خشم چین از فروش سلاح توسط آمریکا به تایوان

فروش سلاح
Image caption چین تهدید کرده که فروش سلاح به تایوان بر همکاری های این کشور با آمریکا تاثیر می گذارد

چین با احضار سفیر آمریکا در پکن، خشم و اعتراض خود را نسبت به قرارداد فروش شش میلیارد دلار تجهیزات نظامی به تایوان ابراز کرده است.

چین در واکنش به فروش تجهیزات نظامی به تایوان، ملاقات های نظامی با آمریکا را به حال تعلیق در آورده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این انتقادها اعلام کرده است که فروش این تسلیحات نظامی در راستای کمک به "برقراری امنیت و ثبات" بین چین و تایوان انجام می گیرد.

روابط چین و آمریکا پیش از این بر سر بعضی از اختلافات تجاری و سانسور در اینترنت تیره شده بود.

چین و تایوان پس از پایان جنگ داخلی در سال 1949 به طور جداگانه اداره شده اند. چین تایوان را بخشی از خاک خود می داند.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا می خواهد هلیکوپترهای بلک هاک، موشک های پاتریوت و تجهیزات مربوط به شبکه های ارتباطی سیستم های دفاعی را به تایوان بفروشد.

چینی ها این احتمال را مطرح کرده اند که شاید مذاکرات نظامی میان دو کشور را که با هدف اعتماد سازی میان طرفین آغاز شده بود به حالت تعلیق در آورند.

هه یافی، معاون وزیر خارجه چین گفته است فروش سلاح به تایوان روی روابط آمریکا و چین "به طور جدی تاثیر منفی" می گذارد.

آقای هه تاکید کرده که قرارداد فروش سلاح از سوی آمریکا به تایوان دارای عواقبی است که هیچ یک از دو کشور خواهان آن نیستند.

وزارت خارجه چین، بر سر قرارداد فروش سلاح از سوی آمریکا به تایوان، سفیر آمریکا را احضار کرده و در این مورد شدیدا اعتراض کرده است. دولت چین خواهان لغو فوری این قرارداد شده است.

چین تهدید کرده که فروش سلاح بر همکاری های این کشور با آمریکا تاثیر می گذارد. آمریکا در مورد حل مناقشه اتمی ایران و وضع تحریم های سفت و سخت تر علیه ایران، نیازمند موافقت و همراهی چین است.

چین از حامیان ایران به شمار می رود و با وضع تحریم های شدیدتر علیه ایران موافقت نکرده است.

روابط همراه با تنش

چین صدها موشک به سمت تایوان نشانه گیری کرده و تهدید کرده که اگر تایوان به سمت اعلام استقلال رسمی حرکت کند، برای تحت کنترل در آوردن آن از زور استفاده خواهد کرد.

روابط چین و آمریکا اخیرا با تنش همراه شده است.

هفته پیش شرکت آمریکایی گوگل، چین را متهم ساخت که حملات اینترنتی علیه شبکه های این شرکت انجام می دهد و تهدید کرد که از بازار چین خارج خواهد شد.

گوگل اعلام کرده که در ماه دسامبر سال 2009 میلادی متوجه شده است که هدف یک رشته حملات سایبری بسیار پیشرفته قرار گرفته است.

گوگل صراحتا دولت چین را مسوول ندانسته، اما گفته است که مبدا حملات چین بوده و هک کردن جی میل شماری از فعالان حقوق بشر در چین هدف اصلی مهاجمان بوده است.

مطالب مرتبط