'پنج عصر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'پنج عصر' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'پنج عصر' ساخته سمیرا مخملباف به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

در افغانستان روزهایی هست که تب انتخابات بالا می‌گیرد و طبق معمول زنان هم که معمولا سهم کمی در اداره جامعه دارند، به مشارکت در انتخابات و رای دادن تشویق می‌شوند . ولی آیا زن ها در یک جامعه سنتی مثل افغانستان امکان و شانسی برای رئیس‌جمهور شدن دارن؟ سمیرا مخملباف فیلمساز جوان و شناخته‌شده ایرانی، بعد از سرنگونی طالبان در افغانستان به این کشور رفت و در همین زمینه فیلمی ساخت. 'پنج عصر ' که عنوان‌اش برگرفته از شعری از لورکا شاعر پرآوازه اسپانیایی است، درباره زندگی یک خانواده افغان پس از سرنگونی طالبان است.

Image caption نمایی از فیلم 'پنج عصر'

ویژگی فیلم

'پنج عصر' فیلمی درباره رویاهای زن افغان و مشکلات و مصائب‌اش در یک جامعه به شدت مرد‌سالار و سنتی و جنگ‌زده است. 'پنج عصر' داستانی خطی و ساختاری مستند‌گونه دارد و سومین ساخته سازنده‌اش در مقام کارگردان و اولین فیلم سینمایی ساخته شده در افغانستان پس از دوره طالبان است. این فیلم در سال ۲۰۰۳ در بخش مسابقه اصلی کن حضور یافت و برای دومین بار کارگردانش را موفق به دریافت جایزه ویژه هیأت داوران این جشنواره کرد. 'پنج عصر' در بیش از چهل جشنواره بین المللی به نمایش در آمده است.

خلاصه فیلم

دختر جوانی می‌کوشد پس از فروپاشی طالبان در افغانستان از آزادی به دست آمده در دوران جدید، بــرای رشد اجتماعی خود به عنوان یک زن، عالی‌ترین بهره را ببرد. او که به دور از چشم پدرش در مدرسه ثبت نام کرده، می‌خواهد رییس جمهور آینده افغانستان شود.

شناسنامه فیلم

کارگردان: سمیرا مخملباف

بازیگران: عاقله رضایی ، عبدالغنی یوسف زای ، مرضیه امیری ، رازی محبی ، غلام جان گاردل ، حلیمه عبد‌الرحمن ، بی بی گل آصف ، ژرام کزاق ، مینا انیس ، شکرانه هاتفی وکیله گواه ، محمد یونس ، محبوبه ابدالی ، ندیمه ابدالی ، فاطمه رسولی ، یاسمین رسولی ، محمد نادر خواجه

فیلمنامه: سمیرا مخملباف (بر اساس قصه‌ای از محسن مخملباف)

دستیاران کارگردان: مرضیه مشکینی، اکبر مشکینی، کاوه معین‌فر

مدیر فیلمبرداری: ابراهیم غفوری

دستیار فیلمبردار: رضا شیخی

صدابرداران صحنه: بهروز شهامت، فرخ فدایی

صداگذاران: بهروز شهامت، حسین مهدوی

موسیقی: محمدرضا درویشی (بر اساس موسیقی بومی افغانستان)

تدوین: محسن مخملباف

دستیار تدوین: مستانه مهاجر

تهیه‌کننده، برنامه‌ریز و عکاس: میثم مخملباف

مدیر تولید: محمد احمدی

دستیار تولید: زهرا کمالیان

امور اداری افغانستان: ولی تلاش

پشت صحنه: حنا مخملباف

جلوه‌های ویژه: غیاث واسط

امور فنی تدوین وصدا: رسانه پویا

لابراتوار: استودیو فیلمساز

محصول: خانه فیلم مخملباف

پخش بین الملل: وایلد بانچ

۱۰۵ دقیقه، ۳۵ میلی متری، رنگی، ۱۳۸۱

درباره کارگردان

Image caption سمیرا مخملباف، کارگردان

سمیرا مخملباف، کارگردان جوان ایرانی متولد ۲۶ بهمن ۱۳۵۸ در تهران است. وی در سن ۸ سالگی در فیلم 'بایسیکل‏‌ران ' ساخته پدرش محسن مخملباف بازی کرد. در سن ۱۷ سالگی فیلم سینمایی 'سیب' را ساخت و به عنوان جوان‏ترین کارگردان جهان در بخش رسمی فستیوال کن (۱۹۹۸) حضور یافت.فیلم 'سیب' در ظرف دو سال به بیش از ۱۰۰ جشنواره بین‏المللی دعوت شد و در بیش از ۳۰ کشور جهان اکران شد و سیزده جایزه بین المللی را به دست آورد. در سال ۱۹۹۹، سمیرا دومین فیلم سینمایی خود را به نام 'تخته ‏سیاه'ساخت و در سال ۲۰۰۰ وقتی که وی ۲۰ ساله بود در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن حضور یافت و جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود ساخت. 'تخته سیاه' برنده جایزه مدال فلینی از یونسکو و جایزه تروفو از ایتالیا شد. فیلم در سراسر جهان اکران شد و تنها حدود ۲۰۰ هزارنفر در فرانسه به دیدن آن رفتند. بعد از آن سمیرا یک اپیزود از فیلم ۱۱ سپتامبر را به همراه فیلم‌سازانی چون : کن لوچ، ایما مورا، یوسف شاهین، شان پن و دیگران ساخت که در ونیز سال ۲۰۰۲ به نمایش درآمد. 'پنج عصر' سومین ساخته سمیرا مخملباف در مقام کارگردان و اولین فیلم سینمایی ساخته شده در افغانستان پس از دوره طالبان است که در سال ۲۰۰۳ در بخش مسابقه اصلی کن حضور یافت و بار دیگر موفق به دریافت جایزه ویژه هیأت داوران از این جشنواره شد. گاردین در سال ۲۰۰۴ او را به عنوان یکی از ۴۰ کارگردان برتر جهان معرفی کرد. از آن جا که دولت ایران در آن سالها اجازه ساخت فیلم به سمیرا را نداد او در سال ۲۰۰۷ چهارمین فیلم سینمایی خود را به نام 'اسب دو پا' در افغانستان ساخت. در زمان فیلم برداری یک نارنجک دستی به سمت دوربین فیلم‌برداری او پرتاب شد که منجر به زخمی شدن ۶ نفر شد اما وی کار را در شهر دیگری از افغانستان تا پایان کار ادامه داد. وی در جشنواره‌های بسیاری چون کن، ونیز ، برلین ، لوکارنو، مسکو، مونترال و …به عنوان داور حضور یافته است.

گفتگوی آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer