لیورپول، تیمی که خوب غول می‌کشد

حق نشر عکس Getty

دیدار روز جمعه لیورپول با چلسی نه تنها تقابل دو مدعی قهرمانی در لیگ برتر که رویارویی دو تفکر تاکتیکی و دو نفر از بهترین و کاریزماتیک‌ترین مربیان اروپایی حاضر در لیگ برتر فوتبال انگلستان بود.

یورگن کلوپ و مردانش به استمفورد بریج رفتند و با پیروزی ۱-۲ در خانه چلسی به شکست‌ناپذیری تیم آنتونیو کونته در لیگ برتر پایان دادند.

مربی آلمانی لیورپول در مراسم افتتاح سکوی جدید اصلی ورزشگاه آنفیلد تکلیف تیمش را با مدعیان روشن کرد. او گفت: "ما می‌خواهیم جلوی بهترین تیم‌های دنیا برویم و برایشان جهنم بسازیم."

این ماموریتی است که کلوپ برای شاگردانش تعریف کرده و دست‌کم تا به حال در لیگ برتر به قولش عمل کرده. لیورپول تا به حال سه بار به لندن سفر کرده که حاصل آن هفت امتیاز بوده: پیروزی بر چلسی و آرسنال و تساوی با تاتنهام.

البته این مسئله شاید برای کسانی که بازی‌های لیورپول را از نزدیک دنبال نمی‌کنند عجیب باشد اما شکست دادن تیم‌های بزرگ چیزی است که از زمان آمدن کلوپ به لیورپول به یکی از خصلت‌های این تیم تبدیل شده است.

از حدود یک سال پیش که کلوپ به لیورپول آمد این تیم ۱۴ بازی مقابل تیم‌های منچستر یونایتد، منچستر سیتی، آرسنال، چلسی و تاتنهام داشته و مربی آلمانی تنها دو بار مقابل این حریفان باخته است. او یکبار در ژانویه گذشته و در خانه ۰-۱ به منچستر یونایتد باخت و یکبار هم در فینال جام حذفی در ورزشگاه ومبلی نتیجه را در ضربات پنالتی به منچستر سیتی واگذار کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیروزی مقابل چلسی یکبار دیگر نشان داد که کلوپ خوب از عهده غول‌های انگلستان بر‌می‌آید

بردهای کلوپ شامل نتایج درخشانی مانند برد ۱-۳ مقابل چلسی در استمفورد بریج و پیروزی ۱-۴ در خانه منچستر سیتی طی فصل گذشته می‌شود؛ همین طور بردن منچستر یونایتد در دو بازی رفت و برگشت لیگ اروپا. هرچند که برنامه‌های تاکتیکی کلوپ گاهی هم جواب نمی‌دهد از جمله باخت خجالت‌آور ۰-۲ این فصل مقابل برنلی.

پیروزی مقابل چلسی یکبار دیگر نشان داد که کلوپ خوب از عهده غول‌های انگلستان بر‌می‌آید و اگر او بتواند همین نمایش را مقابل تیم‌های ضعیف‌تر هم تداوم بخشد، آن‌گاه هواداران لیورپول می‌توانند بازگشت روزهای پر افتخار گذشته را جشن بگیرند.

در بازی با چلسی تاکتیک مورد علاقه کلوپ (تحت فشار گذاشتن حریف در هنگام از دست دادن توپ بدون دادن فضا به تیم مقابل) با استفاده از بازیکنانی مانند دنیل استوریج و سادیو مانه، خرید جدید ۳۴ میلیون پوندی لیورپول، از همان دقایق ابتدایی بازی چلسی را مجبور به بازی محتاطانه کرد.

چلسی در غیاب کاپیتان مصدومش جان تری و بدون هدایت و تاثیر‌گذاری او عقب بازی کرد و به خصوص در نیمه اول کار خاصی انجام نداد. چنین شیوه‌ای عملا راه را برای اجرای شیوه تهاجمی لیورپول هموارتر کرد.

لیورپول با تحرک، سریع، موثر و جنگنده بود، در حالی که چلسی تدبیری برای مقابله نداشت، به خصوص با نمایش ضعیف دو بازیکن معمولا تاثیرگذارش، ماتیچ و ایوانوویچ. لیورپول بازیکن مهمی مثل روبرتو فرمینو را به دلیل مصدومیت در اختیار نداشت اما کلوپ مثلث خط حمله‌اش را با مانه، استوریج و فیلیپه کوتینیو طوری شکل داد که غیبت ستاره برزیلی‌اش اصلا به چشم نیامد.

حق نشر عکس Getty
Image caption پایان ۳۰ بازی بدون شکست؛ آخرین باری که آنتونیو کونته (راست) به عنوان مربی یک باشگاه در خانه باخت ژانویه ۲۰۱۳ بود

در خط دفاعی چلسی، داوید لوئیز نشان داد همان بازیکنی است که دو سال پیش چلسی را ترک کرد و به پاری‌سن‌ژرمن رفت، هرچند که بی‌انصافی است که او را مقصر اصلی باخت چلسی دانست.

در این مسابقه تعویض‌های کلوپ نیز منطقی‌تر و دقیق‌تر از کونته بود. دیوک اوریگی در حدود یک ساعت از مسابقه گذشته و در حالی به زمین آمد که خطر مصدومیت (به دنبال ضربه‌ای که خورده بود) دور سر استوریج می‌گشت. تعویض لوکاس با کوتینیو نیز در حالی انجام شد که ۸ دقیقه به پایان بازی مانده بود و لیورپول که ۱-۲ جلو بود باید دفاعش را تقویت می کرد.

کونته اما در عین تعجب و با این که می‌دید کاستا کاملا تنها است تا قبل از گلی که در دقیقه ۶۱ زد، از بقیه بازیکان جدا افتاده حاضر به انجام تعویض نشد. او آن قدر منتظر ماند که صدای درخواست تماشاگران برای تعویض از روی سکوها بلند شد و بعد در دقیقه ۸۳ بازی هر سه تعویضش را یکجا انجام داد.

ماتیچ که باید زودتر تعویض می‌شد جایش را به سسک فابرگاس داد و ویکتور موزس و پدرو با اسکار و ویلیان تعویض شدند. در حالی که میشی باتشوایی خرید ۳۳ میلیون پوندی چلسی در حالی که این تیم به گل احتیاج داشت، بدون استفاده ماند.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که کونته تا این جای لیگ برتر زودتر از دقیقه ۷۱ (موزس در بازی با واتفورد) تعویض نکرده و به عبارت دیگر او خیلی سخت دست به ترکیب تیمش می‌زند.

باید این نکته را هم گفت که کونته هم خوب تعویض می‌کند و تعویض‌های کونته در بازی با وستهم و به خصوص با واتفورد، موجب پیروزی تیمش شدند اما مقابل لیورپول این کلوپ بود که سازماندهی‌تر شده عمل کرد و به نظر می‌رسید که برنامه تاکتیکی‌ آگاهانه‌تری را انتخاب کرده.