کویت هواداران محمد البرادعی را از این کشور اخراج کرد

محمد البرادعی
Image caption آقای البرادعی گفته است در صورت برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در انتخابات آتی شرکت خواهد کرد

پلیس کویت روز شنبه (ده آوریل) گروهی از هواداران محمد البرادعی، از مخالفان دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر را از کویت اخراج کرد.

هفده مصری اخراج شده از کویت شنبه شب به مصر بازگشتند. این افراد در گروه هواداران البرادعی در سایت اجتماعی فیس بوک عضویت داشتند.

یک مرکز حقوق بشری عربی گفت پلیس کویت این افراد را روز جمعه بازداشت کرده بود. به گفته مدیر "شبکه عربی برای حقوق بشر و اطلاعات"، هیچ دلیل قانونی برای این بازداشت ها وجود ندارد.

به گفته این مرکز حقوق بشری، این افراد تنها به خاطر حمایت از محمد البرادعی، کار و زندگی خود را در کویت از دست داده اند.

این مرکز دلیل اخراج این افراد را سیاسی خوانده است.

اخوان المسلمین، بزرگ ترین گروه مخالف در مصر، این بازداشت ها را "توهین آمیز" خوانده است. این گروه گفته است دولت کویت حق ندارد درمسایل مروبط به شهروندان مصری دخالت کرده و آنها را بازداشت کند.

مقام های کویتی گفته اند مسایل داخلی مصر نباید به سایر کشورها کشیده نشود. یک عضو دولت کویت گفته است مصری ها برای کار کردن در کویت هستند نه برای تشکیل گروه. او تاکید کرده که کویت در مسایل داخلی مصر دخالت نمی کند.

گروه هواداران کویتی البرداعی در فیس بوک، 378 عضو دارد و اعضای این گروه قصد داشتند اولین نشست خود برای راه اندازی شاخه کویتی "ائتلاف ملی برای تغییر" را برگزار کنند.

این انجمن در ماه فوریه امسال توسط فعالان هوادار مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و به رهبری او راه اندازی شد.

گروه اصلی حامی آقای البرادعی در فیس بوک، بیش از دویست هزار نفر عضو دارد. مصر بیشترین تعداد کاربران فیس بوک را در جهان عرب دارد.

محمد البرادعی پس از بازگشت به مصر، به برجسته ترین مخالف دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور این کشور تبدیل شده و به گفته تحلیلگران، دولت مصر از این امر خشنود نیست.

ائتلافی که از سوی آقای البرادعی راه اندازی شده تا کنون موفق به جمع آوری سی هزار امضا برای درخواست از دولت برای تغییر قانون اساسی و لغو قوانین اضطراری شده است.

آقای البرادعی گفته است در صورت برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در انتخابات آتی شرکت خواهد کرد.

او تاکید کرده که دولت مصر باید به درخواست ها برای تغییر عمل کند یا خود را برای ناآرامی های مدنی احتمالی آماده کند.

او همچنین از لزوم تغییر سیاسی در مصر سخن گفته و خواهان اصلاحات در این کشور شده است.

مطالب مرتبط