پرونده املاک نجومی؛ عضو شورای شهر: کسی که این حرفها را منتشر کرده یک هفته خواهرش دست داعش باشد تا بفهمد
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

عضو شورای شهر: کسی که بحث املاک نجومی را منتشر کرده یک هفته خواهرش دست داعش باشد تا بفهمد

حدود دو ماه پیش یاشار سلطانی٬ سردبیر سایت معماری‌نیوز که برای اولین‌بار گزارش واگذاری املاک ۲۲۰۰ میلیارد تومانی شهرداری را منتشر کرده بود، بازداشت شد.

معماری نیوز و چند رسانه‌ دیگر ایرانی٬ شهرداری تهران را متهم کرده کرده‌اند که به برخی از مدیران شهرداری، اعضای شورای شهر، یک نماینده مجلس، یک مقام نیروی انتظامی و چند مقام و مأمور حراست، زمین‌هایی در مناطق شمالی تهران را با ۵۰ درصد تخفیف واگذار کرده است.

اکنون فایل صدایی منتشر شده است که مربوط است به جلسه شورای شهر تهران در روز ششم مهر.

در این نوار شنیده می شود که رضا تقی پور عضو اصولگرای شورای شهر تهران به انتقاد شدید از کسانی می‌پردازد که خواستار آزادی روزنامه نگارانی هستند که این پرونده را فاش کردند.

در میانه حرف‌های او ابوالفضل قناعتی، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران سخنان دیگری می‌زند که اکنون جنجالی شده است.

آقای قناعتی در بخشی از اظهاراتش در دفاع از واگذاری‌های انجام شده می‌گوید: "آمده اند به یک آزاده و یک اسطوره تهمت زده اند. می دانید آزادگی چیست؟ کسی که این حرفها را منتشر کرده یک هفته خواهرش دست داعش باشد تا بفهمد. اینها آمده اند آبروی همه را برده اند، چه کسی چیزی داده؟ اگر چیزی به کسی داده اند به یک اسطوره و یک آزاده داده اند."

این اظهارات با واکنش‌های شدیدی روبرو شده است.

علی همدانی مجری برنامه چشم انداز بامدادی بی‌بی‌سی در گفتگو با حسین قاضیان، جامعه شناس، به تحلیل این سخنان پرداخته است. این گفتگو در بامداد ٢٧ مهر ١٣٩٥ پخش شده است.

برای شیدن گزارش‌های بیشتر به صفحه رادیو یا ساوندکلاود بخش فارسی بی‌بی‌سی مراجعه کنید