هفته هفتم لیگ برتر فوتبال ایران؛ صدرنشینی مشترک تراکتورسازی و پرسپولیس

حق نشر عکس MEHR

در ادامه بازیهای لیگ برتر فوتبال ایران تراکتورسازی و پرسپولیس با شکست حریفان همچنان در صدر قرار دارند. استقلال سرانجام به پیروزی رسید و استقلال خوزستان در اهواز مغلوب پیکان شد تا نشان دهد قهرمان فصل گذشته لیگ سال سختی را پیش رو دارد.

سپاهان ١ - پرسپولیس ٣

عبدالله ویسی به خوبی از نقطه قوت و ضعف تیم پرسپولیس در سیستم ٢-٤-٤ لوزی آگاهی داشت و به همین دلیل با انتخاب سیستم ٣-٣-٤ که در زمان دفاع به ١-٤-١-٤ تبدیل می‌شد سعی داشت از کناره‌ها پرسپولیس را تحت فشار قرار دهد.

در استراتژی مورد نظر ویسی میلاد سرلک، رسول نویدکیا و احسان حاج‌صفی درمرکز زمین وظیفه داشتند محسن مسلمان، امید عالیشاه و وحیدامیری را یارگیری کنند تا رضا میرزایی و مهرداد محمدی در کناره‌ها به همراه علی هلیچی و آرمین سهرابیان مدافعین کناری سپاهان با برتری عددی مقابل حسین ماهینی و محسن ربیع‌خواه جریان بازی را دراختیار بگیرند.

ویسی می‌دانست که در سیستم مورد نظر پرسپولیس فضای موجود درکناره‌ها وتنها بودن مدافعین کناری بهترین مکان برای ضربه زدن به این تیم است. در نیمه اول استراتژی مورد نظر ویسی تا حدودی موفق بود.

در ترکیب پرسپولیس علی علیپور نیمه اول مرد برتر میدان بود و با فرارهای دیدنی‌اش موقعیت‌های زیادی را برروی دروازه سپاهان ایجاد می‌کرد اما حضور کم رنگ هافبک‌های پرسپولیس و مهدی طارمی در محوطه جریمه موجب شد تا این موقعیت‌ها به راحتی از دست برود.

پرسپولیس دقیقه ١٥ ودر یک ضربه ایستگاهی و با شوت خوب عالیشاه به گل رسید اما احسان حاج‌صفی دقایقی بعد با شوتی سرکش بازی را مساوی کرد. در این صحنه غیبت کمال کامیابی‌نیا کاملا حس می‌شد.

احمد نورالهی به رغم بازیسازی خوبش در کارهای دفاعی تا حدودی ضعف دارد و در این صحنه حاج صفی بدون هیچگونه مزاحمتی دروازه بیرانوند را بازکرد. کامیابی‌نیا با حضور خوب خود درجلو خط دفاعی کمتر به تیم‌های مقابل فرصت شوتزنی می‌دهد.

با شروع نیمه دوم پرسپولیس تا حدودی جریان بازی را دراختیار گرفت و زمانیکه سهرابی مدافع کناری سپاهان کاملا غرق بازی بود طارمی به راحتی گل دوم پرسپولیس را به ثمر رساند. سهرابی تنها نظاره‌گر توپ بود تا طارمی به راحتی از پشت او صاحب توپ شود و گل دوم را به ثمر برساند.

سپاهان در این دقایق بسیار بی‌نظم بازی می‌کرد و همین موضوع موجب شده بود تا هافبک‌های پرسپولیس جریان بازی را دراختیار بگیرند.

در دقیقه ٧٣ طارمی یکباردیگر و با ضعف شدید سهرابی در پوشش از کناره‌ها و پاس خوب عالیشاه گل سوم پرسپولیس را به ثمر رساند.

پرسپولیس نیمه دوم کاملا متحول شد. نوع بازی هافبک‌های پرسپولیس و کنترل جریان بازی در حفظ توپ و تحرک بیشتر طارمی در نیمه دوم از دلایل اصلی برتری پرسپولیس در این بازی حساس بود. تعویض محمدی در حالیکه نیمه اول با حضور خوب خود در دفاع تا حدودی نقطه ضعف سهرابی را پوشش داده بود کمی غیرمنتظره بود.

تراکتورسازی ٣ – سیاه‌جامگان ٠

به نظر می‌رسد امیرقلعه‌نویی در دومین سال حضور خود در تراکتورسازی به کمتر از قهرمانی راضی نیست. قلعه‌نویی در اولین تجربه خود با تراکتورسازی موفق شد با این تیم به مقام نایب قهرمانی دست پیدا کند اما پس از ترک این تیم سال گذشته و در حالیکه تماشاگران خونگرم تراکتورسازی استقبال گرمی از او نداشتند یکبار دیگر به تبریز برگشت تا ماموریت نیمه تمام خود را به اتمام برساند.

تراکتورسازی با وجود بازیکنان باتجربه‌ایی مانند مهدی کیانی، محمد ایرانپوریان، محمد نوری و ادینیو در کنار جوانان با استعدادی همچون سعید آقایی، سینا عشوری و سروش رفیعی یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی به شمار می‌آید.

پس از هفته‌های ابتدایی تراکتورسازی به ترکیب ایده‌آل خود رسیده و در کنار هماهنگی تاکتیکی با روحیه برتری طلبی‌اش نتایج درخشانی کسب کرده است.

تراکتورسازی در سیستم ١-٣-٢-٤ بسیار موفق عمل می کند. در این ترکیب سروش رفعیی و فرزاد حاتمی بسیار موثر بازی می‌کنند.

رفیعی با تکنیک و قدرت بازیسازیش مهمترین بازیکن تراکتورسازی در سیستم تهاجمی این تیم است. حضور به موقع در حمله، حمایت مناسب از بازیکن صاحب توپ، فضاسازی برای دیگران در یک سوم دفاعی حریفان و پاسهای دقیق او موجب شده تا تراکتورسازی در حمله بسیار موفق عمل کند.

در کنار رفیعی باید به تاثیرگذاری فرزاد حاتمی درنقش تک مهاجم اشاره کرد. حاتمی با قدرت جنگدگی‌اش مدافعین حریف را کاملا آزار می‌دهد و همین موضوع موجب شده تا هافبک‌های تراکتورسازی فضای بیشتری در اختیار داشته باشند. در گل دوم همکاری خوب او با ادینیو و ضربه تمام کننده و دقیق حاتمی نشان از آمادگی خوب این بازیکن درهفته‌های اخیر است.

در بازی مقابل سیاه‌جامگان محمد ابراهیمی یکی دیگر از بازیکنان برتر میدان بود. ابراهیمی بیشتر مهاجمی سرعتی است که در نقش مهاجم دوم و یا در سیستم سه مهاجم در کناره‌ها بسیار موثر است اما در بازی مقابل سیاه‌جامگان نوع بازی او متفاوت و بسیار مثمرثمر بود.

ابراهیمی بیشتر در کانالهای بین مدافعین کناری ومیانی حریف صاحب توپ می‌شد. پنالتی تراکتورسازی از حرکت خوب او درکانال سمت راست به دست آمد که ایرانپوریان آنرا به گل اول بازی تبدیل کرد. در گل سوم نیز یکباردیگر جایگیری دراین منطقه و پاس خوب او به کیانی موجب گل سوم تراکتورسازی شد. ابراهیمی ازوظیفه خود در این سیستم به خوبی آگاهی دارد و توانسته تمام توانایی‌هایش را در این پست نشان دهد.

استقلال ٢ - ذوب آهن ١

علی منصوریان و استقلال در هفته هفتم سرانجام طلسم شکنی کردند و با پیروزی مقابل ذوب آهن به ناکامی‌های خود پایان دادند.

ذوب آهن نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی کرده و با از دست دادن بیشتر بازیکنان کلیدی اش و همینطور مصدومیت قاسم حدادی، مغز متفکر این تیم درمیانه میدان مشکلات زیادی دارد.

یحیی گل‌محمدی از نوع رفتار هواداران ذوب آهن بسیار دلگیر است. ذوب آهن با مشکلات حاشیه‌ای فراوانی روبرو است که موجب شده تا این تیم خوب و با کیفیت به رغم داشتن بازیکنان جوان و با استعداد نتایج خوبی کسب نکند.

استقلال نیز مانند ذوب آهن شرایط خوبی نداشت و هر دو تیم در این بازی به دنبال فرار از بحران بودند.

استقلال در بازی داربی در فاز دفاعی موفق عمل کرد امادر خط حمله ضعیف بود. به همین دلیل علی منصوریان یکبار دیگر ترکیب خود را تغییر داد و با اضافه شدن بختیار رحمانی به خط هافبک قصد داشت تا با قدرت خلاقیت و بازیسازی رحمانی مشکلات سیستم تهاجمی خود را برطرف کند.

رحمانی تا حدود نسبت به بازی‌های گذشته بهتر عمل کرد اما مشکل اصلی استقلال همچنان پابرجاست. استقلال با گذشت بیش از هفت هفته از لیگ همچنان نامنظم و بی روح بازی می‌کند.

استقلال هنوز در تنظیم آهنگ بازی برنامه خاصی ندارد. مهمترین ویژگی‌ تیم‌های باکیفیت داشتن برنامه درزمان انتقال بازی است. "ترانزیشن" ( انتقال از دفاع به حمله) یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین زمان‌های حمله است در حالیکه بازیکنان استقلال هیچ برنامه خاصی در این مورد ندارند. استقلال پس از دریافت توپ و درحالیکه سیستم دفاعی تیم حریف کاملا ناهماهنگ است به جای رفتن به حمله با سرعت فراوان با بازی تاخیری موقعیت‌های فراوانی را از دست می‌دهد.

تمامی برنامه‌های استقلال در گلزنی برمبنای ارسال‌های خسرو حیدری از راست است. گل دوم از همکاری خوب حیدری و غفوری و ضربه سر دیدنی قربانی به دست آمد. به رغم موفقیت نسبی در این تاکتیک اگر استقلال می‌خواهد در کورس قهرمانی قرار بگیرد نیازمند برنامه‌های تاکتیکی دیگری نیز است.

مشکل دیگری که همچنان در سسیتم دفاعی استقلال پابرجاست عدم جایگیری مناسب مدافعین این تیم در زمان ارسال‌ها است. گل مرتضی تبریزی از همین ضعف به دست آمد. جایگیری غلط مدافعین میانی استقلال و عدم پوشش مناسب غفوری در این صحنه کاملا مشخص بود.

سایرنتایج:

صبا ١ - سایپا ٠

استقلال خوزستان ٢ - پیکان ٣

گسترش فولاد ٠ - فولاد ٠

پدیده ٣- صنعت نفت آبادان ٣

نفت تهران ٢ - ماشین سازی ١

موضوعات مرتبط