http://www.bbcpersian.com

27 نوامبر, 2005 - Published 23:39 GMT

فربد سروندی

تازه ترين خبرها از ورزش ايران و جهان

مشعل المپيک زمستانی ‪‬تورين روشن شد

مشعل المپيک زمستانی ‪ ۲۰۰۶‬ تورين، طی مراسمی روز يکشنبه در منطقه باستانی المپيای يونان توسط کاستاس فيليپيديس ‪۱۹‬ساله روشن شد تا او، نخستين فرد از زنجيره ‪ ۱۰‬هزار و ‪۵۳۵ نفری باشد که اين مشعل را در مسير ۱۳ هزار کيلومتری آن حمل خواهند کرد.

اين مشعل، درطی سفرسه ماهه خود به غير ازعبور از شهرهای آتن، رم و شمال ايتاليا از کشورهای اتريش، اسلوونی، سوييس، سن مارينو و فرانسه که ميزبان بازی‌های زمستانی دوره های قبل بوده اند عبور خواهد کرد.

المپيک زمستانی، اولين بار در سال 1924 در شهر شامونی فرانسه برگزار شد اما مشعل اين مسابقات به صورت نمادين طی ‪ ده‬روز در خاک يونان حمل می شود وسپس به ورزشگاه قديمی آتن که محل برگزاری اولين دوره بازی‌های مدرن المپيک در سال ‪ ۱۸۹۶‬بوده، منتقل می‌شود تا به برگزارکنندگان بازی‌های المپيک۲۰۰۶ تورين تحويل داده شود.

تيم اميد ايران با عراق و امارات همگروه شد

مراسم قرعه کشی سومين دوره مسابقات فوتبال غرب آسيا شنبه شب در دوحه پايتخت قطر برگزار شد و تيم فوتبال اميد ايران با تيم‌های عراق و امارات عربی متحده همگروه شد.

اما يوسف سرکال، رييس فدراسيون فوتبال امارات عربی متحده اعلام کرده چنانچه رقبای اين تيم با تيم‌های اميد و يا جوانان خود در اين مسابقات شرکت کنند، تيم ملی امارات که قصد دارد با بازيکنان بزرگسال خود در رقابت‌ها حضور يابد، از شرکت در اين مسابقات انصراف خواهد داد.

اين رقابتها که از روز پنجشنبه هفته آينده در سه گروه برگزار می شود، تيم فوتبال اميد ايران به همراه تيم های عراق و امارات عربی در گروه دوم ، تيم‌های قطر، بحرين، سوريه و عمان در گروه اول و در گروه سوم تيم‌های عربستان سعودی، فلسطين و کويت با هم به رقابت می پردازند.

پيروزی منچستر يونايتد در ليگ برتر انگلستان

در ادامه رقابتهای هفته چهاردهم ليگ برتر فوتبال انگلستان روز يکشنبه تيم منچستر يونايتد در اولين بازی خود بعد از مرگ ستاره پيشينش جورج بست، موفق شد تيم وستهام را با نتيجه دو بر يک شکست دهد.

در ديگر ديدارها، تيم اورتون با يک گل، نيوکاسل را مغلوب کرد و فولهام با نتيجه دو بر صفر بر بولتن پيروز شد.

مسابقات ژيمناستيک قهرمانی جهان در استراليا

در ادامه مسابقات ژيمناستيک قهرمانی جهان در ملبورن استراليا روزيکشنبه نتايج زير بدست آمد:

حرکات زمينی زنان

خرک حلقه مردان

پارالل مردان

بارفيکس مردان

تيم واليبال برزيل قهرمان جايزه بزرگ شد

رقابت‌های جايزه ‌بزرگ واليبال مردان جهان روز يکشنبه در ژاپن با قهرمانی تيم ملی واليبال برزيل پايان يافت.

تيم واليبال برزيل روز يکشنبه در سه گيم متوالی و با نتايج ‪ ۲۵ - ۲۰ ،۲۵ - ۲۱‬و ۲۵ - ۲۱‬ موفق شد تيم مصر را مغلوب کند و در مجموع با پنج پيروزی در مسابقات شش جانبه جايزه‌ بزرگ جهان که شامل نمايندگان چهار قاره بود، عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

تيم واليبال آمريکا نيز با پيروزی ‪ سخ‬بر صفر مقابل چين، دوم ايتاليا با پيروزی سه ‬بر صفر مقابل ژاپن، ميزبان اين رقابت‌ها و قهرمان آسيا بر سکوی سوم ايستاد.

دو مدال برنز جهانی برای ورزشکاران پرورش اندام ايران

در پايان پنجاه و نهمين دوره مسابقات پرورش اندام قهرمانی جهان که با شرکت ‪۱۵۵‬ ورزشکار از ‪ ۵۶‬کشور در شهر شانگهای چين برگزار شد، دو ورزشکار پرورش‌اندام‌ ايرانی موفق به کسب دو مدال برنز شدند.

در مرحله نهايی اين رقابتها که روز يکشنبه برگزار شد، سامان سرابی در وزن زير ۷۰ کيلوگرم و بيت‌الله عباس‌پور در وزن ۷۵ کيلوگرم با کسب مدال برنز بر سکوی سوم ايستادند.

سيامک معمر و سيامک شيراوند دو ورزشکار ديگر ايران در اوزان زير ۶۵ و ۸۵ کيلوگرم نيز، روز گذشته در مرحله مقدماتی از دور مسابقات حذف شدند.