BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 14:20 گرينويچ - دوشنبه 19 نوامبر 2007 - 28 آبان 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'استعدادهای بومی کجا رفته اند؟'
 
ایوان کوردوبا و هرنان کرسپو
ایوان کوردوبای کلمبیایی و هرنان کرسپوی آرژانتینی، از مجموعه ستارگان غیربومی اینترمیلان هستند
"بازیکنان خارجی سطح مسابقات باشگاهی در اروپا را بالاتر برده اند، اما به قیمت ضعیف شدن تیمهای ملی"

هفته نامه بریتانیایی ساندی تایمز، در تازه ترین شماره خود در 18 نوامبر، در مقاله ای انتقادی به قلم ئیان هاوکی گزارشگر فوتبال اروپا در این روزنامه، درباره تبعات حضور شمار بالای بازیکنان غیربومی در تیمهای باشگاهی اروپا نوشته است.

در این مقاله آمده است که وقتی دو هفته قبل، تیمهای یوونتوس و اینترمیلان (پس از 18 ماه برای اولین بار) برای رسیدن به صدر جدول سری آ، لیگ باشگاه های برتر ایتالیا با هم دیدار کردند، نتیجه مساوی 1-1 انتقاد شدید سپ بلاتر، رئیس فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال را در پی داشت.

آقای بلاتر گفته بود: "در مورد آن مسابقه مسئله ای غیرقابل قبول وجود دارد و آن، استفاده افراطی از بازیکنانی است که ملیتی بجز کشور میزبان رقابت را دارند."

ساندی تایمز که اینترمیلان را تیمی شبیه به آرسنال توصیف کرده که عمدتا بدون بازیکنی بومی به میدان می روند، می نویسد: "اینترمیلان به تدریج به شنیدن چنین سرو صداهایی عادت می کند."

ماتراتزی: غربت در وطن

این هفته‌نامه یادآوری می کند که در تیم قهرمان جام جهانی 2006 آلمان، از اینترمیلان تنها یک بازیکن بومی (مارکو ماتراتزی) انتخاب شد و می نویسد فابیو گروسو، دیگر بازیکن بومی این تیم هم بطور دائم در مسابقات اینترمیلان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

ساندی تایمز از زبان سانتیاگو سولاری، هافبک آرژانتینی اینتر می نویسد: "امروزه بسیاری از باشگاه های بزرگ اروپا، مثل منچستریونایتد یا چلسی، در دست سرمایه گذاران خارجی هستند. استعداد مرز نمی شناسد. محصولات شرکت شانل، هر چند که در 10 سال گذشته مدیری آلمانی داشته، اما هنوز هم بعنوان یک نماد مد فرانسوی شناخته می شود."

این هفته‌نامه که درباره وضعیت در انگلستان می نویسد "55 درصد 20 تیم عمده انگلستان از خارج انگلستان آمده اند"، از تمایل فیفا برای اجباری ساختن استفاده از حداقل 6 بازیکن بومی در هر مسابقه خبر داده است.

آکادمی های باشگاهی

 امروزه بسیاری از باشگاه های بزرگ اروپا، مثل منچستریونایتد یا چلسی، در دست سرمایه گذاران خارجی هستند. استعداد مرز نمی شناسد. محصولات شرکت شانل، هر چند که در 10 سال گذشته مدیری آلمانی داشته، اما هنوز هم بعنوان یک نماد مد فرانسوی شناخته می شود.
 
سانتیاگو سولاری در دفاع از حضور بازیکنان خارجی
ساندی تایمز نوشته شواهد متعددی بدست آمده است که سیستم آموزش رده های سنی پایین موفق نبوده است و به این دلیل کیفیت بازی های بین المللی، حداقل در اروپا، در معرض خطر قرار دارد.

با این وجود گزارشگر تایمز معتقد است با وجود دیده دروگبا در چلسی، امانوئل ابوئه و کولو توره در آرسنال و یحیا توره در بارسلونا، تیم ساحل‌عاج قوی تر از آن است که این بازیکنان در لیگهای داخلی یا آفریقایی بازی کنند.

اما از سوی دیگر این روزنامه می نویسد سطح بازی باشگاه های ایتالیایی، اسپانیایی یا انگلیسی که در صدر رده بندی باشگاهی فیفا هستند، قابل مقایسه با عملکرد تیمهای ملی این کشورها نیست که در شرایطی که یونان و رومانی به مرحله نهایی جام ملتهای اروپا صعود کرده بودند، آنها در آخرین مسابقه های خود در معرض خطر حذف از این تورنمنت قرار داشتند.

فرار "پا" ها

مرکز مطالعات ورز در دانشگاه فرانش-کومته اخیرا در گزارشی به سفارش فیفا اعلام کرد کمتر از یک چهارم بازیکنان شاغل در پنج لیگ برتر انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه، از بازیکنان رشد یافته در آکادمی های فوتبال این باشگاه ها هستند، که لزوما بومی این کشورها هم نیستند.

ساندی تایمز با استناد به این گزارش یادآوری می کند که "بارسلونا که یکی از سازنده ترین برنامه های رشد و تربیت بازیکنان نوجوان را اجرا می کند، بهترین بازیکنان خود را از متولدان سالهای 88 و 89 کشورهای مکزیک و برزیل یافته است."

"تعجبی ندارد که در جام جهانی قبل، اسپانیا از نظر یافتن بازیکنان بومی خوب تا جایی با مشکل مواجه شد که مارکوس سنا (برزیلی اسپانیایی شده) و ماریانو پرنیا (آرژانتینی اسپانیایی شده) را در جمع بازیکنان تیم ملی انتخاب کرد."

عاقبت ملی گراها

پرونده بوسمن
در سال 1995 دادگاه عدالت اروپا حکم داد ژان مارک بوسمن، فوتبالیست بلژیکی (و دیگر بازیکنان فوتبال در این قاره) اجازه دارند پس از پایان قرارداد بعنوان بازیکن آزاد به تیم دیگری بروند و مشمول "انتقال بی قید و بند کارگران" شوند. همچنین بر اساس این حکم محدودیت حضور سه بازیکن خارجی در هر باشگاه لغو شد. پس از صدور این حکم شمار بازیکنان خارجی در باشگاه های اروپایی به شدت افزایش یافت.
از سوی دیگر تایمز به وضعیت تیم فوتبال اتلتیکو بیلبائو اشاره می کند که فقط بازیکنان متولد یا بزرگ شده ایالت باسک را انتخاب می کند و یادآوری می کند که این تیم و رئال سوسیه‌داد (دیگر تیم ایالت باسک) با اتکا به این شیوه در اوائل دهه 80 میلادی چهار بار قهرمان لیگ اسپانیا شدند.

اما با حکمی که در پرونده بوسمن صادر شد شرایط به شدت تغییر کرد و اتلتیکو بیلبائو که در سال 98 نایب قهرمان لیگ اسپانیا بود، پس از ورود سیل بازیکنان آمریکای جنوبی و آفریقایی به تیمهایی مثل بارسلونا، رئال مادرید و حتی اوساسونا و دپورتیو لاکرونیا، نه تنها در 9 سال گذشته تنها یک بار فصل را در جمع پنج تیم برتر اسپانیا به پایان بردند، بلکه در فصل قبل با چنگ و دندان در لالیگا باقی ماندند.

همچنین ساندی تایمز به مورد تیم به‌ورن اشاره می کند که سه سال پیش به لطف 10 بازیکن ساحل عاج خود به فینال جام حذفی بلژیک رسید، اما با تغییر سیاست و کاهش شمار بازیکنان آفریقایی به اندازه بازیکنان بلژیکی، اکنون به دسته دوم بلژیک تنزل یافته و تنها در رده نهم این لیگ قرار دارد.

بحران در اروپا

ساندی تایمز همچنین به بررسی وضعیت کشورهای مختلف در این باره پرداخته است.

این هفته‌نامه می نویسد: "در بین پنج لیگ عمده اروپا ایتالیا کمترین تعداد بازیکنانی را دارد که از تیم رده های سنی پایینتر باشگاه خود به تیم اصلی رسیده اند (15درصد) و در فصل گذشته تقریبا یک سوم بازیکنان این لیک خارجی بودند (در اینترمیلان: 74 درصد)."

تایمز درباره اسپانیا، موافقتنامه تجارت و همکاری میان این کشور و کشورهای آفریقایی را مهم می داند که بر اساس آن دیگر محدودیتی بر تعداد بازیکنان خارج از اتحادیه اروپا در هر تیم (سه نفر در زمین مسابقه) وجود ندارد.

فرانسه در این بین "بهترین بازده در آکادمی های باشگاهی" را دارد و از هرسه بازیکن حرفه ای، یکی از رده های سنی پایینتر همان باشگاه به تیم اصلی رسیده است. اما تیم ملی فرانسه به شدت متکی به آن دسته از فوتبالیستهای فرانسوی است که در خارج از این کشور بازی می کنند. کما اینکه در آخرین بازی مقدماتی جام ملتهای اروپا، از 24 بازیکن دعوت شده به تیم تنها 11 نفر در یک تیم فرانسوی شاغل هستند.

 
 
سرمایه گذاری اعراب در ورزشاز دیگر رسانه ها
'سرمایه گذاری اعراب در ورزش، خیر یا فساد؟'
 
 
فیفافوتبال
نامزدهای بازیکن سال جهان معرفی شدند
 
 
آرسنالاقتصاد فوتبال
آرسنال مدعی افزایش درآمدی عمده شد
 
 
اتحادیه فوتبال اروپافوتبال اروپا
درخواست کمک برای کم کردن نقش پول
 
 
تیری آنریفوتبال اروپا
تیری آنری به بارسلونا پیوست
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران