BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
رويدادهای ورزش ايران در سال 1383
 

 
 
حسين رضازاده
ناکامی کاروان ايران در روزهای نخست المپيک با درخشش قابل پيشبينی حسين رضازاده پايان يافت
ورزش ايران در سال 1383 دوران پرافت و خيزی را پشت سر گذاشت. در مقابل هر پيروزی شادی بخش، خاطره يک شکست و ناکامی تلخ هم باقی مانده است تا روزهای تاريک و روشن در سالی رقم بخورد که محسن مهرعليزاده، رئيس سازمان تربيت بدنی ايران در آخرين نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران، آن را در مجموع 'مثبت' ارزيابی کرد.

المپيک

پس از آنکه پرچمدار کاروان ايران در المپيک آتن، آرش ميراسماعيلی جودوکای ايرانی به حکم قرعه رودرروی حريف اسرائيلی قرار گرفت، اين ورزشکار پراميد ناگزير به ترک مسابقات شد تا ورزش ايران در همان نخستين گام، يکی از بختهای مسلم خود برای کسب مدال در المپيک 2004 را از دست بدهد.

روزهای نخستين المپيک با شکستهای متوالی نمايندگان ايران در رشته های مختلف، از جمله جودو، کشتی فرنگی، وزنه برداری، تيراندازی بانوان و شنا، تلخ و ياس آور بود.

اما با فروغ قابل پيشبينی حسين رضازاده، ستاره وزنه برداری جهان در رده فوق سنگين، ورق برگشت و پس از رضازاده، هادی ساعی نيز با مبارزات هوشمندانه خود، مدال ديگری به اندوخته کاروان ورزش ايران اضافه کرد.

اما بعد از او که در انتهای سال، عنوان قهرمان قهرمانان ورزش ايران را نيز به دست آورد، ايرانی ها مدال ديگری کسب نکردند تا رکوردشان نسبت به المپيک گذشته که سه طلای عليرضا دبير (کشتی)، حسين توکلی و حسين رضازاده (وزنه برداری) ايران را در رده 27 جدول کلی مدالها قرار داده بود، تنزل کند.

در عين حال، دو نقره عليرضا رضايی و مسعود مصطفی جوکار در کشتی آزاد و دو برنز عليرضا حيدری (کشتی) و مهدی بی باک (تکواندو) جايگاه ايران را در پله بيست و نهم جدول کلی مدالهای المپيک تثبيت کرد.

در آن روزها به نظر می رسيد مسئولان ورزش ايران نتيجه کسب شده را "پيروزی" ارزيابی می کنند اما اين درحالی بود که چين دومين کشور در رده بندی مدالها، از عملکرد کاروان اعزامی خود به آتن راضی نبود.

فوتبال پرماجرا

فوتبال ايران سال 83 را با شکست آغاز کرد؛ تيم پراميد المپيک، دومين شکست متوالی خود را در مرحله دوم مقدماتی آسيا مقابل چين پذيرفت تا بخت صعود از دست برود.

اين باخت پايان کار محمد مايلی کهن، سرمربی ايرانی اين تيم را نيز رقم زد. او که جای خود را به حسين فرکی، دستيار برانکو ايوانکوويچ در تيم ملی ايران داد، شايد آخرين سرمربی ايرانی تيمی در اين رده باشد؛ رده ای که حالا گفته می شود با حضور سر بابی رابسون، مربی نامدار بريتانيايی، خيز خود را برای حضور در المپيک پکن 2008 از بهار سال تازه آغاز می کند.

با حذف تيم المپيک، نگاه هواداران فوتبال به نتايج ملی آکنده از نگرانی و اضطراب شد؛ شکست تيم ملی فوتبال ايران در دومين مسابقه مرحله اول مقدماتی جام جهانی مقابل اردن تا آنجا رعب آور بود که پيروزی در بازی برگشت، که نهايتا منجر به صعود به مرحله دوم شد، يک جشن خيابانی خفيف را پديد آورد.

تيم ملی فوتبال ايران
فوتبال ايران سال 83 را با شکست آغاز کرد اما دوباره به جاده موفقيت بازگشت

اين جشن، پس از رسيدن ايران به مقام سوم جام ملتهای آسيا در چين، نشانه بازگشت فوتبال ايران به جاده موفقيت و کسب اعتماد به نفس از دست رفته بود و بيشتر برون فکندن فريادی بود که در ماههای ابتدايی سال در سينه طرفداران ايرانی فوتبال حبس شده بود.

فوتبال ايران در جام ملتهای آسيا که مهمترين مسابقات سال گذشته در قاره کهن بود، روزهای متفاوتی را تجربه کرد. "تيم ملی" پس از برد سه بر صفر مقابل تايلند، در مسابقه دوم با گل ديرهنگام محمد نصرتی، مدافع راست خود با مشقت به تساوی با عمان رسيد. در حالی که درگيری علی بداوی و رحمان رضايی، دو مدافع تيم، پيش چشم تماشاگران چينی، اوضاع را فاجعه بار کرد.

اما دو نمايش قدرتمندانه در دو بازی بعدی؛ تساوی بدون گل با ژاپن و پيروزی چهار بر سه در مرحله يک چهارم نهايی مقابل کره جنوبی، ناگهان ايران را تبديل به مدعی اول جام کرد.

اما ايران در مرحله نيمه نهايی در ديداری که به زعم کارشناسان داوری، جو و فضايی به نفع ميزبان داشت، در ضربات پنالتی مغلوب چين شد و سرانجام پس از پيروزی چهار بر دو مقابل بحرين به عنوان "سوم" رضايت داد؛ پله ای که منتقدان فدراسيون فوتبال آن را "نازل" می ديدند اما در مجموع و با در نظر گرفتن همه شرايط، راضی کننده تحليل شد.

اين مدال برنز و چند دستاورد بعدی که از ميان آنها می توان به صعود ايران به مرحله دوم رقابتهای مقدماتی جام جهانی، کسب عنوان مرد سال آسيا توسط علی کريمی و بازگشت ستارگانی مانند وحيد هاشميان، مهاجم بايرن مونيخ به جمع ملی پوشان اشاره کرد، اخمهای طرفداران فوتبال ايران را باز کرد.

ضمن اينکه آنها می توانند به حدنصاب تازه علی دايی، کاپيتان تيم ايران ببالند که در سال 83 از مرز 100 گل ملی گذشت و نخستين بازيکن جهان شد که به چنين موفقيتی دست می يابد.

قهرمانی پاس در ليگ باشگاههای ايران اتفاق مهم ديگر سال بود؛ يک موفقيت بزرگ برای مجيد جلالی، نظريه پرداز مشهور فوتبال در ايران که با اخراج او پس از چند شکست متوالی در فصل بعدی ليگ، به سرعت تبديل به تلخکامی شد.

فوتبال ايران سال 1383 را در حالی به پايان برد که "تيم ملی" برای ديدار دشوار مقابل ژاپن در اردو بود. اين مسابقه که اندکی پس از آغاز سال 84، (پنجم فروردين ماه) برگزار می شود، دومين ديدار ايران از مرحله دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی آلمان است.

در حاشيه

شايد طلای احسان حدادی، پرتابگر هجده ساله تهرانی در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در رم، مهمترين اتفاق خارج از حوزه ورزشهای مدال آور ايران باشد.

حدادی که از چهارده سالگی دو و ميدانی را آغاز کرده است اولين اميد بزرگ دو و ميدانی ايران در رقابتهای جهانی است.

اين پرتابگر ديسک، از معدود ستارگانی است که در مقابل هجوم فوتبال و توجه جمعی به قهرمانان اين رشته، قد علم کرده است. روندی که حتی با وجود تک ستارگانی مثل حسين رضازاده و هادی ساعی، همچنان تهديدی جدی برای ورزش ايران است.

فروغ و افول

فروغ دوباره در رشته های تيمی بسکتبال و واليبال از آنجا قابل توجه است که ايران سالها در رشته های مهم تيمی ندرخشيده بود.

بسکتبال با جوانان بلندقامت، دو عنوان ارزشمند قهرمانی جوانان و اميد آسيا را به دست آورد و انحصار "شرق" را شکست.

بسکتبال ايران
جوانان بلندقامت ايرانی در بسکتبال فروغی دوباره يافته اند

واليبال نيز در مسابقات مقدماتی قهرمانی جهان طوری نمايش داد که کارشناسان اميدوار شدند ضعف قديمی ورزشکاران ايرانی در کار جمعی، جبران شود و بهبود يابد.

اما در مقابل اين کاميابی ها، شکستها و ناکامی های تلخ هم تا آخرين روزهای سال ادامه داشت.

تنيس ايران در مسابقات جام ديويس، در مقابل کويت نيز شکست خورد تا احتمال سقوط ايران به دسته سوم اين جام افزايش يابد.

حتی وزنه برداری هم که يکی از معدود ستارگان غير فوتبالی ايران، حسين رضازاده را پرورانده است، سهمی از اين ناکامی ها داشت تا جنجال دوپينگ در اين رشته و خطر محروميت وزنه برداران ايرانی از نکات تاريک سالی باشد که رئيس سازمان تربيت بدنی ايران آن را در مجموع موفقيت آميز توصيف کرده بود.

 
 
ماهیصفحه ويژه نوروز
عکس، آئين ها و مراسم نوروزی، نوروز در کشورهای مختلف و ...
 
 
المپيکآتن 2004
المپيک آتن 2004 در يک نگاه
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران