کلاف سردرگم مهریه
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کلاف سردرگم مهریه

موضوع مهریه موجب اختلاف میان رئیس قوه قضاییه و یک مرجع تقلید در قم شده است.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعه کمتر از دو هفته پیش، از قوانین مرتبط با مهریه و نحوه اجرای آن انتقاد کرده و گفته بود "قوه قضاییه بر خلاف نظر اسلام، مردان را مجبور می کند در صورت نداشتن توانایی مالی، مهریه را قسطی بدهند و تا تمام نشدن قسط زن نباید از مرد تمکین کند." طرح این انتقاد با پاسخ تند رِئیس قوه قضاییه مواجه شد.

صادق لاریجانی هم در پاسخ به آقای مکارم شیرازی گفت انتقادات گاهی از روی ناآگاهی ست، چرا طوری صحبت می‌شود که انگار قضات به گفته او از پس کوه قاف آمده‌اند.

او گفته ما نگفتیم زن اگر مهرش را نگرفت تمکین نکند، ما گفتیم می‌تواند تمکین نکند.

حالا در تازه ترین واکنش، آیت الله مکارم شیرازی می گوید پاسخ رئیس قوه قضاییه کافی نیست: دادستان کل کشور و دو نفر از قضات عالی‌رتبه که سوابق حوزوی دارند به حوزه علمیه بروند تا ایرادات مطرح شده در محیط به گفته او عالمانه/ و دور از عصبانیت/ حل و فصل شود.

در برنامه چشم انداز بامدادی 22 مهر 1397 ناصر مدنی، مجری برنامه در اینباره گفت ‌وگویی داشته است با مهدی خلجی، پژوهشگر ارشد موسسه واشنگتن برای سیاست خاورمیانه از پایتخت آمریکا.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.