پوران فرخزاد: نامه‌های خصوصی فروغ را منتشر کردید که چه بشود؟
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پوران فرخزاد: نامه‌های خصوصی فروغ را منتشر کردید که چه بشود؟

"شاهی‌جانم، باید برایم دعا کنی. قربان لب‌های عزیزت بروم. قربان چشم‌های عزیزت بروم. قربان بند کفش‌هایت بروم. چه دوستت دارم، چه دوستت دارم، چه دوستت دارم..."

این بخشی از یکی از نامه های منتسب به فروغ فرخزاد است که اخیرا در قالب کتابی منتشر شده است. کتاب که نوشته فرزانه میلانی پژوهشگر و استاد ادبیات فارسی و مطالعات زنان در دانشگاه ویرجینیا است، در واقع کارنامه مفصلی است از زندگی فروغ فرخزاد.

به همراه ۱۵ نامه منتشر نشده به ابراهیم گلستان، ۹ نامه به پدرش، شش نامه دیگر به افراد دیگر و چند کارت پستال هم گنجانده شده. نامه ها را در کتاب به خط فروغ می بینیم. انتشار این نامه های خصوصی واکنش هایی را بر انگیخته است.

علاوه بر اینکه بخشهای مختلفی از این نامه بازنشر شد، عده زیادی ماجرای حریم خصوصی را پیش کشیدند و گفتند انتشار نامه های خصوصی فروغ به عشقش غیر اخلاقی است و به شناخت فروغ کمکی نمی کند . آنها می گویند فروغ نمی دانسته که قرار است چندین دهه بعد آنچه که به طور خصوصی می نویسد، عموما منتشر شود.

بعد از انتشار این نامه و بحثی که پیرامون آن در گرفت ابراهیم گلستان درگفتگو با روزنامه ابتکار از جمله گفته که این نامه ها را که سند تاریخی محسوب می شوند، خودش در اختیار خانم میلانی قرار داده است.او گفته به نظر او "وقتی دو نفر مورد توجه اشخاص قرار می‌گیرند هیچ نوع حریم خصوصی ندارند. حریم خصوصی به خاطر ترسی است که اشخاص از چیزهایی که می فهمند یا نمی‌فهمند، دارند؛ برای آدمی که آزاده است و فکر می‌کند، حریم خصوصی مهم نیست. حریم خصوصی برای هیچ کس وجود ندارد و هر کسی هر چه بخواهد می‌گوید و از روی همین چیزهاست که تمدن یک دوره‌ای ایجاد می‌شود."

البته اقای گلستان این اظهارات رو در حالی بیان می کنه که هرگز مثلا نامه ها یا گفته‌های خودش را به فروغ منتشر نکرده و درباره حس خودش به فروغ به وضوح مطرح نکرده است. حتی وقتی بعد از سی سال ، در سال 1386 در نشستی سه ساعته با عباس میلانی، تاریخ پژوه، درباره رابطه اش با فروغ، زبان به سخن گشود گفته بود رابطه اش با فروغ خصوصی است و حتی اجازه ضبط صدای این جلسه را به کسی نداد.

به هر ترتیب خانواده فروغ فرخزاد، از انتشار این نامه راضی نیستند و آن را ورود به حریم خصوصی فروغ فرخزاد می دانند.

علی همدانی، گوینده چشم انداز بامدادی بی‌بی‌سی در بامداد هفتم آبان، در گفتگو با پوران فرخزاد، نویسنده - تاریخ پژوه و خواهر فروغ فرخزاد در تهران که در طول همه این سالها، انتشار آثار فروغ را به دست گرفته نظر او را درباره این نامه‌ها و انتشار عمومی اش جویا شده است.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.