BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:09 گرينويچ - پنج شنبه 10 آوريل 2008 - 22 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
ورزشکاران در دنیای تبلیغات؛ قهرمان ملی در تبلیغ شرکت خارجی
 

 
 
حسین رضازاده
رضازاده اولین ورزشکاری نیست که به دنیای تبلیغات وارد می شود، اما به دلایلی این کار او از بقیه خبرسازتر شده است
حضور حسین رضازاده، قهرمان وزنه برداری سنگین وزن جهان و المپیک، در تیزر تبلیغاتی بنگاه معاملات ملکی "رابینسون" آن قدر در رسانه های ایران سر وصدا به پا کرد که یک بار دیگر درست یا غلط بودن حضور قهرمانان ملی ایران در فعالیت های تبلیغاتی به یکی از سوژه های اصلی ورزش ایران تبدیل شد.

رضازاده اولین ورزشکار ایرانی محسوب نمی شود که کسب درآمد از راه تبلیغات را امتحان می کند و کریم باقری، ابراهیم میرزاپور، مهدی مهدوی کیا، احمدرضا عابدزاده، علی سامره، علی انصاریان، علیرضا واحدی نیکبخت و چندین و چند فوتبالیست دیگر در سال های اخیر پای به این عرصه گذاشته اند و حتی خود رضازاده در زمینه حضور ورزشکاران ایرانی در بیلبوردهای تبلیغاتی رکوددار است و به دفعات تصویر او در تبلیغات محصولاتی چون آب معدنی واتا، روغن موتور بهران، بانک ملت، کمپرسورسازی تبریز، ایرانول، شرکت های بیمه دیده شده است.

حتی حضور ورزشکاران ایرانی در تیزرهای تبلیغاتی شبکه های ماهواره ای تنها به رضازاده محدود نمی شود و پیش از قهرمان وزنه برداری جهان، مهرداد میناوند، ناصر و آتیلا حجازی و چند فوتبالیست دیگر چنین کاری انجام داده اند. اما هیچ کدام از این تبلیغات به اندازه حضور رضازاده در تیزر بنگاه املاک رابینسون با واکنش منفی جامعه و رسانه ها روبه رو نشد.

سایت های اینترنتی ایرادهای زیادی از این تبلیغ گرفتند و رضازاده را متهم کردند در نقش یک بنگاه دار از ایرانیان می خواهد با خروج سرمایه هایشان از ایران در دوبی ملک بخرند.

به عنوان نمونه سایت تابناک، که به محسن رضایی از سیاستمداران اصولگرای ایرانی نزدیک است، در این باره نوشت: "تبلیغ برای سرمایه گذاری در کشوری که اکنون به واسطه ادعای ارضی نسبت به سه جزیره ایرانی جزو کشورهای متخاصم به منافع ملی ایرانیان در سطح دنیا به شمار می رود و از هر فرصتی برای بیان این ادعای کذب استفاده می نماید، قطعا در شأن یک قهرمان ملی ایران نیست. در ایران قهرمانان و پهلوانان بسیاری هستند که با استفاده از امکانات کشور و حمایت های نظام و البته تلاش مجدانه خود به جایی رسیده و کرسی های جهانی را از آن خود می کنند، ولی معلوم نیست برخی نظیر این ورزشکار چگونه حاضر می شوند برای به دست آوردن اندک درآمدی، اعتبار خود و ارزش های یک ملت را به بازی بگیرند!"

 تبلیغ برای سرمایه گذاری در کشوری که اکنون به واسطه ادعای ارضی نسبت به سه جزیره ایرانی جزو کشورهای متخاصم به منافع ملی ایرانیان در سطح دنیا به شمار می رود، قطعا در شأن یک قهرمان ملی ایران نیست.
 
سایت تابناک، منسوب به محسن رضایی

این واکنش های منفی کار را به جایی کشاند که خبرگزاری ها از تدوین بخشنامه ای در خصوص ممنوعیت حضور قهرمانان و مدال آوران در تبلیغات ماهواره ای خبر دادند. محمدرضا آخوندی، سخنگوی سازمان تربیت بدنی نیز تدوین این بخشنامه را تائید می کند. هرچند که هنوز رسما این بخشنامه و مفاد آن از سوی سازمان منتشر نشده است. البته همچنان تیزرهای تبلیغاتی بنگاه املاک رابینسون با حضور رضازاده و بنگاه افیار با حضور میناوند و حجازی ها پخش می شود، گویا هنوز بخشنامه سازمان، جنبه اجرایی پیدا نکرده است.

ولی آنچه مسلم است مسئولان سازمان تربیت بدنی مخالف حضور چهره هایی مثل حجازی و رضازاده در تبلیغ یک شرکت خارجی هستند، وگرنه هنگامی که کریم باقری، خداداد عزیزی، سیاوش اکبرپور و چند فوتبالیست دیگر در تیزر تبلیغاتی کالای ورزشی "مجید" شرکت کردند و این تیزر از شبکه های ماهوارهای پخش شد هیچ مخالفتی نشان داده نشد.

در این میان سایت خبری فردا، از دیگر رسانه های نزدیک به اصولگرایان، مدعی شده حجازی و رضازاده قصد دارند در سری جدید تبلیغات "رابینسون" و "افیار" شرکت کنند. فردا در این باره نوشت: "حجازی در سری جدید تبلیغات خود با ظاهری جدید مقابل دوربین قرار می گیرد و رضازاده نیز به این شرط حاضر به ادامه تبلیغات برای شرکت طرف قرارداد خود شده که درشکل و طراحی تیزر مورد نظر تغییراتی ایجاد شود."

به نظر می رسد با توجه به سیاست های سازمان تربیت بدنی جمهوری اسلامی ایران به زودی تهیه و پخش چنین تیزرهایی کاملا ممنوع شود. همچنین طبق قوانین سیمای جمهوری اسلامی حضور اشخاص معروف از جمله ورزشکاران و هنرمندان در تیزرهای تبلیغاتی که از تلویزیون پخش می شود کاملا ممنوع است و از این به بعد مثل سال های گذشته حضور ورزشکاران در دنیای تبلیغات به آگهی های روزنامه ای، بیلبوردها و تیزرهایی که از تلویزیون های شهری، نمایشگاه ها و سینماها پخش می شود محدود خواهد شد.

دفاعیه رضازاده و حجازی

حسین رضازاده

با این که ورزش ایران به سمت حرفه ای شدن حرکت می کند و بسیاری از ورزشکاران صاحب نام مثل مهدوی کیا، باقری و رضازاده حضور در تبلیغات را امری عادی می دانند، اما به نظر می رسد هنوز جامعه ایران با این پدیده به راحتی کنار نیامده و به غیر از مسائل مالی، پیامدهای حضور در تبلیغات نیز موجب می شود که خیلی از قهرمانان عطای این کار را به لقایش ببخشند. وگرنه علی دایی، هادی ساعی، علیرضا رضایی، علیرضا دبیر و علیرضا حیدری هم در این سال ها با پیشنهادهایی روبه رو شده اند که ترجیح دادند وارد این عرصه نشوند که در این میان پایین بودن مبالغ پیشنهادی اصلی ترین دلیل مخالفت آنها بوده است.

در کنار این گروه باید به حسین رضازده اشاره کرد که با این عواقب دست و پنجه نرم می کند و حضورش در تبلیغات ماهواره ای انتقادهای زیادی به همراه داشت. رضازاده در جواب منتقدانش به ایسنا گفت: "من در آخرین سال های ورزش‌ حرفه ای به سر می برم. این حق من است که بتوانم برای زندگی آینده ام درآمدزایی کنم. در روز‌های اخیر طبق قوانین و مقررات ایران در یکی از آگهی های تبلیغاتی شرکت کرده ام. فکر نمی کنم در دنیای ورزش حرفه ای این مسئله خلاف عرف باشد. من در این تبلیغات نه کار غیر قانونی کرده ام، نه آن شبکه ماهواره ای غیرقانونی است و نه آن شرکتی که من با آن ها فعالیت کرده ام. این شرکت تابع قوانین جمهوری اسلامی است. مگر من تاکنون چه قدر پاداش گرفته ام که نباید از راه تبلیغات در‌آمدزایی کنم؟ چرا با من این گونه رفتار می شود؟"

ناصر حجازی هم در گفتگویی با روزنامه خبرورزشی از مخالفان حضورش در تبلیغات انتقاد کرد: "اگر در ایران زمینه حضورم در تبلیغات به وجود می آمد برای این کار با شرکت مورد نظر قرارداد همکاری امضا نمی کردم. مگر من چقدر درآمد دارم که می گویند نباید از این راه کسب در آمد کنم."

خود مسئولان ورزش ایران هم به خوبی می دانند که نمی شود از حضور ورزشکاران در تبلیغات به صورت کامل جلوگیری کرد، هرچند که می توان با در نظر گرفتن منافع ملی، حضور قهرمانان در تبلیغات ماهواره ای را قدغن اعلام کرد. با این شرایط بهتر است ورزشکارانی که هم اکنون کارشان رونق دارد و پر طرفدارند به همین تبلیغات روزنامه ای و حضور در بیلبوردها بسنده کنند و از این فرصت برای کسب درآمد استفاده کنند. فرصتی که بازیگران سینما و تلویزیون از آن بی بهره خواهند بود. چرا که طبق دستورالعمل جدید صدا و سیما، حضور بازیگرانی که سریال تلویزیونی در حال پخش دارند، در بیلبوردهای تبلیغاتی ممنوع شده است.

 
 
حسین رضازاده دنیای ورزش
رضازاده سومین وزنه بردار برتر سال
 
 
حسين رضازاده دنيای ورزش
انصراف رضازاده؛ برد پرگل ایران برابر امارات
 
 
حسين رضازاده خبرهای ورزشی
کسب سه مدال طلا توسط حسین رضازاده در قهرمانی باشگاههای آسیا
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران