نقد رفتار جنجالی مورینیو؛ درست است که مربیان از بازیکنان در رسانه‌ها انتقاد کنند؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption ژوزه مورینیو برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ سه بازی پیاپی را باخته

آیا درست است مربیان در رسانه‌ها‌ از بازیکنانشان انتقاد کنند؟ یا بازخواست مربی از شاگردانش اتفاقی است که باید پشت درهای بسته باشگاه بیافتد؟

ژوزه مورینیو، سرمربی منچستریونایتد در نشست خبری بعد از بازی با واتفورد، لوک شاو را مقصر اصلی شکست ۳ بر یک تیمش دانست. این سومین باختی بود که منچستر در طول ۸ روز متحمل می‌شد. انتقاد مورینیو از این مدافع انگلیسی هم بازیکنان تیمش را در شوک فرو برد و هم واکنش‌ها‌ی مخالف و موافق زیادی را در رسانه‌ها‌ به همراه داشت. این طرز برخورد مورینیو موضوع بحث یکی از برنامه‌های تحلیلی بی‌بی‌سی بود و دنی میلز، مدافع سابق تیم ملی انگلستان، اندی تاونزند، هافبک پیشین جمهوری ایرلند، سایمون استون خبرنگار بخش ورزشی بی‌بی‌سی و روی اسمیت، خبرنگار فوتبالی نیویورک تایمز در موردش نظر دادند.

مورینیو چه گفت؟

مورینیو شاو را درست دو دقیقه بعد از این که اشتباهش به گل دوم واتفورد منجر شد، از زمین بیرون کشید. هر چند بعد از آن مشخص شد این بازیکن از آسیب دیدگی کشاله ران رنج می‌‌برده، مصدومیتی که مدتی است با آن درگیر است و باید مورد معاینه قرار بگیرد. مربی پرتغالی منچستر یونایتد در نشست خبری در مورد شباهت گل دوم واتفورد به اولین گل منچستر سیتی در داربی اخیر منچستر – که با باخت ۱-۲ یونایتد به پایان رسید- گفت: "گل اول منچسترسیتی و گل دوم واتفورد به شکل غیرقابل باوری به هم شبیه بودند. در بازی با سیتی الکساندر کولاروف در یک موقعیت سخت در گوشه زمین توپ را در اختیار داشت و بازیکنان من به جای هجوم بردن به سمت او و زیر فشار گذاشتنش تصمیم گرفتند فضا در اختیارش قرار دهند. در این بازی هم در گل دومی ‌که خوردیم، نورالدین امرابط توپ را به چنگ آورد و مدافع چپ ما به جای ۵ متر، ۲۵ متر با او فاصله داشت. اما حتی وقتی این‌قدر فاصله داری هم باز باید تلاشت را بکنی و حریف را تحت فشار قرار بدهی. اما ما این کار را نکردیم و به جایش دست روی دست گذاشتیم. این نه تنها یک مشکل تاکتیکی بلکه مشکلی ذهنی است و ظرف یکی دو هفته حل نخواهد شد."

حق نشر عکس PA
Image caption لوک شاو مدافع مصدوم منچستر یونایتد

بازیکنان حساس شده‌اند

دنی میلز این طرز برخورد مورینیو با مدافع تیمش را بیرحمانه نمی‌داند و معتقد است بازیکنان هر‌از‌گاهی باید با واقعیت رو‌در‌رو شوند: "بازیکنان امروزی نسبت به گذشته خیلی فرق کرده اند. خیلی حساس شده‌اند و دلیلش هم از یک طرف شبکه‌های اجتماعی است و از طرف دیگر سیستم آموزشی که آکادمی‌ها در پیش گرفته‌اند. دیگر نمی‌شود بهشان حقیقت را گفت. اما آن‌ها گاهی اوقات نیاز دارند با واقعیت‌ها روبرو شوند. مشکل دیگری که ما داریم این است که تماشاگران فوتبال هم حواس‌شان بسیار جمع است و دیگر نمی‌شود گولشان زد. آن‌ها خیلی چیزها می‌بینند و خیلی چیزها می‌شنوند. گاهی اوقات باید حقیقت را بگویی. چیزی که مورینیو در مورد لوک شاو گفت بیرحمانه و از روی بدجنسی نبود. مورینیو آنقدری در این تیم بوده که بفهمد بازیکنش به یک تلنگر نیاز دارد. این بازیکن پیش از این هم به دلیل روی فرم نبودن مورد انتقاد قرار گرفته. شاید او آن طور که باید در تمریناتش انرژی نمی‌گذارد. من فکر می‌کنم مورینیو در رختکن حرف‌ها‌یی بدتر از آنچه در نشست خبری‌اش گفت به این بازیکن زده. من به صورت قرضی برای چارلتون بازی می‌کردم. تازه ۲ یا ۳ بار بود که برای این تیم به زمین رفته بودم. قبل از یک بازی آلن پاردو (مربی آن زمان چارلتون) جلوی چشم همه من را با خاک یکسان کرد. با خودم گفتم "این چرا این طوری کرد؟" اما این درست همان چیزی بود که به آن نیاز داشتم. من کارم را خوب انجام می‌دادم اما بهتر از آن هم می‌توانستم بازی کنم و باید این را ثابت می‌کردم. مربی کاملا حق داشت. به احتمال زیاد شرایط برای لوک شاو هم همین طور است."

تذکر به موقع

اندی تاونزند نیز در واکنش به رفتار اخیر مربی یونایتد از تجربیات خودش گفت: "یادم نمی‌آید هیچوقت یک مربی در رسانه به طور علنی از من انتقاد کرده باشد اما بدون شک به شکل کنایی و سربسته از من ایراد گرفته شده. بعضی وقت‌ها حرف‌های مربی‌ام را می‌خواندم و با خودم فکر می‌کردم، بله، من را می‌گوید. و حتی این هم من را اذیت می‌کرد. تصور من این بود که شاو بهتر از چیزی که تا حالا بوده عمل خواهد کرد. البته من تا حدی به او حق می‌دهم چون تازه یک مصدومیت شدید را پشت سرگذاشته. با این حال باید بیش از این روی فرم باشد و انرژی بیشتری بگذارد. برخورد مورینیو با او فقط یک گوشمالی به حساب می‌آید. یک تذکر به موقع که یادش بیاورد، داری برای منچستریونایتد و من بازی می‌کنی و من هم برای هیچکس منتظر نمی‌مانم."

حق نشر عکس PA
Image caption منچستر یونایتد در ۲۷ سال با هدایت الکس فرگوسن ۱۳ بار قهرمان لیگ برتر شد

فرگوسن این کار را نمی‌کرد

سایمون استون اما به دوران مربیگری الکس فرگوسن اشاره کرد و از نحوه برخورد او با بازیکنان گفت: "چنین اتفاقی در دوران مربیگری فرگوسن زیاد پیش نمی‌آمد. انتقاد نکردن از بازیکنان در رسانه‌ها در واقع بخش مهمی‌ از فلسفه مربیگری او بود. فرگوسن معتقد بود که این کار به اعتماد بین مربی و بازیکن لطمه می‌زند. برخورد مورینیو با شاو همه بازیکنان تیم را شوکه کرد. مورینیو البته یک مربی فوق العاده است و بی شک دلیلی برای این کارش داشته ... نمی‌شود منچستر در واتفورد این طور ببازد و مورد انتقاد قرار نگیرد آن هم با توجه به مربی‌ای که الان دارد و پولی که خرج کرده. چیزی که همه را متعجب کرده این است که روی یک نفر به عنوان مقصر دست گذاشته شده."

برای مورینیو زود بود

روی اسمیت هم در واکنش به این موضوع گفت شاید هنوز زود بود که مورینیو جلوی رسانه‌ها‌ نام بازیکن خاطی را به زبان بیاورد: "به نظر من اشاره کردن به یک بازیکن به شکل تلویحی و غیرمستقیم تأثیرگذارتر است چون بازیکن می‌فهمد مربی متوجه اشتباهش شده اما آنقدر هوای شاگردش را دارد که نامی ‌از او نبرد. وقتی اسم بازیکنت را در رسانه‌ها می‌بری، اعتماد بین‌تان از بین می‌رود. هنوز خیلی زود بود که مورینیو از یک بازیکن اسم ببرد."

موضوعات مرتبط