌رسد از مواد شوینده بوده) شکایت کرد.

تورنمنت شب‌زنده‌داران

حق نشر عکس Getty

نیویورک به شهری که هرگز نمی‌خوابد معروف است و اوپن آمریکا نیز در این زمینه سهم خودش را به خوبی ادا می‌کند. جان ایسنر که پنج سال پیش در ویمبلدون رکورد طولانی‌ترین مسابقه تاریخ تنیس (بازی با نیکلاس ماهوت که ۱۱ ساعت طول کشید) را صاحب شد از نظر شرکت در دیرترین مسابقه تنیس هم رکورددار است. سال ۲۰۱۲ در پایان مسابقه‌ای که او به فیلیپ کولشرایبر باخت، ۲ ساعت و ۲۶ دقیقه از نیمه شب گذشته بود.

بیشترین جایزه مادی

حق نشر عکس Getty

در رقابت‌های امسال اوپن آمریکا بیشترین جوایز مادی یک گرند‌اسلم داده می‌شود. کل جوایز مادی ۴۵ میلیون دلار است. نفر اول تنیس انفرادی زنان و مردان ۳ میلیون ۴۶۰ هزار دلار به جیب می‌زنند و جایزه تنیس‌بازی که در مرحله اول بازی‌ها حذف شود حدود ۴۳ هزار دلار است.

این در حالی است که گفته می‌شود جوایز مادی این مسابقات در سال آینده به ۵۰ میلیون دلار می‌رسد؛ فشاری مضاعف بر مسئولان سه گرند‌اسلم دیگر تا سر کیسه را شل کنند.

گراف طلایی

حق نشر عکس Getty

اوپن آمریکای ۱۹۸۸ نقطه اوج یکی از بهترین بازیکنان زن تاریخ تنیس جهان بود؛ سالی که اشتفی گراف در آن هم قهرمان هر چهار گرند‌اسلم شد و هم برنده مدال طلای المپیک. او در فینال گابریلا ساباتینی آرژانتینی را ۶-۳, ۳-۶, ۶-۱ برد. این تنیس‌باز آلمانی در حالی به فینال رسید که تا قبل از آن تنها ۱۳ گیم به حریفان واگذار کرده بود.

آقای تنیس‌باز، خانم تنیس‌باز

حق نشر عکس AP

وقتی رنه ریچاردز در سال ۱۹۷۷ وارد زمین شد تا با ویرجینیا وید بازی کند، قبل از این که توپی رد و بدل شود، یک رکورد زد؛ او تبدیل به اولین فردی شد که هم در رقابت‌های انفرادی مردان وهم زنان یک گرند‌اسلم حاضر شده بود؛ او ۱۷ سال قبل از آن در بخش مردان اوپن آمریکا بازی کرده بود.

ریچارد راسکین در سال ۱۹۷۵ با انجام عمل جراحی جنسیتش را تغییر داد و دو سال بعد هم به رغم تمام جنجال‌ها در مسابقات زنان اوپن آمریکا حاضر شد، هرچند که بازی را در دو ست پیاپی به وید باخت.

جوان‌ترین قهرمان

حق نشر عکس Getty

پیت سمپراس با ۱۹ سال و ۲۸ روز جوان‌ترین قهرمان تاریخ اوپن آمریکا است. این جوان اهل مریلند در حالی قهرمان سال ۱۹۹۰ اوپن آمریکا شد که با سخت‌ترین قرعه‌ ممکن روبرو شد.

سمپراس در یک‌چهارم نهایی به ایوان لندل خورد که در هشت دوره قبلی مسابقات به فینال رسیده بود. سمپراس بازی را در ۵ ست برد، اما در مراحل بعدی دو غول آمریکایی انتظارش را می‌کشیدند. او در نیمه‌نهایی جان مک‌انرو را برد و در فینال به مصاف آندره آغاسی رفت و برنده شد. این آغازی بود بر ۱۴ قهرمانی یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ تنیس در گرند‌اسلم‌ها.