رسول خادم عضو هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی شد

حق نشر عکس Isna

رسول خادم٬ رئیس فدراسیون کشتی و سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران به عضویت هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی در آمد.

آقای خادم در انتخابات این هیئت که امروز یکشنبه٬ ۴ سپتامبر (۱۴ شهریور) در حاشیه رقابتهای قهرمانی جوانان جهان در شهر ماکون فرانسه برگزار شد، توانست از مجموع ۹۸ رای ۷۶ رای به دست آورد.

او در میان ۱۱ نامزدی که برای شش کرسی رقابت‌ می‌کردند بیشترین رای را به دست آورد و چهار سال عضو این هیئت خواهد بود.

پیش از این آخرین باری که کسی از ایران در هیئت رئیسه اتحادیه جهانی عضویت داشت٬ محمد توکل بود که عضویتش در سال ۲۰۱۰ به پایان رسید. او ۲۴ سال در این هيئت حضور داشت.

مهدی رستم‌پور٬ کارشناس ورزشی عضویت آقای خادم را اتفاق مهمی برای کشتی ایران می‌داند.

او در گفت‌وگویی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "از این پس این امکان برای ایران فراهم شده که از تعامل مستقیم با هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی برخوردار باشد و در صورت بروز مشکلاتی در مسابقات جهانی بتواند اعتراضات خود را مستقیما با بالاترین نهاد ناظر بر رویدادهای کشتی مطرح کند."

با این حال آقای رستم‌پور معتقد است که با توجه به مسئولیت جدیدی که آقای خادم برعهده گرفته٬ بهتر است از سمت سرمربی‌گری تیم ملی کشتی آزاد ایران که خود یک شغل تمام وقت است٬ کناره‌گیری کند تا بتواند صرفا بر فدراسیون کشتی ایران و وظایف خود در هيئت رئیسه اتحادیه جهانی تمرکز کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رسول خادم نخستین مدال طلای المپیک را پس از انقلاب برای ایران به دست آورد

ایران در دو دوره گذشته امیررضا خادم٬ برادر رسول رای برای عضویت در هیئت رئیسه معرفی کرده بود که نتوانسته بود رای کافی به دست آورد.

رسول خادم٬ ۴۵ ساله از پرافتخارترین کشتی‌گیران تاریخ ایران است که توانسته نخستین مدال طلای المپیک را پس از انقلاب برای ایران به دست آورد. (آتلانتا ۱۹۹۶)‌

او علاوه بر یک مدال برنز المپیک (بارسلون ۱۹۹۲) دو مدال طلای جهانی و شش مدال طلای آسیایی گرفته است.

آقای خادم یک دوره نیز عضو شورای شهر تهران بود و اکنون از اعضای هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک ایران است.