دو فیلم دربرنامه این هفته آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'اُپرای خاموش' و 'شعر با طعم بستنی' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم'اُپرای خاموش' ساخته آناهیتا زینی‌وند و 'شعر با طعم بستنی' ساخته مبارز جوانمرد به نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'اُپرای خاموش'

حق نشر عکس ريالثی
Image caption نمایی از فیلم 'اپرای خاموش'

حسین دهلوی در موسیقی ایران نامی آشنا است. گرچه از او در این سال‌ها کمتر شنیده شده ولی نام او و آثارش در موسیقی ایران ماندگار خواهد بود. آقای دهلوی در سال ۱۳۰۶ به دنیا آمده و از شاگردان علی‌اکبر شهنازی بوده است. او بعدها وارد هنرستان موسیقی شد و موسیقی را به صورت علمی دنبال کرد و در طول این سالها آثار موسیقی بسیاری را نوشته و اجرا کرده است. آناهیتا زینی‌وند مستند ساز به سراغ آقای دهلوی رفته و از زبان خودش مروری دارد بر زندگی این مرد پرآوازه موسیقی ایران . فیلم 'اُپرای خاموش' حاصل این دیدار است.

ویژگی فیلم

فیلم 'اُپرای خاموش' ساخته آناهیتا زینی‌وند نگاهی هر چند کوتاه به زندگی حسین دهلوی، موسیقیدان و رهبر اکستر ایرانی است. فیلم علیرغم کاستی‌های فنی، از معدود تصاویری است که از این شخصیت برجسته موسیقی ایرانی در معرض دید عموم قرار گرفته است. این فیلم در سال ۱۳۸۷ با همکاری یحیی ابوالقاسمی تهیه شده و در جشنواره پروین اعتصامی همان سال به‌نمایش در‌آمده است.

درباره فیلم 'شعر با طعم بستنی'

حق نشر عکس Red
Image caption نمایی از فیلم 'شعر با طعم بستنی'

می‌گویند شعر در خون و پوست ایرانی‌هاست؟ شعر اصلا چیست؟ مداح و شاعر چه فرقی دارند؟ شعر سیاسی بد یا خوب است؟ شعر مذهبی چگونه است؟ مبارز جوانمرد در فیلمی مستند به سراغ شاعران شهرش سِده اصفهان رفته و با لحنی سرشار از طنز به این موضوع پرداخته است. این فیلم محصول سال ۱۳۸۸است.

ویژگی فیلم

'شعر با طعم بستنی' ساخته مبارز جوانمرد مستندی با نگاهی طنزآلود و نقادانه نسبت به جامعه است. فیلمساز توانسته در این فیلم یک دستی سبک و لحن را تا پایان به خوبی حفظ کند وحرفش را هم بزند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس Red
Image caption مبارز جوانمرد، کارگردان

مبارز جوانمرد متولد ۱۳۶۳ سنندج و بزرگ شده خمینی شهر(همایون شهر یا سِده) اصفهان است.

او دانش آموخته فیلمسازی است . او در سال ۱۳۸۹ از ایران خارج شده و هم اکنون در ترکیه اقامت دارد و کار و زندگی می‌کند.

فیلمهای او عبارتند از: انیمیشن 'ترازو ' (بالانس) سال ۲۰۰۸ ، مستند 'حیدر حیدر ' ( ۲۰۰۹)، مستند 'شعر با طعم بستنی '(۲۰۰۹) و فیلم داستانی کوتاه 'رقص خرگوشها ' ۲۰۱۵)

برنامه پخش:

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران