آرشیو برنامه‌های ۳۷ درجه

چطور جان یک نفر را در صحنه تصادف نجات دهیم؟

برنامه را اینجا ببینید:

تاثیر حمام آفتاب روی پوست

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه ۳۷ درجه به اثرات مثبت و منفی آفتاب می پردازیم و هر آنچه در مورد کرم‌های ضدآفتاب باید بدانید را به شما می‌گوییم. همچنین به این پرسش ها پاسخ می‌دهیم: چه زمانی اشعه فرابنفش خورشید سرطان زا می‌شود؟ چه اندازه آفتاب برای تامین ویتامین دی حیاتی است؟ برنزه کردن زیر نور آفتاب با برنزه کردن با دستگاه سولاریم چه فرقی دارد؟ چه تاثیری روی سلول‌های پوست می‌گذارد؟ چه زمانی آفتاب سوختگی منجر به سرطان پوست می‌شود؟ در بخش کمک‌های اولیه اقدامات لازم برای درمان سوختگی را آموزش می‌دهیم.

بازسازی پستان بعد از جراحی سرطان

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه ۳۷ درجه نگاهی می اندازیم به جراحی ترمیمی بعد از برداشتن پستان. در مورد استفاده از بافت طبیعی بدن بیمار برای بازسازی پستان به جای پروتز صحبت می کنیم و اینکه چطور می توانیم با معاینه شخصی، علایم سرطان پستان را تشخیص بدهیم؟ در قسمت کمک های اولیه به شما آموزش می دهیم که کسی را که در حال خفگی است چطور نجات دهیم؟ و آیا نوشیدن شیر گرم قبل از خواب، باعث می شود زودتر خوابمان ببرد؟

بوتاکس و ژل‌های زیبایی

برنامه را اینجا ببینید:

در فصل جدید ۳۷ درجه: هر آنچه درباره بوتاکس و ژل زیبایی می خواهید بدانید. چطور می توانیم با جلوگیری از خونریزی شدید جان یک نفر را نجات بدهیم؟

وسواس

برنامه را اینجا ببینید:

آیا تا حالا شک کرده‌اید که شاید وسواس داشته باشید؟ کسی را می‌شناسید که وسواس داشته باشد؟ علایم این اختلال چیست؟ با اضطراب ناشی از آن باید چه کرد؟

آنتی بیوتیک

برنامه را اینجا ببینید.

در اوپا عفونت‌های ابرمیکروبی همین حالا مسئول مرگ ۲۵ هزار نفر در سال هستند. میکروب‌هایی که در مقابل دارو مقاومند. پزشکان هشدار می‌دهند که ممکن است در بیست سال آینده بعضی جراحی‌ها مثل سزارین یا پیوند عضو مرگبار شوند. همه این‌ها به علت بحران آنتی بیوتیک است. برنامه پانورامای بی‌بی‌سی به دیدن بیمارانی رفته که با این بحران دست و پنجه نرم می‌کنند. (اردیبهشت ۱۳۹۶)

با اصلاح ژن، درمان چه بیماری‌هایی ممکن می‌شود؟

برنامه را اینجا ببینید:

این روزها صحبت از تحول بزرگی است که در پزشکی غوغا کرده: پیرایش ژن. این تحول می‌تواند زندگی هر کس و هر چیزی روی کره زمین را تغییر دهد. پیرایش ژن تحقیقات پزشکی را دگرگون کرده و درمان‌های جدیدی را برای بیماری‌های مختلف ارائه داده. برنامه پانورامای بی‌بی‌سی نگاهی انداخته به تاثیر این تحول شگرف در دنیای پزشکی (فروردین ۱۳۹۶)

امیدی نو در درمان بیماری اِم اِس؟

برنامه را اینجا ببینید:

در ایران بیشتر از ۷۰ هزار نفر مبتلا به ام اس هستند. بیماری‌ای که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند باعث ناتوانی و معلولیت‌های جدی بشود و هنوز درمانی قطعی برایش کشف نشده. اما گویا یکی از درمان‌های سرطان، در بهبود این بیماران بسیار موثر بوده! برنامه «پانوراما»ی بی‌بی‌سی در فرصتی نادر با بیمارانی صحبت کرده که برای ام اس، تحت یکی از پیشرفته‌ترین درمان‌های سرطان قرار گرفتند و تونستند اندام‌هایی که قبلا فلج بوده را به حرکت در بیارند. (اسفند ۱۳۹۵)

بایدها و نبایدهای رفتار با بیماران سرطانی

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه به این سوالها جواب میدهیم:

 • چه کارهایی از دست من و شما برای بالا بردن کیفیت زندگی فرد مبتلا به سرطان برمی‌آید؟ چطور شنونده خوبی باشیم و نصیحت نکنیم؟
 • آیا پوشیدن سینه بند فنری، ممکن است منجر به سرطان پستان بشود؟ (آبان ۱۳۹۵)

۸ لیوان آب در روز بنوشیم یا ۴ لیوان؟

برنامه را اینجا ببینید:

با انجام یک آزمایش جالب یک روز تمام کم آبی می‌کشیم تا ببینیم آیا واقعا باید در روز ۸ لیوان آب بنوشیم؟ یا ۴ لیوان کافیست؟

همین طور به این سوالات هم پاسخ می‌دهیم:

 • ممکن است نوشیدنی‌های دیگر مثل آب میوه، شیر یا قهوه، آب بدن را بهتر از «آب» تامین کنند؟
 • آیا مالیدن روغن به پوست سر، شوره‌های سر را از بین می‌برد؟
 • چطور در مورد عادت ماهانه و علایم بلوغ جنسی در پسران با فرزندانمان صحبت کنیم؟ چه سنی برای این کار مناسب است؟ (مهر ۱۳۹۵)

چرا دستشویی آلوده‌ترین جای خانه نیست؟

برنامه را اینجا ببینید:

مناطق باکتری خیز خانه کجاست؟ آیا می‌دانستید که آشپزخانه حتی از توالت هم آلوده‌تر است؟ سالم‌ترین روغن برای پخت و پز کدام است؟ روغن گیاهی، آفتابگردان، زیتون یا کره؟ آیا گرم کردن غذا با مایکروویو غذا را ناسالم می‌کند؟ و در بخش سلامت زنان می‌گوییم که چه دردهایی غیرطبیعی هستند و چه مواقعی زنان حتما باید به پزشک مراجعه کنند. (شهریور ۱۳۹۵)

بیمارانی که بدون دارو، با ورزش بهبود یافتند

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه از زندگی بیمارانی می‌گوییم که به جای نسخه دارویی پزشک، با ورزش بهبود یافتند. به شما می‌گوییم چگونه عضلات خود را در چند هفته بدون رفتن به باشگاه قوی کنید. همین‌طور به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا حساسیت غذایی کودکان به شیر و بادام زمینی در بزرگسالی از بین می‌رود؟ و در بخش درگوشی‌ها، دکتر سارا ناصرزاده، روان درمانگر جنسی توضیح می‌دهد که چه کسی چگونه و در چه سنی باید مسایل جنسی را به کودکان آموزش دهد؟ (مرداد ۱۳۹۵)

هرآنچه در مورد جراحی چاقی و چاقی مفرط باید بدانید

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه نگاهی می‌اندازیم به تازه‌ترین تحقیقات در مورد چاقی مفرط و از هورمون‌هایی می‌گوییم که اشتها و وزن را کنترل می‌کنند. از جراحی چاقی، فواید و عوارض احتمالی آن می‌گوییم. در بخشی از برنامه که مرز باور غلط با واقعیت علمی را مشخص می‌کنیم، به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا شکلات برای بدن مفید است یا مضر؟ (تیر ۱۳۹۵)

آلودگی هوا چطور احتمال سکته قلبی را بالا می‌برد؟

برنامه را اینجا ببینید:

با یک آزمایش جالب و نسبتا خطرناک در اتاق پر از دود گازوییل به شما نشان می‌دهیم که آلودگی هوا چطور احتمال سکته قلبی را بالا می‌برد. همین طور به شما می‌گوییم چگونه هوای آلوده تکامل مغزی کودکان را کند می‌کند.

به این سوالها هم پاسخ می دهیم: کدام یک از کیست‌های تخمدان نگران کننده‌اند؟ علایم این کیست‌ها و درمانشان چیست؟ و آیا نوشیدن آب میوه تاثیر آنتی بیوتیک را از بین می‌برد؟ (خرداد ۱۳۹۵)

همه چیز در مورد اوتیسم: تشخیص، آموزش و درمان‌های مختلف

برنامه را اینجا ببینید:

سری می‌زنیم به یکی از بهترین مدارس اوتیسم در بریتانیا و نگاهی می‌اندازیم به شیوه تدریس، امکانات آموزشی و روش‌های بازتوانی آن مدرسه. در گفتگو با یکی از برجسته‌ترین پروفسورهای این رشته، به این سوال پاسخ می‌دهیم که چطور می‌شود علایم اوتیسم را در کودکان دو ساله تشخیص داد. و در بخش باورها به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا اسفناج واقعا سرشار از آهن است یا این، فقط یک باور عمومی غلط است؟(آذر ۱۳۹۳)

سنِ تندرستی در برابر سنِ واقعی

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه ۳۷ درجه، شما را با مفهوم جدیدی به نام "سن تندرستی" آشنا می‌کنیم و نشان می‌دهیم که چطور می‌توان زمان را به عقب برگرداند و جوانتر شد. همین طور به این دو سوال پاسخ می‌دهیم:

 • آیا عرق کردن باعث دفع سموم از بدن می‌شود؟
 • عملکرد یا تمایل جنسی طبیعی و نرمال یعنی چه؟ (آذر ۱۳۹۳)

ویژه برنامه نابینایان: نگاهی به زندگی دو ایرانی موفق

برنامه را اینجا ببینید:

برنامه ۳۷ درجه‌ای که روز چهارشنبه، هشتم مهرماه پخش شد، به دلیل روز جهانی عصای سفید (۲۳ مهر)، به نابینایی و کم‌بینایی اختصاص دارد. در این برنامه نگاهی می‌اندازیم به زندگی موفق دو ایرانی نابینا: مانی جزمی، مجری برنامه ورزشی "فوتبال دنیا" در رادیوی بی‌بی‌سی جهانی و فرشته خسروجردی که در تنها گروه موسیقی نابینایان در بریتانیا به نام اینر ویژن (inner vision) خواننده است و از دریچه زندگی این دو نفر، تاثیر نگاه متفاوت جامعه و نرم‌افزارهای جدید را در زندگی نابینایان بررسی می‌کنیم. (مهر ۱۳۹۳)

چه کارهایی برای پیشگیری از فراموشی و آلزایمر مفید است؟

برنامه را اینجا ببینید:

با یک آزمایش جالب به شما می‌گوییم که برای افزایش کارکرد مغز چه کاری از همه مفیدتر است؟ بازی‌های فکری، یادگیری مهارت جدید یا فعالیت بدنی؟ همین طور به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا تاثیر الکل روی زن و مرد یکسان است؟ و در بخش درگوشی‌ها، دکتر سارا ناصرزاده پژوهشگر و روان‌درمانگر جنسی در مورد اهمیت شناخت اندام‌های تناسلی صحبت می‌کند. (شهریور ۱۳۹۳)

فواید ایستاده کار کردن و تاثیر فیسبوک در روابط زناشویی و دوستی

برنامه را اینجا ببینید:

با یک آزمایش جالب نشان می‌دهیم که نشستن چقدر برای سلامتی ضرر دارد. از فواید ایستاده کار کردن برای شما می‌گوییم و اینکه آیا میزهای بلند برای ایستاده کار کردن، می‌توانند چاره کار باشند؟ همچنین به این سوالات پاسخ می‌دهیم:

 • آیا خوابانیدن کودک در هوای زیر صفردرجه واقعا سیستم ایمنی کودک را تقویت می‌کند؟
 • آیا نگاه داشتن عطسه واقعا به شنوایی آسیب می‌‌رساند؟
 • مرز بین فضای خصوصی و عمومی در فیسبوک کجاست؟ شهرزاد پورعبدالله، روان‌درمانگر و مشاور زوج و خانواده از تاثیر فیسبوک در روابط زناشویی و دوستی می‌گوید. (مرداد ۱۳۹۳)

آیا قرص های مُسکن می‌توانند درد یک عضو خاص بدن را از بین ببرند؟

برنامه را اینجا ببینید:

مسیر یک مسکن را در بدن دنبال می‌کنیم تا ببینم آیا مسکن‌ها می‌توانند درد یک عضو خاص بدن را از بین ببرند؟ یک شربت خانگی معرفی می‌کنیم که می‌تواند جایگزین پرفروشترین شربت ضدسرفه شود. به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا کندن یک موی سفید باعث زیادتر شدن موهای سفید می‌شود؟ و دکتر سارا ناصرزاده، روان‌درمانگر جنسی به سوالات شما در مورد اولین رابطه جنسی پاسخ می‌دهد. (تیر ۱۳۹۳)

روش‌های پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان‌های شایع

برنامه را اینجا ببینید:

هر آنچه در مورد شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران و افغانستان می‌خواهید بدانید: سرطان پستان و سرطان معده. روش‌های پیشگیری و تشخیص زودهنگام در گفتگو با پرفسور هلموت مجتهدی، متخصص زیست شناسی سرطان و دکتر رایکا تقی زاده جراح و فوق تخصص بازسازی پستان بعد از سرطان. (اسفند ۱۳۹۳)

ویژمواد محرک و مخدر چه تغییراتی در مغز ایجاد می‌کنند؟

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه نگاهی می‌اندازیم به تغییراتی که وابستگی به مواد در مغز ایجاد می‌کنند درمان اعتیاد، چطور می‌شه زندگی جدید و بدون مواد را به فرد وابسته آموخت؟ آیا واقعا ویتامین سی می‌تونه جلوی سرماخوردگی را بگیره یا این یک باور غلطه؟ تغییر و تحولات سن بلوغ در دخترها و پسرها - پاسخ به سوالاتی که پرسیدنش چندان راحت نیست. (بهمن ۱۳۹۳)

امید تازه برای درمان آسیب نخاعی؟

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه به امیدهای تازه‌ای می‌پردازیم که برای مبتلایان به آسیب دیدگان نخاعی باز شده.

به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا ظرفهای پلاستیکی نگهدارنده غذا برای سلامتی مضرند؟

فریبا صحرایی خبرنگارمان به پاپوآ گینه نو رفته و از موفقیت آن‌ها در مبارزه با مالاریا می‌گوید. بهمن کلباسی از تاثیر کاهش آلارم‌های دستگاه‌های پزشکی در بیمارستانی در بوستون می‌گوید و شهرزاد پورعبدالله مشاور و روان درمانگر از اینکه چطور امنیت عاطفی را در رابطه‌مان ایجاد کنیم. (دی ۱۳۹۳)

ایدز و رابطه جنسی- ویژه برنامه اچ آی وی

برنامه را اینجا ببینید:

به مناسبت روز جهانی ایدز دهم آذرماه، در این برنامه به این سوالات جواب می‌دهیم: ( در ده دقیقه انتهایی این برنامه مباحثی در ارتباط با ایدز و رابطه جنسی گفته می‌شود که برای کودکان مناسب نیست)

 • اطلاعات شما در رابطه با ایدز چقدر به واقعیت نزدیک است؟
 • اگر نتیجه آزمایش مثبت بود به چه کسی بگویید؟ وچطور؟
 • چطور می‌شود از انگ و ناخوشایندی ایدز در جامعه کاست؟ (آذر ۱۳۹۳)

آلودگی هوا روی کدام یک از اعضای خانواده بیشتر اثر می‌گذارد؟

برنامه را اینجا ببینید:

با یک آزمایش جالب به شما نشان می‌دهیم که کدام وسیله تردد، بیشتر شما را در معرض آلودگی قرار می‌دهد؟

همین طور به این دو سوال پاسخ می‌دهیم: آیا اسپری‌های زیر بغل سرطان زا هستند؟ چگونه رابطه بهتری با شریک زندگی برقرار کنیم؟ (آبان ۱۳۹۳)

خطر به پایان نرساندن دوره درمان با آنتی بیوتیک چیست؟

برنامه را اینجا ببینید:

در این برنامه به این موضوعات می‌پردازیم:

 • مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها
 • سلامت روان کودکان جنگ
 • آیا شکستن قنلنج انگشتان باعث آرتروز می‌شود؟
 • چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم. (مهر۱۳۹۳)

موضوعات مرتبط