'در خانه و دور' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'در خانه و دور' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'در خانه و دور' ساخته مشترک شهربانو سادات و کاتیا ادومیت به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

'در خانه و دور' تصویری است از دو زندگی یکی در افغانستان همین روزها و دیگری یک اردوگاه پناهندگی در آلمان. معمولا به دلیل محدویت‌های سنتی موجود در جامعه افغانستان، تصویر روشنی از روابط درون یک خانواده افغان به بیرون ارائه نمی‌شود و غالبا این بخش پنهان می‌ماند. اما شهربانو سادات، فیلم‌ساز جوان افغان در فیلم مشترکش با یک فیلمساز آلمانی مقیم دانمارک به سراغ این موضوع رفته و تمرکزش را بر روی زندگی خانوادگی در افغانستان گذاشته است. همتای دیگر او کاتیا ادومیت، هم در سوی دیگر جهان به سراغ زندگی پناهندگان در یک اردوگاه پناهندگی در آلمان رفته و تصویری از این وضعیت را ثبت کرده است. حاصل ترکیب این دو نگاه فیلم 'در خانه و دور' است.

حق نشر عکس katiaAdomit
Image caption نمایی از فیلم 'در خانه و دور'

ویژگی فیلم

'در خانه و دور' یک فیلم داستانی است که به شدت زیادی به مستند پهلو می‌زند و مرز بین مستند و داستانی را می‌شکند. فیلم نگاهی آرام و مشاهده‌گر به اطرافش دارد. این فیلم یک تدوین موازی از دو فیلم با دو موضوع و جغرافیای ظاهرا متفاوت اما در عین حال مرتبط است. اول تصویری از وضعیت زن افغان در فضای زندگی واقعی در خانه و از یک نگاه دیگر، تصویری از همین وضعیت دور از جنگ و انفجار و حوادث بیرونی. فیلم البته این‌طور به نظر می‌رسد که مشکلات معمول فیلم‌های با روایت‌ها و کارگردانی‌های متفاوت را دارا است. این فیلم محصول سال ۲۰۱۳ افغانستان، آلمان و دانمارک است.

خلاصه فیلم

'در خانه و دور' قصه خانواده افغانستانی را روایت می‌کند که در حال و هوای این روزهای کابل در حال کوچ‌کشی از خانه‌ای به خانه دیگر هستند. روابط خانوادگی اینها به گونه‌ای از هم گسسته است. پدر احساس می‌کند، اقتدار مردانه خود را در خانواده از دست داده است. سکینه دختر بزرگ خانواده کار می‌کند و مسئولیت تامین مخارج خانواده را برعهده دارد. شریفه دختر دیگر در جستجوی کار است تا از بار مشکلات خانواده بکاهد. کامله زبان انگلیسی می‌خواند و زر کوچکترین دختر خانواده غرق در دنیای کودکانه خود، نگران مرغ بیمارش است.

'در خانه و دور' روایت زندگی این روزهای کابل است، یک روز از زندگی خانواده‌ای که سالهای طولانی تجربه مهاجرت و زندگی در ایران را داشته‌اند. در حال و هوای روزهای نزدیک به ۲۰۱۴ و خروج نیروهای نظامی آمریکایی و انتخابات پیش رو، موجی از ترس همه جا را فرا گرفته و سبب مهاجرت و ترک پایتخت شده است . شریفه دعوت‌نامه‌ای به دستش رسیده که می‌تواند برای چند روزی به اروپا سفر کند اما نرفته به برگشت فکرمی‌کند. سکینه خواهر بزرگتر که نا امید از شرایط کنونی است از شریفه می‌خواهد تصمیم عاقلانه‌ای بگیرد و مثل خیلی‌های دیگر برنگردد. گرفتن تصمیم کار آسانی نیست، شاید این اولین و آخرین فرصتش باشد. دختر جوان دیگری که گویی تصمیمی را که شریفه در آن مردد بوده گرفته است حالا در اردوگاه مهاجرتی در آلمان زندگی می‌کند. روزمرگی و روزمرده‌گی یک جا شده و فضای نه چندان بهتری از زندگی در کابل را به وجود آورده است.

درباره کارگردانان

شهربانو سادات متولد ۱۳۶۹ در تهران، فیلم‌ساز افغان مقیم کابل است. پس از سقوط طالبان او از ایران به همراه خانواده‌اش به افغانستان باز‌می‌گردد و تحصیلاتش را در بامیان و سپس در رشته سینما و تاتر دانشگاه کابل ادامه می‌دهد. او قبل از اتمام دانشگاه آن را رها می‌کند و با شرکت در یک کارگاه فیلمسازی در افغانستان شروع به ساخت فیلمهای مستند و کوتاه می‌کند. در سال ۲۰۱۰ فیلمنامه فیلم بلند او 'گرگ و گوسفند' در بخش سینه فونداسیون جشنواره کن پذیرفته می‌شود و در ادامه اولین فیلم کوتاه‌اش 'یک وارونه' در بخش برگزیده دو هفته کارگردانان جشنواره کن در سال ۲۰۱۱ به نمایش درمی‌آید و در پی آن در سال ۲۰۱۲ وی در کارگاه فیلمسازی جشنواره فیلم سی پی اشتاکس دانمارک با کاتیا ادومیت کارگردان دیگر این فیلم آشنا می‌شود و این دو به همراه هم این ایده را به پیش می‌برند. اولین فیلم بلند سینمایی او فیلم 'گرگ و گوسفند ' است، که داستان یک روستایی است که به جایی که او بزرگ شده بسیار شباهت دارد. این فیلم توانست در سال ۲۰۱۶ در جشنواره کن در بخش یک هفته با کارگردانان که بخش جنبی جشنواره کن است، جایزه کسب کند.

حق نشر عکس Unknown
Image caption شهربانو سادات فیلم‌ساز افغان

کاتیا ادومیت فیلم‌ساز آلمانی‌تبار ساکن دانمارک است که در نیوزلند، آلمان و دانمارک در زمینه فیلم‌سازی فعالیت داشته است. او را بیشتر به خاطر نویسندگی و کارگردانی مشترکش در این فیلم و نیز فیلم 'شب کوچک شکارچی'(۲۰۱۲) و تهیه‌کنندگی فیلم 'وزن فیلها' (۲۰۱۳) می‌شناسند.

حق نشر عکس unknown
Image caption کاتیا ادومیت فیلم‌ساز آلمانی‌تبار دانمارکی

گفتگوی آپارات - در خانه و دور

گفتگوی برنامه آپارات با شهربانو سادات درباره فیلم 'در خانه و دور' ساخته مشترک شهربانو سادات و کاتیا ادومیت را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی برنامه آپارات با شهربانو سادات درباره فیلم 'در خانه و دور' را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer