BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:18 گرينويچ - دوشنبه 18 ژوئن 2007 - 28 خرداد 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گفتگو با شیوا داودی فر قهرمان کیک بوکسینگ
 

 
 
شیوا داودی فر قهرمان کیک بوکسینگ ایران
شیوا داودی فر قهرمان کیک بوکسینگ ایران
رشته کیک بوکسینگ که این روزها در بین دختران ایرانی علاقمندان زیادی پیدا کرده، چند سالی است که فعالیت خود را رسما در ایران شروع کرده است.

تیم کیک بوکسینگ زنان ایران نیزکه برای اولین بار به مسابقات خارج از کشور اعزام شد، در مسابقات بین المللی گرجستان به مقام قهرمانی دست یافت.

در این مسابقات که طی روزهای نوزدهم و بیستم خرداد در شهر تفلیس برگزارشد، زنان ایران با كسب 4 مدال طلا و 3 نقره به مقام قهرمانی رسیدند که یکی از این طلایی ها شیوا داودی فر، ملی پوش و قهرمان وزن 67 کیلوگرم ایران بود.

شیوا داودی فر در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی در مورد خودش و فعالیت این رشته در ایران و کیفیت این مسابقات گفت:

من ورزش رزمی را از سال 70 شروع کردم و الان 16 سال هست که دارم ورزشهای رزمی انجام می دهم.

قبل ازاینکه کیک بوکسینگ را شروع کنم، در رشته های تکواندو، کاراته و ووشو فعالیت می کردم و عضو تیم ملی ووشو بودم.

از چه سالی کیک بوکسینگ را شروع کردی و چرا این رشته را انتخاب کردی؟

من از سال 80 کیک بوکسینگ را شروع کردم و به این دلیل این رشته را انتخاب کردم چون احساس کردم که این رشته کامل ترازهمه رشته های رزمی است، و می توانم هم ازضربات دست وهم پا همزمان استفاده کنم و فکر می کنم کلا در این رشته احساس بهتری دارم.

تا الان چه مقام هایی بدست آورده ای؟

از سال 80 تا الان شش سال پی در پی قهرمان ایران هستم و در اولین حضور خارجی خود، درمسابقات بین المللی گرجستان، مدال طلا گرفتم.

این اولین باربود که تیم کیک بوکسینگ زنان ایران به خارج از کشور اعزام می شد؟

بله، تیم ملی زنان ایران برای اولین بار به مسابقات بین المللی گرجستان اعزام شد، البته دو ماه پیش قرار بود به مسابقات جهانی یونان اعزام شویم اما به دلیل مشکل روادیدی از این مسابقات جا ماندیم.

تیم ملی زنان ایران با چند ورزشکار در مسابقات گرجستان شرکت کرد؟

تیم زنان ایران در یازده وزن ملی پوش دارد ولی چون این مسابقات فقط در هفت وزن برگزار می شد، به همین دلیل ما هم در هفت وزن شرکت کردیم که با کسب 4 مدال طلا و 3 نقره به مقام قهرمانی رسیدیم.

در مورد پوششی که دراین مسابقات استفاده کردید، کمی توضیح بده .

در کیک بوکسینگ استایل های مختلفی هست که هرکدام لباسهای مخصوص خودش را دارد. استایل من فول کنتاکت است و لباس مخصوص این رشته در همه جای دنیا یک شلوار و یک تی شرت و کلاه است، که تنها چیزی که ما اضافه تر داریم یک مقنعه در زیر کلاه است و با همین پوشش در این مسابقات شرکت کردیم.

این پوشش از لحاظ تکنیکی، تاثیری روی کار و نتیجه مبارزه تان ندارد؟

خب چر،ا کمی موثراست. گرما آدم را اذیت می کند، بچه های تکواندو هم این مشکل را دارند. ولی به هرجهت چاره ای نیست، هدف ما این است که خود را به مردم جهان نشان دهیم و بگوییم که ما با هر پوششی می توانیم پا به پای آنها ورزش کنیم.

عکس العمل ورزشکاران دیگر تیم ها با دیدن شما چطور بود؟

اولین بار وقتی وارد سالن شدیم، یک لحظه سالن ساکت شد و همه با تعجب به ما نگاه کردند، چون برای آنها جالب بود که تیم کیک بوکسینگ زنان ایران هم در این مسابقات شرکت کرده است و فکر نمی کردند که ما بتوانیم مقامی بیاوریم.

بعد از اینکه به مقام قهرمانی رسیدید، عکس العمل آنها چطور بود؟

خوب واقعا تعجب کرده بودند، اما با این وجود همه می آمدند با ما عکس می گرفتند و تبریک می گفتند.

کلا در این مسابقات چند تیم شرکت کرده بود و جدی ترین حریفان شما از چه کشوری بودند؟

در این مسابقات که یکی از بزرگترین تورنمنت های جهان بود، 29 کشورشرکت کرده بودند و حریفان جدی ما از گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، امارات متحده عربی و سوریه بودند.

الان وضعیت کیک بوکسینگ درایران چطور است؟

ببینید تیم ما برای اولین بار تازه تشکیل شد و به مسابقات خارجی اعزام شد. قبل از این مسابقات من واقعا نمی دانستم خودم در چه سطحی هستم و چقدر از حریفانم فاصله دارم.

اما بعد از شرکت در این مسابقات که کشورهای زیادی هم شرکت کرده بودند و دست کمی از مسابقات جهانی نداشت، فکر می کنم که ما واقعا فاصله خیلی کمی با تیم های برتر جهان داریم و اگر به چند مسابقه خارجی دیگر برویم و تجربه زیادتری کسب کنیم، می توانیم این فاصله را هم کم کنیم. به نظر من آنها فقط امکانات و تجربه شان از ما بیشتر است.

شیوا داوودی فر مدال طلای وزن 67 کیلوگرم گرجستان را به گردن آویخت

از لحاظ مربی و امکانات مشکلی ندارید؟

در حال حاضر نه، برای شروع خوب بوده ولی فکر می کنم در آینده باید ازمربیانی استفاده شود که تجربه جهانی دارند و با علم روز این رشته آشنا هستند.

در ایران قهرمانان پسر زیادی دراین رشته هستند که درمسابقات جهانی موفقیت های زیادی کسب کرده اند، آیا ازتجربیات آنها استفاده می کنید؟

متاسفانه خیر، تمرینات مشترک با آنها نداریم و من از برنامه های مربیان هم خبر ندارم. ولی اگر این کار انجام شود، فکرمی کنم خیلی موثر خواهد بود و پیشرفت زیادی خواهیم داشت، چون آنها درمسابقات جهانی شرکت کرده اند و تجربیات زیادی دارند.

آیا مسابقات جهانی و مهم دنیا راهم پیگیری می کنی؟

بله، اغلب مسابقات مهم جهان را دنبال می کنم و خیلی دوست دارم که خودم را به سطح آنها برسانم.

چند ساعت در روز تمرین می کنی؟

من تقریبا روزی چهار ساعت تمرین می کنم چون خودم در باشگاه شباهنگ شهریار کلاس های آموزشی دارم، هم آموزش می دهم و هم تمرین می کنم.

به عنوان یک دختر رزمی کار چه فرقی بین خودت و دیگر دخترها احساس می کنی؟

من از روزی که کیک بوکسینگ کار کردم اعتماد به نفسم خیلی زیاد شده، کلا رزمی کارها خیلی به خودشان اعتماد دارند، البته شاید خیلی از دخترها دررشته های مختلف ورزشی فعالیت کنند و همین احساس را هم داشته باشند، ولی من به عنوان یک رزمی کار احساس قدرت بیشتری می کنم.

به غیر از ورزش و کیک بوکسینگ چه فعالیت های دیگری انجام می دهی؟

در حال حاضر من فقط ورزش می کنم و زیاد وقت ندارم کار دیگری انجام بدهم، ولی گاهی اوقات با بچه ها برنامه های شب شعر می گذاریم و در خیلی از برنامه های هنری بصورت گروهی شرکت می کنیم.

رابطه ات با درس چطور است؟

متاسفانه در دوره دبیرستان شاگرد تنبلی بودم و فقط توانستم دیپلم بگیرم و از این موضوع خیلی ناراحتم. به نظر من درس در کنار ورزش خیلی مهم هست و ورزشکارانی پیشرفت می کنند که ازعلم بیشتری برخوردار هستند.

تا حالا شده با کسی دعوا کنی و اجبارا از تکنیک های رزمی استفاده کنی؟

یکی دو مورد پیش آمده، ولی من هم مثل خیلی از رزمی کارها ترسو هستم، چون فکرمی کنم به اعتبارم لطمه می خورد و اگر طرف من آدم نادانی باشد من سعی می کنم از کنارش بگذرم، اصلا آدم عاقل دعوا نباید کند.

شیوا دروزن 67 کیلوگرم که مبارزه می کنی وضعیت حریفانت چطوراست؟

من امسال در مسابقات انتخابی تیم ملی پنج حریف داشتم که با سختی بر آنها غلبه کردم، خوشبختانه سال به سال حریفانم قوی تر و با تکنیک تر می شوند، من چند سال پیش خیلی راحت قهرمان می شدم اما الان به سختی.

مدتی است که علاقمندان دختر این رشته در ایران خیلی زیاد شده، علت چیست؟

به نظر من این رشته دختران را قوی، مستقل و بااعتماد به نفس بار می‌آورد، من در رشته های مختلف کار کرده ام، ولی کیک بوکسینگ رشته ای است که به شما اعتماد به نفس زیادی می دهد و شما می توانید از تمام اعضای بدن استفاده کنی و همه قسمت های بدن را قوی کنید. من خودم لذتی که از کیک بوکسینگ می برم را هیچ وقت در کاراته ندیدم و فکر می کنم به همین دلیل دخترها به این رشته علاقمند می شوند.

آینده کیک بوکسینگ ایران را چطور می بینی؟

من مطمئن هستم کیک بوکسینگ ایران با این سرعتی که پیش می رود، ظرف دو سه سال آینده اصلی ترین رشته رزمی ایران خواهد شد.

دخترهایی که علاقمند به این رشته هستند و می خواهند فعالیت کنند، چه کار باید کنند و دارای چه خصوصیات فیزیکی باید باشند؟

خوشبختانه رشته رزمی احتیاج به امکانات زیادی ندارد و می توان با یک دست لباس در یک سالن خالی شروع کرد.

اما از لحاظ فیزیکی آنهایی که قد بلندی دارند موفق ترهستند. ولی هر کسی استعداد داشته باشد حتی درهر وضعیتی که باشد می تواند با یک برنامه خوب شروع کند. مثلا اگر چاق هست می تواند با تمرین، وزن خودش را کم کند و به مرور زمان بدنش را قوی کند و فن دفاع کردن از خود را یاد بگیرد. کیک بوکسینگ فقط ضربه زدن نیست بلکه دفاع کردن هم هست.

به نظر من دانستن فنون دفاع شخصی، برای دخترها یک ضرورت است. حداقل به ما اعتماد به نفس می دهد و آدم احساس می کند قوی تر است.

 
 
تیم کیک بوکسینگ روسیهمسابقات کیک بوکسینگ
قهرمانی روسیه و جا ماندن تیم ایران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران