BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:07 گرينويچ - پنج شنبه 10 آوريل 2008 - 22 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
دالایی لاما: مردم چین استحقاق المپیک را دارند
 
دالایی لاما
دالایی لاما: دولت چین تلاش کرده است از من هیولایی بسازد
رهبر روحانی تبت از بازی های المپیک پکن حمایت کرده، مقامات چینی از توطئه ای برای اخلال در بازی ها خبر داده اند و نخست وزیر بریتانیا گفته است در مراسم افتتاحیه بازی های پکن شرکت نمی کند.

روز پنجشنبه، 10 آوریل (22 فروردین)، دالایی لاما، رهبر روحانی و رئیس دولت در تبعید تبت، در یک نشست خبری در توکیو، پایتخت ژاپن، گفت که چین پرجمعیت ترین کشور جهان است و با وجود "حوادث تاسف آور اخیر در تبت"، مردم چین استحقاق آن را دارند که میزبان بازی های المپیک باشند.

دالایی لاما، که بر سر راه خود برای دیداری دو هفته ای از ایالات متحده در توکیو توقف کرده بود، افزود که فقدان آزادی بیان در تبت از عوامل بروز نا آرامی های اخیر در این سرزمین بوده است.

وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که تبت بتواند خودمختاری داخلی خود را به طور کامل کسب کند و به این ترتیب، آرزوی مردم این سرزمین برآورده شود و این نظر خود را تکرار کرد که به هیچوجه خواستار جدایی تبت و استقلال این سرزمین از چین نیست بلکه معتقد است که ارتباط با چین منافع مادی قابل توجهی برای اهالی تبت در پی دارد.

در حالیکه برخی از مخالفان تندروتر سیاست چین درتبت از استقلال این سرزمین سخن گفته اند، دالایی لاما، به عنوان رئیس دولت در تبعید تبت، همواره از چین خواسته است به تعهدات نسبت به این سرزمین به عنوان یک منطقه برخوردار از خودمختاری داخلی احترام بگذارد.

دالایی لاما اتهام دولت چین در این مورد را رد کرد که نا آرامی های اخیر تبت و تظاهرات خشونت آمیز در مسیر حمل مشعل المپیک به تحریک او صورت گرفته است.

گوردون براون
گوردون براون در مراسم گشایش بازیهای پکن حضور نخواهد داشت

رهبر روحانی تبت گفت که "از اینکه دولت چین می کوشد از من هیولایی بسازد متاسفم اما چاره ای نیز نیست."

وی تاکید کرد که "برخی می کوشند اینگونه القا کنند که من فردی ضد چینی هستن اما من به تمامی برادران و خواهران چینی خود در تمام جهان اعلام می دارم که ما ضد چینی نیستیم."

اظهارات دالای لاما در توکیو نخستین واکنش او نسبت به موج تظاهرات گاه خشونت آمیزی است که مخالفان سیاست چین در تبت در مسیر حمل مشعل المپیک برگزار کرده اند.

ماه گذشته، تبت شاهد تظاهرات گسترده اهالی این سرزمین علیه حکومت مستقیم چین بود و نحوه برخورد نیروهای نظامی و انتظامی چین با تظاهرکنندگان، که رهبری آنان را راهبان بودایی بر عهده داشتند، انتقادات گسترده ای را در سطح جهانی در پی آورد.

کشف توطئه مسلمانان جدایی طلب

همزمان، مقامات چینی از کشف و خنثی کردن توطئه ای برای دست زدن به عملیات خشونت آمیز در جریان بازی های المپیک پکن خبر داده اند.

روز پنجشنبه وو هیپنگ، سخنگوی وزارت امنیت عمومی جمهوری خلق چین، با حضور در یک نشست خبری گفت که این توطئه توسط گروهی از مسلمانان جدایی طلب ایغور استان سينکيانگ سازمان داده شده بود.

به گفته مقامات چینی ایغورهای مرتبط با 'گروههای جهادی' در نظر داشتند در جریان بازیهای پکن تعدادی خبرنگار خارجی و ورزشکاران شرکت کننده در این بازیها را به گروگان بگیرند

به گفته این مقام امنیتی جمهوری خلق چین، ماموران دولتی در اواخر ماه مارس، سی و پنج نفر را به اتهام دست داشتن در این طرح بازداشت کردند.

آقای وو طرح کشف شده را یک تهدید تروریستی واقعی توصیف کرد و از ساکنان پکن خواست تا هشیار باشند و هرنوع حرکت مشکوکی را به اطلاع مقامات برسانند.

در توضیح این طرح، آقای وو گفت که توطئه گران در نظر داشتند چند خبرنگار خارجی و تعدادی از ورزشکاران شرکت کننده در بازی های پکن را به گروگان بگیرند.

این مقام امنیتی گفته است که از بازداشت شدگان مقادیری مواد منفجره و دینامیت و شبنامه هایی در حمایت از گروه های "جهادی" به دست آمده است.

وو هوپینگ از کشف طرح دیگری در ماه ژانویه سال جاری نیز سخن گفت که به بازداشت چند نفر دیگر منجر شده اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

ایغورها
در سالهای اخیر ایغورها با فشار شدید دولت چین مواجه بوده اند

ایغورها یکی از اقوام ترک هستند که در کنار ازبک ها، قزاق ها و قیرقیزها اکثر ساکنان منطقه شمال غرب چین به خصوص منطقه خودمختار ایغور در استان سینکیانگ را تشکیل می دهند.

ایغورها مسلمان سنی مذهب هستند و شمار آنان در چین به حدود نه میلیون نفر می رسد و تندروهای ایغور محل سکونت خود را ترکستان شرقی می نامند و خواستار جدایی آن از چین هستند.

از زمان حملات انتحاری یازدهم سپتامبر در آمریکا و اعلام سیاست مبارزه جهانی با تروریسم توسط رئیس جمهور آن کشور، مقامات چینی جدایی طلبان ایغور را به ارتباط با گروه های اسلامگرای تندرو متهم کرده و آنان را تحت فشار شدید قرار داده است.

بحران در بازیهای المپیک

در خبری دیگر درباره برگزاری بازی های المپیک پکن، ژاک روخه، رئیس کمیته بین المللی المپیک، برگزاری تظاهرات خشونت آمیز در مسیر حمل مشعل المپیک در شماری از شهرهای جهان را محکوم کرده است.

آقای روخه، که برای گفتگو با مقامات کمیته ملی المپیک چین در پکن به سر می برد، گفت که تظاهرات ضد چینی بازی های سال جاری را "با بحران" مواجه ساخته است.

روخه در پکن
روخه از دولت چین خواسته تعهد اخلاقی خود را رعایت کند

رئیس کمیته بین المللی المپیک از دولت چین خواست تا به تعهد اخلاقی خود در زمینه احترام به حقوق بشر احترام بگذارند.

وی گفت که دولت چین هنگام کسب موافقت کمیته بین المللی با میزبانی بازی های سال 2008 در پکن چنین تعهداتی را پذیرفت.

در مقابل، مقامات چینی گفته اند که کمیته بین المللی المپیک باید از درگیری در آنچه که عوامل سیاسی نامربوط خواندند خودداری ورزند.

کمیته بین المللی گفته است که با وجود اخلال در برنامه حمل مشعل المپیک در لندن و پاریس و سان فرانسیسکو که عمدتا توسط معترضان با سیاست چین در تبت سازمان داده شده بود، انتقال مشعل طبق برنامه از پیش تعیین شده اجرا خواهد شد.

مشعل المپیک پس از حمل در خیابان های شهر سان فرانسیسکو راهی بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین شده است.

پس از آرژانتین، این مشعل با عبور از شماری از شهرهای آفریقایی و آسیایی، و همچنین کانبرا، پایتخت استرالیا، سرانجام به چین خواهد رسید و در مسیر خود به سوی پکن، پایتخت و محل برگزاری بازی های المپیک سال 2008، از شهرهای مختلف این کشور عبور خواهد کرد.

مقامات چینی تاکید داشته اند که حمل مشعل طبق برنامه قبلی اجرا خواهد شد هر چند برخی گزارش ها برخی تغییرات در این برنامه را منتفی ندانسته اند.

در خبری دیگر در مورد این دوره از بازی های المپیک، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، در مراسم گشایش بازی ها در پکن شرکت نمی کند اما در مراسم اختتامیه حضور خواهد یافت.

گرچه مقامات چینی گفته بودند که نخست وزیر بریتانیا از جمله شخصیت های خارجی شرکت کننده در مراسم افتتاحیه بازی ها خواهد بود، دفتر آقای براون تاکید کرده که وی از ابتدا نیز در نظر نداشته است در این مراسم شرکت کند.

 
 
عکس ویدیو
مشعل المپیک با اخلال روشن شد
 
 
مراسم روشن کردن مشعل المپیک المپیک
تصاویر مراسم سنتی روشن کردن مشعل
 
 
جورج کلونی سیاست میزبان المپیک
حامی مالی المپیک تحت فشار جورج کلونی
 
 
وبلاگ نویسی در المپیک المپیک پکن
وبلاگ نویسی رسما مجاز اعلام شد
 
 
آرم المپیک 2008 المپیک
مناقشه بر سر مسیر حرکت مشعل
 
 
مطالب مرتبط
مشعل المپیک به چین رسید
31 مارس, 2008 | ورزش
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران