مهرداد پهلبد؛ درگذشت معمار "وزارت فرهنگ و هنر" در ایران
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مهرداد پهلبد؛ درگذشت معمار "وزارت فرهنگ و هنر" ایران

مهرداد پهلبد، نخستین وزیر فرهنگ و هنر ایران, در سن صد و یک سالگی در آمریکا درگذشت.

مهرداد پهلبد، همسر شاهدخت شمس پهلوی خواهر محمدرضا شاه پهلوی، با آنکه از خانواده هنرمندی آمده بود اما شرایط در سالهای نخست قرن طوری بود که هنر شغل حساب نمی شد. او در سویس درس معماری خوانده بود و به واسطه نزدیکی خانوادگی به دربار و در جریان به گفته خودش یک ماجرای عاشقانه با شمس پهلوی، خواهر محمدرضا شاه پهلوی ازدواج کرد.

آن موقع وزارت فرهنگ که حکم وزارت آموزش و پرورش را داشت بخشی هم به نام هنرهای زیبا داشت برای امور هنری کشور. بخشی که بعدا به لطف تلاش های او به وزارت خانه تمام عیار بدل شد: وزارت فرهنگ و هنر با یک استراتژی اساسی که او بعدها در گفتگو با مهناز افخمی در بنیاد مطالعات ایران گفته است. او در اولین قدم نه سراغ هنر، که سراغ هنرمندان رفته بود تا "سطح اجتماعی" آنها را از "مطرب" بالاتر بیاورد. واژه "هنرمند" از جمله دستاوردهای اوست.

راه اندازی گروه کر ملی ایران، ارکستر سمفونی، سازمان ملی فولکلور ایران، سازمان ملی باله، تاسیس خانه اپرای ایران تالار رودکی، ساخت و راه اندازی موزه های مختلف ، حمایت موج نوی سینما در ایران، راه اندازی مرکز تولید و نشر فیلم های مستند و عرضه این هنرهای پا گرفته در ایران در عرصه بین الملی از جمله کارهایی است که او کرد از جمله با حمایت و همراهی ملکه پیشین و البته با دردسرهای فراوان و از جمله کمبود بودجه.

علی همدانی در گزارششی که می شنوید، نگاهی انداخته به سالهای فعالیت مهرداد پهلبد.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.