http://www.bbcpersian.com

16:43 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژوئيه 2008 - 12 تیر 1387

اسپانیا در صدر رده بندی فیفا

در پی قهرمانی در جام ملتهای اروپا، تیم فوتبال اسپانیا درصدر رده بندی تیمهای ملی فوتبال جهان قرار گرفت.

این تیم که در ماه ژوئن و پیش از آغاز این مسابقات در رتبه چهارم رده بندی جهان قرار داشت، برای اولین بار از سال 1992 که محاسبه و اعلام رده بندی توسط فیفا آغاز شده به صدر جدول راه یافته است.

آرژانتین، صدر نشین پیشین این رده بندی، پس از کسب دو تساوی نا امید کننده در جریان مسابقات مقدماتی جام جهانی به مکان ششم تنزل یافته است و انگلستان نیز در صدر تیمهای بریتانیایی و جمهوری ایرلند، شش رتبه پایینتر از رده بندی قبلی، در مکان پانزدهم قرار دارد.

اسپانیا که در حال حاضر در 22 بازی متوالی شکست نخورده است، با پیروزی در کلیه مسابقات جام ملتهای اروپا و قهرمانی در این جام توانست عنوان "ناکام همیشگی" را از پیشانی خود پاک کند.

آلمان بخاطر پیشرفتی که در جریان این جام از خود نشان داد و کسب عنوان نایب قهرمانی، دو پله صعود کرد و پشت سر ایتالیا در رتبه سوم قرار گرفت.

اما یونان، قهرمان پیشین اروپا شاهد بزرگترین افت بود و پس از آنکه نتوانست از گروه خود صعود کند از رتبه هشتم به هجدهم سقوط کرد.

بزرگترین جهش هم به روسیه تعلق داشت که پس از راهیابی به نیمه نهایی یورو 2008، با 13 مکان ترقی به رتبه یازدهم رسید، که در 10 سال گذشته برای این تیم بی سابقه بوده است.

در آسیا هم تیم ایران به واسطه تغییر عملکرد از میانه مسابقات مرحله اول انتخابی جام جهانی، با 11 پله صعود نسبت به رده بندی قبلی، به مکان سی و هفتم رده بندی فیفا ارتقاء یافت، هرچند کماکان پشت سر ژاپن قرار دارد.

فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، رده بندی تیمها را بر اساس نتایج کسب شده هر تیم در عرصه رقابتهای بین المللی در چهار سال گذشته محاسبه می کند و در جریان محاسبه امتیاز بیشتری به پیروزی های کسب شده در تورنمنت های عمده نعلق می گیرد.

رده بندی 10 تیم برتر جهان در آغاز ماه ژوئیه 2008 به این شرح است (رتبه پیشین در پرانتز):

1. اسپانیا (4)
2. ایتالیا (3)
3. آلمان (5)
4. برزیل (2)
5. هلند (10)
6. آرژانتین (1)
7. کرواسی (15)
8. جمهوری چک (6)
9. پرتغال (11)
10. فرانسه (7)