http://www.bbcpersian.com

16:10 گرينويچ - شنبه 01 دسامبر 2007 - 10 آذر 1386

تمرینات 'قهرمان‌ساز' منچستریونایتد

روزنامه گاردین شنبه اول دسامبر، در صفحات میانی بخش ورزش خود بخشهایی از کتاب "پشت صحنه منچستریونایتد" را نقل کرده است و به شکل گزارشی ویژه، از ساختار تمرینات و نحوه آماده سازی این تیم فوتبال نوشته است.

گاردین در یک عبارت راز موفقیت چنین تیمی را "یکپارچه سازی، برنامه ریزی کوتاه مدت و شوخی و بشاشیت" عنوان کرده است.

گزارش اینچنین آغاز می شود: "در ساعت 7.30 صبح کاپوت اتومبیل آلکس فرگوسن، سرمربی این تیم کاملا سرد است؛ نه بخاطر سرمای هوا، بلکه به این دلیل که او نیم ساعت پیش از آن به باشگاه رسیده و به دفتر کار خود رفته است."

"پس از 20 سال در راس کار، فرگوسن برنامه ریزی و اجرای جلسات تمرین را به کارلوش کی‌روش، کمک مربی [پرتغالی] خود و مایک فلان مربی تیم اول واگذار کرده است."

هماهنگی و یکپارچگی

این دو مربی با کمک مربی دروازه بانها، مربی بدنسازی و مربی تکنیک، تحت نظارت آلکس فرگوسن بازیکنان را تمرین می دهند.

آنها قبل از ورود بازیکنان به باشگاه با هم جلسه برگزار می کنند و با اعضاء تیم پزشکی در مورد وضعیت بدنی بازیکنان مشاوره انجام می دهند.

کارلوش کی‌روش می گوید: "تمرین بر اساس طرز تفکری انجام می شود که ما به آن یکپارچگی می گوییم. جنبه های تکنیکی، تاکتیکی و بدنسازی، همه برای آماده سازی بازیکنان انجام می شود. ما پیش از تمرین باید نیازهای هر بازیکن در هر پست را بفهمیم و نیازهای تیم را هم ارزیابی کنیم. در نهایت باید هماهنگی صحیحی بین آمادگی فردی و تیمی ایجاد شود."

برنامه کوتاه مدت تمرینات فیزیکی

در این باشگاه، از برنامه هفتگی و کوتاه مدت تمرینات با عنوان ریزچرخه
(Microcycle) یاد می شود و تونی استرادویک، مربی بدنسازی منچستریونایتد توضیح می دهد که این برنامه براساس تعداد بازی های موجود در هر هفته تنظیم می شود.

او می گوید: "روز بعد از بازی معمولا روز استراحت است، اما در سه روز بعد توجه بر روی کار فیزیکی بازیکنان خواهد بود. آنها روز اول را به کار با وزنه و افزایش قوای بدنی می گذرانند، روز دوم عمده کار بر روی تمرینات هوازی جهت افزایش استقامت است و روز سوم صرف کارهای سرعتی می شود."

"پس از آن فشار فیزیکی کم می شود تا جایی که روز قبل از مسابقه تمرینات بدنی تنها یک ساعت خواهد بود و هدف اصلی آن افزایش هماهنگی عصب-عضله و کاهش زمان عکس العمل است."

تمرین با توپ

تمرینات با توپ با تمرین مفرح "خرس وسط" [یا "آقا وسط"] (Boxes) آغاز می شود، که تمرین مورد علاقه بازیکنان است اما درن فلچر بازیکن اسکاتلندی منچستریونایتد می گوید پس از گرم شدن خیلی سریع کار جدی می شود.

"توجه به حفظ توپ و تاکتیکی که قرار است در بازی بعدی استفاده کنیم معطوف می شود."

"در هر روز هفته تمرینات تغییر می کند و بازیکنان هر پست تمرینات تخصصی خود را انجام می دهند. هافبک ها، چهار به چهار، ارسال پاس از میان مدافعان را تمرین می کنند. مهاجمان سعی می کنند توپ را از میان شکاف ها عبور دهند و شوت کنند و یک تیم دیگر هم فقط بر روی عملکرد تیمی متمرکز می ماند."

مایک فلان، مربی تیم اول می گوید: "بعضی چیزها حکم وحی منزل را دارند: همیشه در قسمت اول تمرین، بازیکنان تمرینات مفرح انجام می دهند. اما بعد بر روی برنامه های بازی بعد، یا نواقص بازی قبل تمرکز می کنیم."

پس از آن و در تمرین نهایی، بسته به تعداد آسیب دیدگی ها، بازی 7 به 7 یا 10 به 10 انجام می شود که در آن بازیکنان در پستهای غیر تخصصی خود بازی می کنند.

تمرینات مدرن

اوله‌گونار سولسکیائر که از سال 1996 با منچستریونایتد بود روزهایی را به خاطر می آورد که بازیکنان، برای کسب آمادگی بدنی آنقدر به دور زمین فوتبال می دویدند تا از پا بیفتند.

اما اکنون شرایط تغییر کرده است. او می گوید: "مربیان خارجی، روشهای جدید تمرین، و بازیکنان بی شمار خارجی لازمه های برتر بودن میان بازیکنان لیگ باشگاه های برتر انگلستان را تغییر داده اند. الان همه چیز علمی تر شده است."

"با روشهای جدید انرژی بیشتری حفظ می شود و در روز مسابقه بدن شما وضعیت بهتری دارد."

وین رونی از جمله بازیکنانی است که آمادگی بدنی خود را فدای هیچ چیزی نمی کند. او مصداق بارز "نابرده رنج، گنج میسر نمی شود" است.

رونی می گوید: "برای رسیدن به بهترین نتیجه باید کار کرد. بدن شما باید آماده باشد و در وضعیتی که بازی ها سریعتر و سریعتر می شوند، باید بتوانید 90 دقیقه بدوید. و تنها راه کسب این قابلیت هم انجام تمرینات هفتگی است."

شخصیت و تکنیک

آموزش تکنیک هم جایگاه ویژه ای در باشگاه منچستریونایتد دارد.

رنه میولنستین، مربی تکنیک این تیم می گوید: "ما به جوانان و نوجوانان همه حرکتها را یاد می دهیم و اجازه می دهیم آنها را تمرین کنند تا در نهایت در یکی دو حرکت ماهر شوند. با بازیکنان بزرگسال حرکت را که یاد می دهیم خیلی سریع می توانیم متوجه شویم که بازیکن قابلیت انجام آنرا دارد یا نه و تمرکز را بر روی حرکتهایی می گذاریم که بازیکن در انجام آنها راحت است."

"بازیکنان در نهایت به تعادلی میان اجرای صحیح و سریع اصول تکنیک و فریب دادن با یک تکنیک دست پیدا خواهند کرد. فریب چیزی بجز این نیست که کاری کنید حریف فکر کند شما می خواهید به یک سو بروید و وقتی او تصمیم خود برای مقابله با شما را گرفت، حرکت دیگری را اجرا کنید."

"با این حال تکنیک همه چیز نیست. این شخصیت و طرز فکر افراد است که در نحوه اجرای تکنیک و مهارت نقش دارد."

گاردین می نویسد در منچستریونایتد بازیکنان و مربیان به همان اندازه ای به هم نزدیک هستند که مربیان به یکدیگر.

تونی کاتون مربی دروازه بانها می گوید: "برای بازی کردن در یونایتد بازیکنان باید شخصیت درست و محکمی داشته باشند. مثلا اگر با کسی شوخی می کنید باید جنبه داشته باشید که با شما هم شوخی کنند. بازیکنان جوان یا باتجربه زیادی بوده اند که این شرایط را نداشته اند و در این باشگاه به جایی هم نرسیده اند."

تیم بین المللی

گاردین توضیح داده است که منچستر از سئول تا صربستان بازیکنانی را به خدمت گرفته است و می نویسد کی‌روش که به پنج زبان صحبت می کند نقشی کلیدی در این بین برعهده دارد، اما تاکید بر استفاده از زبان انگلیسی است.

کی‌روش می گوید: "برای مثال وقتی بازیکنی مصدوم می شود، خسته است یا روحیه درستی ندارد، بهتر است با زبان مادری او با او صحبت کرد. بخاطر همین است که در چنین مواقعی من با کارلوس ته‌وز اسپانیایی حرف می زنم، با لوئیس ساها فرانسوی، و با کریستیانو و نانی و اندرسون پرتغالی."

ملیتهای مختلف، تنها در برقراری ارتباط مشکل ایجاد نمی کند.

کی‌روش ادامه می دهد: "تمرین دادن در منچستریونایتد مستلزم آشنایی با فرهنگ و ریشه فوتبال بازیکنان نیز هست. فرهنگ تکنیک بازیکنان خیلی با هم تفاوت دارد. مثلا شما بازیکنان آمریکای جنوبی را دارید که دیدشان به فوتبال با بازیکنان انگلیسی فرق دارد. اگر به سنت انگلیسی تمرین بدهید نصف تیم را از دست می دهید و اگر تمرینهای آمریکای لاتین را بکار بگیرید بازیکنان انگلیسی توجه و انگیزه خود را از دست می دهند."

"تعادل برقرار کردن ساده نیست."