BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:48 گرينويچ - يکشنبه 03 اوت 2008 - 13 مرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
اختلاف در اهداء توپ طلا در ایران
 
کریم باقری و محسن خلیلی
نام محسن خلیلی (چپ) دو روز زودتر از کریم باقری در روزنامه های ورزشی ایران به عنوان بهترین بازیکن سال منتشر شد
در ایران انتخاب بهترین بازیکن فصل گذشته رقابتهای فوتبال تحت تاثیر یک اختلاف نظر قرار گرفته است.

سایت "فوتبال ایران" در سومین انتخاب سالانه خود، محسن خلیلی مهاجم تیم پرسپولیس را به عنوان بهترین بازیکن سال برگزیده است و سازمان تربیت بدنی ایران، کریم باقری، کاپیتان پرسپولیس را به عنوان بازیکن شایسته این عنوان برگزیده است.

سایت فوتبال ایران در دو سال گذشته نیز اقدام به اهداء جایزه "توپ طلا" کرده بود که این جایزه به محرم نوید کیا و جواد نکونام تعلق گرفته بود، اما این اولین باری است که سازمان تربیت بدنی اقدام به انتخاب برترین بازیکن سال فوتبال ایران کرده است.

برخی کارشناسان و رسانه ها با استناد به نزدیکی مسئولان سایت "فوتبال ایران" به مسئولان شهرداری تهران، اقدام سازمان تربیت بدنی را نشانه یک رویارویی تازه میان طرفداران محمود احمدی نژاد و محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، قلمداد کرده اند.

دیگر منتخبان

افشین قطبی، مربی پرسپولیس، و مهدی رحمتی، دروازه بان مس کرمان، از گزینه هایی بودند که دو نهاد بر سر انتخاب آنها به عنوان بهترین مربی و دروازه بان سال توافق داشتند و انتخاب سعید مظفری زاده نیز به عنوان بهترین داور سال گذشته ایران از نکات مشترک دو فهرست اعلام شده بود.

با این حال سازمان تربیت بدنی منتخبان دیگری را نیز معرفی کرد که خانم گل فوتبال (افسانه اقبال، بیان محمودی)، بهترین بازیکن خارجی (ایوان پتروویچ - ابومسلم)، پدیده جوان فوتبال (احسان حاج صفی - سپاهان)، و بهترین بازیکن فوتسال (وحید شمسایی - ارم کیش قم)، از جمله آنها بودند.

به اذعان برخی منابع، در برگزاری هر دو مراسم غیبت برخی بازیکنان سرشناس فوتبال ایران مشهود بود.

انتقاد از سازمان تربیت بدنی

مراسم اهداء توپ طلا در دو سال گذشته با کمک "صندوق حمایت از پیش کسوتان و قهرمانان" برگزار شده بود؛ تشکیلاتی که امتیاز جذب تبلیغات کنار زمین فوتبال در لیگ ایران و در بازی های تیم ملی ایران را در اختیار دارد و درآمد آن در سال جاری از این بابت به 6 میلیارد تومان رسیده است.

به اعتقاد کارشناسان حمایت این صندوق از مراسم سازمان تربیت بدنی در سال جاری، تردیدها درباره اهداف سیاسی سازمان تربیت بدنی برای ورود به عرصه ای که تا کنون متولی داشته و به اذعان برخی از روزنامه نگاران ورزشی "لزومی به حضور سازمان تربیت بدنی در این عرصه نبوده" را بیشتر به یقین نزدیک ساخت.

همچنین در برآورد اهداف سازمان تربیت بدنی، این سوال مطرح شده است که چرا این سازمان تنها به اعلام برترین ها در رشته فوتبال پرداخته است و چرا رشته های پرطرفداری مانند کشتی شاهد برگزاری مراسم مشابهی از طرف این سازمان نبوده اند.

با این وجود برخی از این روزنامه نگاران از شیوه منظم تر سازمان تربیت بدنی برای کسب آراء مربیان، کاپیتان تیمها، و سردبیران و مدیران مسئول نشریات ورزشی از طریق پست استقبال کرده اند.

این سازمان برای اعلام نام منتخبان خود آراء منخبان را نیز اعلام کرد و به عنوان مثال اعلام نمود که کریم باقری با کسب 315 امتیاز در جلب آراء کارشناسان موفق تر از محسن خلیلی، آقای گل فصل قبل (با 303 امتیاز) بوده است.

نقش تلویزیون

هرچند بسیاری با اشاره به پوشش پایین مسابقات فوتبال سالنی، فوتبال زنان یا فوتبال ساحلی در تلویزیون ایران، درباره اعلام نام منتخبان در این رشته ها و میزان درستی آراء اعلام شده درباره هریک ابراز تردید کرده اند.

کارشناسان همچنین به این موضوع استناد می کنند که عمده تمرکز رسانه دولتی ایران در پوشش مسابقات فوتبال، بر روی مسابقات استقلال و پرسپولیس بوده است و از این رو عملا امکان شکل گرفتن تصویری صحیح از عملکرد بازیکنان موفق دیگر تیم ها ممکن نبوده است.

اهمیت این موضوع را نیز نباید فراموش کرد که سایت فوتبال ایران اولین مرجعی بود که نام ورزشکار منتخب خود را اعلام نمود.

این تشکیلات در اقدامی که از دید امور رسانه ای حساب شده به نظر می رسید، صبح روز جمعه گذشته اقدام به برگزاری مراسمی در هتل المپیک نمود، اما نام منتخبان سازمان تربیت بدنی شنبه شب در محل آکادمی ملی المپیک اعلام شد.

از این رو روزنامه های ورزشی ایران تا صبح روز دوشنبه 4 اوت (14 مرداد) امکان انتشار اخبار مربوط به مراسم سازمان تربیت بدنی را نداشته اند، هر چند انتخاب محسن خلیلی بعنوان بهترین بازیکن سال ایران از سوی سایت "فوتبال ایران"، صبح روز شنبه 2 اوت (12 مرداد) در روزنامه های ورزشی انعکاس یافت.

 
 
پی‌یر لیتبارسکی - عکس از فارس 'جهانگرد' در ایران
پی‌یر لیتبارسکی سرمربی سایپا شد
 
 
استقلال و پرسپولیس فوتبال ایران
چشم انداز فصل بعد برای پرسپوليس و استقلال
 
 
فیروز کریمی برکناری فیروز کریمی
سکوت درباره ارتباط با 'مثلث شیشه ای'
 
 
فوتبال ایران فوتبال ایران
مهار واسطه گری ممکن است؟
 
 
داریوش مصطفوی فوتبال ایران
بررسی تغییرات گسترده در پرسپولیس
 
 
غلام پیروانی فوتبال ایران
نگاه آماری به هفتمین دوره لیگ برتر
 
 
افشین قطبی گفتگو
افشین قطبی: 'من یک مربی جنگنده ام'
 
 
مطالب مرتبط
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران