مستند فنتانیل (نسخه کامل): ونکوور چگونه با بزرگترین بحران موادمخدر قرن مبارزه می‌کند؟

بحران بیش مصرفی یا اوردوز در آمریکای شمالی طی چهار سال گذشته جان ده‌ها هزار نفر را گرفته به طوری که هم آمریکا و هم کانادا وضعیت فوق‌العاده بهداشتی اعلام کرده‌اند و گروه‌های ویژه برای مهار این اپیدمی تشکیل داده‌اند.

در این مستند ۴۰ دقیقه‌ای، امیر پیام، بی‌بی‌سی، به ونکوور کانادا می‌رود. به شهری که در بخش شرقی مرکز تجاری آن محله کوچکی به نام «داون‌تاون‌ایست‌ساید» قرار دارد که در چهار سال گذشته به یکی از کانون‌های اصلی بحران اوردوز در آمریکای شمالی تبدیل شده است.

محله‌ای قدیمی که مساحت آن کمتر از نیم کیلومتر مربع است اما فقط در سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) شاهد وقوع بیش از ۵۲۰۰ اوردوز بوده.

ونکوور که بزرگترین شهر استان بریتیش کلمبیا در کاناداست، در چهار سال گذشته بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از اوردوز در کانادا را داشته اما همزمان با به کارگیری روش‌های پیشرو در کاهش آسیب‌های اعتیاد توانسته در سال جاری (۲۰۱۸) شاهد ثبت نخستین آمارهای امیدبخش در این زمینه باشد. این در حالی است که بقیه نقاط کانادا و همچنین اکثر شهرهای آمریکا همچنان شاهد وخامت بیشتر بحران فنتانیل و اوردوز هستند.

در روز جمعه ۲۷ ژوییه ۲۰۱۸ که تیم بی‌بی‌سی فارسی در ونکوور مشغول تهیه این مستند تلویزیونی بود ۱۳۰ اوردوز به مراکز اورژانس و آتش‌نشانی استان بریتیش کلمبیا ارجاع داده شد.

با وجود این که این آمار (۱۳۰ اوردوز در یک روز) رکوردی جدید برای سال ۲۰۱۸ در این استان کانادا محسوب می‌شد، امدادگران ویژه، آتش‌نشانان آموزش دیده و مردم عادی که بسته‌های رایگان نجات حاوی آمپول نالوکسان (خنثی کننده اثرات موادمخدر مرفین‌دار) به همراه داشتند توانستند هر ۱۳۰ قربانی را نجات دهند.

مستند فنتانیل همچنین در ۵ قسمت کوتاه‌تر از برنامه ۶۰ دقیقه بی‌بی‌سی فارسی پخش شده است:

فنتانیل ۱: سازمان ملل: جهان در آستانه اپیدمی سوءمصرف فنتانیل و ترامادول است

فنتانیل ۲: فنتانیل، مخدری که محاسبات پلیس با را بر هم زده

فنتانیل ۳: محله‌ای کوچک در ونکوور؛ کانون اعتیاد و تن فروشی در آمریکاشمالی

فنتانیل ۴: مفنتانیل ۴: از یک چادر امداد تا الگوی جهانی مبارزه با اوردوز

فنتانیل ۵: قیام ماداران علیه سیاست‌های مبارزه با موادمخدر کانادا