http://www.bbcpersian.com

21:49 گرينويچ - سه شنبه 29 آوريل 2008 - 10 اردیبهشت 1387

اسکولز من‌یو را به فینال اروپا فرستاد

سر آلکس فرگوسن که از سال 1986 تیم منچستریونایتد را به 9 بار مقام قهرمانی باشگاه های انگلستان و 5 بار قهرمانی جام حذفی این کشور رسانده، همواره شکایت داشت که چرا تیمش به ندرت به بالاترین مرحله مسابقات باشگاه های اروپا راه پیدا می کند.

اما قاعدتا در پایان روز 29 آوریل 2008 چنین شکایتی حتی به ذهن او هم راه پیدا نمی کرد.

در اولین مسابقه برگشت مرحله نیمه نهایی جام قهرمانان باشگاه های اروپا، منچستریونایتد با نتیجه 1-0 بارسلونا را شکست داد تا یک بار دیگر خود را به فینال این مسابقات برساند.

گل منچستریونایتد را پال اسکولز با شوتی در دقیقه 14 بازی به ثمر رساند تا این تیم پس از 9 سال دوباره به فینال این مسابقات راه پیدا کند.

در این مسابقه که در استادیوم اولدترافورد شهر منچستر و در حضور بیش از 75 هزار تماشاچی که عدتا با شور میزبان را تشویق می کردند برگزار شد، منچستریونایتد بدون وین رونی، مهاجم و نماینیا ویدیچ مدافع خود پای به میدان گذاشت و از کارلوس ته‌وز و کریستیانو رونالدو در حمله بهره گرفت.

گل تیم میزبان در شرایطی شکل گرفت که رونالدو در مرکز زمین در حال حرکت با توپ به سمت دروازه بارسلونا بود، اما جیانلوکا زامبروتا، مدافع بارسلونا سعی کرد بر توپ او تاثیر بگذارد.

این اقدام توپ را به پال اسکولز رساند که او از 25 متری با حداکثر توان توپ را روانه دروازه بارسلونا ساخت و مهمترین ضربه را به این تیم وارد کرد.

بر خلاف بازی رفت، مغلوب بارسلونا نبود و بارها مدافعان تیم میهمان را به زحمت انداخت.

همچنین در دفاع، منچستریونایتد مقابل محوطه جریمه خود در دولایه عمل کرد و با پوشش دادن بازیکنانی که قصد حرکتهای نفوذی با توپ یا بدون توپ به سمت دروازه این تیم را داشتند، کمتر به بارسلونا اجازه خطر سازی داد.

به این ترتیب منچستریونایتد در فینال مقابل یکی از دو تیم لیورپول یا چلسی قرار خواهد گرفت و اروپا در سال جاری شاده فینالی تمام انگلیسی خواهد بود.

منچستریونایتد آخرین بار در سال 1999 به فینال جام قهرمانان باشگاه های اروپا راه یافته بود که در آن سال بایرن مونیخ (که علی دایی در آن زمان در آن عضویت داشت) را با دوگل کم فاصله و دیرهنگام 2-1 شکست داد و قهرمان اروپا شد.

جالب اینکه در آن سال پال اسکولز به دلیل گرفتن اخطاردر بازی نیمه نهایی، از حضور در زمین در هنگام بازی فینال محروم بود.

پیش از آن هم این تیم یک بار در سال 1968 به مقام قهرمانی باشگاه های اروپا دست یافته بود.