BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 07:47 گرينويچ - پنج شنبه 10 آوريل 2008 - 22 فروردین 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
عبور آرامتر مشعل المپیک از سان فرانسیسکو
 
مشعل المپیک در سان فرانسیسکو
حاملان مشعل المپیک در سان فرانسیسکو نیز در محاصره پلیس در مسیر خود حرکت می کردند
حمل مشعل المپیک در سان فرانسیسکو با آرامش بیشتری صورت گرفت اما مقامات کمیته بین المللی المپیک از حوادثی که در مسیر حمل این مشعل پیش آمده ابراز تاسف کرده اند.

مشعل المپیک که هنگام عبور از خیابان های لندن و پاریس با تظاهرات خشونت آمیز معترضان به سیاست چین در تبت همراه بود، در محاصره ماموران پلیس سان فرانسیسکو و محافظان چینی از مسیری متفاوت از مسیر اعلام شده قبلی در خیابان های این شهر حمل شد.

مقامات شهر سان فرانسیسکو اعلام کردند که به منظور جلوگیری از برخورد حاملان مشعل با تظاهرات موافق و مخالف چین، برنامه حمل مشعل را تغییر دادند و مسیر متفاوت و کوتاهتری را انتخاب کردند.

با وجود آرامش بیشتر هنگام حمل مشعل، تغییر در مسیر برنامه ریزی شده باعث شد بسیاری از علاقمندان به این برنامه پس از ساعت ها انتظار، سرانجام از تماشای آن محروم بمانند.

همچنین، مقامات سان فرانسیسکو اعلام کردند که برنامه ای را که قرار بود به مناسبت خروج مشعل از این شهر برگزار کنند به دلایل امنیتی لغو کرده اند.

مشعل المپیک در مرحله بعدی به بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، انتقال می یابد و برگزار کنندگان این مراسم بروز تظاهرات در مسیر حمل آن در این شهر را منتفی نمی دانند.

پس از آرژانتین، این مشعل با عبور از شماری از شهرهای آفریقایی و آسیایی، و همچنین کانبرا، پایتخت استرالیا، سرانجام به چین خواهد رسید و در مسیر خود به سوی پکن، پایتخت و محل برگزاری بازی های المپیک سال 2008، از شهرهای مختلف این کشور عبور خواهد کرد.

مقامات چینی تاکید داشته اند که در برنامه مسیر حمل مشعل، از جمله عبور آن از تبت، تغییری نخواهند داد.

ابراز تاسف رئیس کمیته بین المللی

از زمان انتخاب پکن به عنوان میزبان بازی های سال 2008، دولت چین کوشیده از هر واقعه ای که باعث لطمه زدن به وجهه بین المللی این کشور شود جلوگیری کند تا این بازی ها به عاملی برای کسب اعتبار جهانی برای جمهوری خلق چین تبدیل شود.

با اینهمه، بروز تظاهرات ضد چینی در تبت که در ماه مارس سال جاری آغاز شد، و نحوه برخورد چین با این تظاهرات، اعتراضات گسترده ای را در سطح جهانی از جمله در جریان حمل مشعل المپیک از کشورهای غربی در پی آورده است.

ژاک روخه
انتظارات روخه از نحوه برگزاری مراسم حمل مشعل برآورده نشده است

در واکنش به نحوه حمل مشعل المپیک، ژاک روخه، رئیس کمیته بین المللی المپیک، با ابراز تاسف از بروز خشونت هنگام عبور مشعل المپیک از خیابان های پاریس و لندن، نحوه اجرای این برنامه در سان فرانسیسکو را مناسب تر توصیف کرد.

آقای روخه، که از نشست مشترک کمیته بین الملللی المپیک و کمیته ملی المپیک چین در پکن شرکت داشت، در عین حال افزود که حتی نحوه برگزاری مراسم حمل مشعل در سان فرانسیسکو نیز با انتظارات وی برای تبدیل این واقعه به یک "جشن شادی آفرین" تفاوت داشت.

وی از مسئولان ورزشی در تمام کشورها خواست تا به ورزشکاران در مورد شرکت در بازی های المپیک اطمینان خاطر بدهند و از آنان بخواهند روحیه خود را حفظ کنند.

از زمان انتخاب پکن به عنوان میزبان بازی های سال 2008، دولت چین کوشیده از هر واقعه ای که باعث لطمه زدن به وجهه بین المللی این کشور شود جلوگیری کند تا این بازی ها به عاملی برای کسب اعتبار جهانی برای جمهوری خلق چین تبدیل شود

رئیس کمیته بین المللی المپیک گفت که یکصد و بیست روز به آغاز بازی های پکن باقی است و ابراز امیدواری کرد که این بازی ها به شکلی مطلوب برگزار شود.

در همانحال، برای نخستین بار از قول مقامات چینی گزارش شده است که به منظور کاهش احتمال بروز خشونت در مسیرهای بعدی انتقال مشعل المپیک، در نظر دارند در برنامه های مربوط به این مراسم تغییراتی بدهند هر چند دولت چین هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

درخواست تحریم بازیها

همزمان، تعدادی از شخصیت ها و سازمان های خارجی ناخرسندی خود را از سیاست چین در تبت ابراز داشته و خواستار واکنش مقامات دولتی شده اند.

در ایالات متحده، هیلاری کلینتون و باراک اوباما، داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات، از رئیس جمهور خواسته اند در اعتراض به سیاست چین در تبت، از شرکت در مراسم گشایش بازی های المپیک در پکن خودداری ورزد اما دفتر رئیس جمهور تا کنون این درخواست را رد کرده است.

دالایی لاما
دالایی لاما نظر خود را نسبت به بروز خشونت در مسیر حمل مشعل ابراز خواهد داشت

مجلس نمایندگان آمریکا نیز با تصویب قطعنامه ای واکنش شدید چین نسبت به تظاهرات اخیر تبت را محکوم کرده است.

روز پنجشنبه، 10 آوریل (22 فروردین)، نمایندگان پارلمان اروپا هم پیشنهادی را به رای خواهند گذاشت که در آن از رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته شده در صورتی که دولت چین از گفتگو با رهبران مخالفان در تبت خودداری ورزد، بازی های پکن را تحریم کنند.

اگرچه این قطعنامه الزام آور نیست اما رهبران اروپایی را ناگزیر خواهد ساخت فشار بیشتری بر چین وارد سازند.

قرار است دالایی لاما، رهبر روحانی و رئیس دولت در تبعید تبت، روز پنجشنبه بر سر راه خود به ایالات متحده در توکیو، پایتخت ژاپن، در یک نشست خبری شرکت کند.

انتظار می رود دالایی لاما در این نشست خبری نظر خود را نسبت به اعتراضاتی که در مسیر حمل مشعل المپیک روی داده ابراز دارد.

در جریان تظاهرات ضد چین در تبت، دالایی لاما از بروز خشونت از سوی تظاهرکنندگان ابراز ناخرسندی کرد و اعلام داشت که همواره بر یافتن راهی مسالمت آمیز برای حل بحران این سرزمین تاکید داشته است.

 
 
عکس ویدیو
مشعل المپیک با اخلال روشن شد
 
 
مراسم روشن کردن مشعل المپیک المپیک
تصاویر مراسم سنتی روشن کردن مشعل
 
 
جورج کلونی سیاست میزبان المپیک
حامی مالی المپیک تحت فشار جورج کلونی
 
 
وبلاگ نویسی در المپیک المپیک پکن
وبلاگ نویسی رسما مجاز اعلام شد
 
 
آرم المپیک 2008 المپیک
مناقشه بر سر مسیر حرکت مشعل
 
 
مطالب مرتبط
مشعل المپیک به چین رسید
31 مارس, 2008 | ورزش
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران