استفاده از مدل باحجاب برای تبلیغ شامپو

حق نشر عکس amenaofficial

یک شرکت مشهور لوازم آرایش برای تبلیغ شامپو از تصویر یک زن با حجاب استفاده کرده است.

آمنه خان، وبلاگ‌نویسی که درباره محصولات آرایشی می‌نویسد، گفته خوشحال است که با روسری برای شرکت لورآل تبلیغ کرده و حالا بخشی از این "تغییر بزرگ" است.

او از اولین کسانی است که عکس باحجابش به صورت وسیع در فروشگاه‌های بزرگ برای تبلیغ شامپو استفاده شده است.

تصویر آمنه در کنار چند زن دیگر در این تبلیغ استفاده شده است. تغییری که از نگاه برخی کارشناسان صنعت تبلیغات، تحولی در رویکرد تبلیغات به شمار می‌رود.

او می‌گوید استفاده از زن باحجاب برای تبلیغ شامپو پیام مثبتی به زنان محجبه می‌دهد؛ این‌که دیده می‌شوند و جزئی از جامعه هستند.

حق نشر عکس Amenaofficial.instagram
Image caption آمنه خان: این‌که موهایم را نمی‌بینید، دلیل نمی‌شود که فکر کنید به آن اهمیت نمی‌‍دهم

به گفته انجمن دست‌اندرکاران صنعت تبلیغات در بریتانیا، شرکت‌‎ها مجبور هستند برای موفق بودن کارشان از افرادی با رنگ پوست، جنسیت، و مذهب‌های متنوع بهره بگیرند.

لورآل اولین شرکتی نیست که سعی کرده تنوع فرهنگی و نژادی را در تبلیغاتش رعایت کند.

شرکت پپسی هم در دهه ۱۹۴۰ میلادی، به طور مستقیم آمریکاییان آفریقایی‌تبار را مخاطب تبلیغات تجاری خود قرار داد. اما در واقع تا اوایل دهه ۱۹۷۰، بعد از جنبش مبارزه برای حقوق برابر شهروندی، شرکت‌های بزرگ دیگر چندان بر روی مخاطبان سیاه‌پوست سرمایه‌گذاری نکرده بودند.

در دهه ۱۹۷۰ ستارگان سیاه‌پوست وارد صنعت تبلیغات شدند از جمله اوجی سیمپسون بازیکن فوتبال و بیل کازبی، کمدین و بازیگر آمریکایی.

بعضی از آن تبلیغات دهه‌های چهل و پنجاه میلادی احتمالا به خاطر داشتن نگاه قالبی و نگاه از بالا به اقلیت رنگین پوست، اکنون دیگر مورد پسند جامعه نیست اما در زمان خود، تحولی بزرگ در صنعت تبلیغات محسوب می‌شد.

حق نشر عکس Pepci.McDonalds
Image caption بعد از پپسی شرکت‌های بزرگ مانند مک‌دونالد هم مخاطبان آفریقایی‌تبار را در تبلیغات در نظر گرفتند

درباره جنسیت و گرایش‌های جنسی، صنعت تبلیغات محافظه‌کارتر بود. تا سال ۱۹۹۴ همجنس‌گرایان چندان در تبلیغات بزرگ حضور نداشتند.

ایکیا، شرکت زنجیره‌ای محصولات خانگی، برای اولین بار از یک زوج همجنسگرا برای فروش محصولات خود استفاده کرد.

آن زمان ایکیا در تبلیغ خود مادری را نشان داد که از همسرش جدا شده است. مدیر این شرکت در آمریکا گفته بود ایکیا شرکتی است که پذیرای همه است.

موضوعات مرتبط