محمد بنا 'برای همیشه' از کشتی فرنگی ایران رفت

حق نشر عکس FARS
Image caption کشتی فرنگی ایران در دوره محمد بنا به پیروزی‌های تاریخی رسید

محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در المپیک‌های لندن ۲۰۱۲ و ریو ۲۰۱۶ "برای همیشه" از کشتی فرنگی ایران خداحافظی کرد.

آقای بنا سه سال پیاپی در مسابقات جهانی، ایران را به مدال طلا رسانده است.

محمد بنا در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم با تایید خبر کنار رفتن خود گفت: "رفتم تا بی‌قانونی و دیکتاتوری‌ام از کشتی برود."

آقای بنا اولین بار در سال ۲۰۰۵ هدایت تیم کشتی را به عهده گرفت.

سال ۲۰۰۷ در پی اختلاف محمدرضا یزدانی خرم، رئیس فدراسیون کشتی با محمد بنا، سرمربی تیم ملی از سمت خود کنار گذاشته شد.

پس از شکست ایران در المپیک پکن، او دوباره برای هدایت تیم ملی دعوت به کار شد و این بار هدایت تیم کشتی فرنگی را تا کسب بهترین نتیجه تیمی در المپیک لندن به عهده گرفت.

آقای بنا پس از المپیک لندن با انتشار نامه ای در اعتراض به آنچه "بی‌توجهی به این رشته" می‌خواند از سمت خود کناره گیری کرد.

کش و قوس میان مربی و فدراسیون در دو مقطع دیگر هم اتفاق افتاد و مربیان دیگری در تیم جای او را گرفتند اما در نهایت دو سال مانده به المپیک ریو آقای بنا با اعلام آمادگی برای هدایت کشتی فرنگی به تیم ملی پیوست و تا پایان المپیک ریو ۲۰۱۶ با فدراسیون کشتی قرارداد بست.

حالا، پس از کسب فقط دو مدال برنز در المپیک ریو آقای با قاطعیت اعلام کرده است که از کشتی‌فرنگی خداحافظی و عرصه را به جوان‌تر‌ها واگذار می‌کند.

حسین ملاقاسمی، عضو شورای فنی کشتی فرنگی، در واکنش به خبر کناره‌گیری آقای بنا گفت: "محمد بنا هیچ موقع سازش نداشته و همیشه خواسته است با تفکرات خود گام بردارد و بر همین اساس نیز استعفا داده است."